Podkarpackie/ Chińskie firmy wezmą udział w targach żywności Ekogala

19 września 2017
Podkarpackie/ Chińskie firmy wezmą udział w targach żywności Ekogala

Ponad 10 firm z Chin z branży rolno-spożywczej weźmie udział w grudniowych targach żywności Ekogala, które odbędą się w podrzeszowskiej Jasionce (Podkarpackie). To jeden z efektów ubiegłotygodniowej wizyty władz regionu w Chinach.

O wizycie i jej efektach poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Rzeszowie marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

Marszałek podkreślił, że delegacja z Podkarpacia wzięła udział w V Forum Transferu Technologii i Innowacji krajów należących do ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej). Targi odbywały się w Nanning.

„Atuty naszego regionu prezentowaliśmy ok. 50 lokalnym przedsiębiorcom z regionu Kuangsi-Czuang, z którym mamy podpisaną umowę o współpracy” – dodał Ortyl, który spotkał się również z władzami tej prowincji.

Podczas wizyty w Chinach marszałek zaprosił także lokalnych przedsiębiorców z regionu Kuangsi do udziału w Ekogali - targów produktów i żywności wysokiej jakości. Impreza odbędzie się na początku grudnia w Jasionce k. Rzeszowa.

„Wstępnie mamy już deklarację 11 firm, które chcą przyjechać na targi. Liczymy tutaj na szeroką współpracę pomiędzy naszymi regionami” – powiedział Ortyl.

Jednym z uczestników delegacji był prezes stowarzyszenia Polska Ekologia Paweł Krajmas, który na konferencji podkreślił, że udział chińskich firm w targach żywności Ekogala jest wielką szansą dla polskich producentów. „W Chinach obecnie jest bardzo dobra koniunktura na zdrowe, ekologiczne produkty żywnościowe. Warunek jest jeden – muszą to być produkty najwyższej jakości” – dodał.

Zdaniem Krajmasa już teraz możemy eksportować do Chin jabłka, soki, warzywa i produkty mleczne. „W mojej ocenie jako region możemy stać się centrum handlu z Chinami, nie tylko produktów żywnościowych. Musimy tylko tworzyć duże organizacje producenckie i wypromować nasze marki na rynkach trzecich” – zaznaczył.

Delegacja z Podkarpacia, w której uczestniczył również m.in. prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, odwiedziła także miasto Liuzhou, gdzie mieści się centrala firmy Liugong Machinery. Firma ta kupiła w 2012 r. cywilną część Huty Stalowa Wola i produkuje maszyny budowlane. Przedstawiciele Podkarpacia odwiedzili m.in. nowoczesne Centrum Badawczo Rozwojowe Liugong i linię produkcyjną koparek.

Prezydent Stalowej Woli podpisał z władzami Liuzhou list intencyjny. Jak powiedział w trakcie konferencji Nadbereżny, oba miasta zamierzają współpracować m.in. w dziedzinie edukacji. „Chcemy lepiej poznawać swoje kultury, zwyczaje, tradycje” – dodał i zadeklarował, że dzieci w Stalowej Woli będą uczyły się podstaw języka chińskiego.

Nadbereżny zaznaczył, że w budowaniu dobrych relacji między Polską a Chinami pomoże otwarcie w Stalowej Woli Centrum Badawczo-Rozwojowego Liugong i uruchomienie produkcji dwóch nowych modeli maszyn. Centrum ma być otwarte pod koniec września br.

Delegacja promowała także przyszłą trasę koncertową Podkarpackiej Filharmonii, która będzie miała miejsce na przełomie grudnia i stycznia.

 

Wojciech Huk (PAP)


POWIĄZANE

Naczelna Rada Łowiecka oraz Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego wyrażają...

Władze Korei Południowej w obawie przed grypą ptaków zamierzają wprowadzić obost...

Nie ma ucieczki od odnawialnych źródeł energii. Mimo tego, iż nasz rząd wspiera ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę