Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Podkarpackie/ Od piątku w Jasionce Europejskie Forum Rolnicze

23 marca 2018
Podkarpackie/ Od piątku w Jasionce Europejskie Forum Rolnicze

Jaki kształt będzie miała Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku – to jeden z głównych tematów, jakie poruszany będą w trakcie Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce koło Rzeszowa. Wydarzenie rozpocznie się w piątek i potrwa do soboty.

Europejskie Forum Rolnicze to rozwinięcie formuły międzynarodowej konferencji rolniczej, organizowanej przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP) od 2011 w Jasionce.

Forum zainauguruje panel „Nowa perspektywa budżetowa WPR – priorytety, założenia, propozycje zmian”. W debacie udział wezmą m.in. Phil Hogan – Komisarz ds. rolnictwa UE, Krzysztof Jurgiel – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Stephane Travert – Minister Rolnictwa Francji.

Jak poinformował PAP prezes fundacji EFRWP Krzysztof Podhajski, podczas pierwszej debaty zostanie poruszony temat priorytetów, założeń i propozycji zmian, jakie pojawiają się w kontekście nowej perspektywy budżetowej WPR. "Będzie to okazja do podsumowania wniosków płynących z przeglądu dotychczasowych działań krajów UE w zakresie realizacji bieżącej WPR” – dodał i podkreślił, że dyskusja będzie ważnym głosem w europejskiej debacie o przyszłości WPR po 2020 r.

W drugi dzień forum odbędzie się m.in. debata poświęcona nowym technologiom i innowacjom w rolnictwie. Swój udział w niej zapowiedział m.in. wicepremier Jarosław Gowin.

Podhajski zaznaczył, że drugi dzień imprezy upłynie pod znakiem prezentacji najnowszych rozwiązań technicznych i technologicznych.

„Będziemy dyskutować o roli nowych technologii w podnoszeniu jakości i obniżaniu kosztów produkcji rolnej. Do udziału w panelach dyskusyjnych dotyczących m.in. zastosowania w rolnictwie sztucznej inteligencji, technik nawożenia i ochrony roślin, wykorzystania biogazu czy w końcu finansowania produkcji oraz ubezpieczeń, zaprosiliśmy przedstawicieli nauki oraz ekspertów” – powiedział.

Forum w Jasionce towarzyszyć będą ekspozycje nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami oraz innowacjami m.in. w zakresie jakości produkcji rolnej, finansowania i obniżania kosztów oraz ograniczania jej negatywnego oddziaływania na środowisko. Swoje produkty i usługi przedstawią m.in. producenci nasion rolniczych, hodowcy bydła i trzody, dostawcy usług i sprzętu dla rolnictwa, firmy z sektora finansów i ubezpieczeń oraz branży nawozowo-chemicznej.

W czasie trwania forum wręczona zostanie również nagroda im. Józefa Ślisza, działacza NSZZ RI "Solidarności", lidera chłopskiego, autora licznych inicjatyw służących rozwojowi polskiej wsi, który wspierał ruchy społeczno-polityczne zmierzające do wsparcia rozwoju obszarów wiejskich i demokracji.

Nagroda ma na celu uhonorowanie organizacji bądź osób, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich.

 

Wojciech Huk, Alfred Kyc, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

W ostatnim dniu listopada ruszyły dwa z czterech planowanych jeszcze na ten rok ...

ARiMR przypomina, że 1 grudnia 2020 r. upływa termin na złożenie wniosku o udzie...

Badania prowadzone przez naukowców z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Pań...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę