Podkarpackie/ Od piątku w Jasionce Europejskie Forum Rolnicze

23 marca 2018
Podkarpackie/ Od piątku w Jasionce Europejskie Forum Rolnicze

Jaki kształt będzie miała Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku – to jeden z głównych tematów, jakie poruszany będą w trakcie Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce koło Rzeszowa. Wydarzenie rozpocznie się w piątek i potrwa do soboty.

Europejskie Forum Rolnicze to rozwinięcie formuły międzynarodowej konferencji rolniczej, organizowanej przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP) od 2011 w Jasionce.

Forum zainauguruje panel „Nowa perspektywa budżetowa WPR – priorytety, założenia, propozycje zmian”. W debacie udział wezmą m.in. Phil Hogan – Komisarz ds. rolnictwa UE, Krzysztof Jurgiel – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Stephane Travert – Minister Rolnictwa Francji.

Jak poinformował PAP prezes fundacji EFRWP Krzysztof Podhajski, podczas pierwszej debaty zostanie poruszony temat priorytetów, założeń i propozycji zmian, jakie pojawiają się w kontekście nowej perspektywy budżetowej WPR. "Będzie to okazja do podsumowania wniosków płynących z przeglądu dotychczasowych działań krajów UE w zakresie realizacji bieżącej WPR” – dodał i podkreślił, że dyskusja będzie ważnym głosem w europejskiej debacie o przyszłości WPR po 2020 r.

W drugi dzień forum odbędzie się m.in. debata poświęcona nowym technologiom i innowacjom w rolnictwie. Swój udział w niej zapowiedział m.in. wicepremier Jarosław Gowin.

Podhajski zaznaczył, że drugi dzień imprezy upłynie pod znakiem prezentacji najnowszych rozwiązań technicznych i technologicznych.

„Będziemy dyskutować o roli nowych technologii w podnoszeniu jakości i obniżaniu kosztów produkcji rolnej. Do udziału w panelach dyskusyjnych dotyczących m.in. zastosowania w rolnictwie sztucznej inteligencji, technik nawożenia i ochrony roślin, wykorzystania biogazu czy w końcu finansowania produkcji oraz ubezpieczeń, zaprosiliśmy przedstawicieli nauki oraz ekspertów” – powiedział.

Forum w Jasionce towarzyszyć będą ekspozycje nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami oraz innowacjami m.in. w zakresie jakości produkcji rolnej, finansowania i obniżania kosztów oraz ograniczania jej negatywnego oddziaływania na środowisko. Swoje produkty i usługi przedstawią m.in. producenci nasion rolniczych, hodowcy bydła i trzody, dostawcy usług i sprzętu dla rolnictwa, firmy z sektora finansów i ubezpieczeń oraz branży nawozowo-chemicznej.

W czasie trwania forum wręczona zostanie również nagroda im. Józefa Ślisza, działacza NSZZ RI "Solidarności", lidera chłopskiego, autora licznych inicjatyw służących rozwojowi polskiej wsi, który wspierał ruchy społeczno-polityczne zmierzające do wsparcia rozwoju obszarów wiejskich i demokracji.

Nagroda ma na celu uhonorowanie organizacji bądź osób, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich.

 

Wojciech Huk, Alfred Kyc, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 12 sierpnia 2019 r. do Ministra Rol...

Międzyplony i okrywa zielona mają zasadnicze znaczenie dla zagwarantowania skute...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę