Podkarpackie/ Ponad 152 mln zł na scalenie gruntów rolnych

27 lipca 2017
Podkarpackie/ Ponad 152 mln zł na scalenie gruntów rolnych

Województwo podkarpackie otrzymało na prace dotyczące scaleń gruntów ponad 152 mln zł. Z tej kwoty wydanych zostało już ponad 90 proc. Dzięki tym pieniądzom uda się w regionie scalić ponad 13 tysięcy hektarów ziemi.

Pieniądze na scalenia region otrzymał z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 i była to największa dotacja w kraju.

Jak poinformował PAP marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, scalenia gruntów w regionie mają ogromne znaczenie dla rozwoju terenów wiejskich.

„Województwo charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem agrarnym, wiele gospodarstw użytkuje liczne, małe, rozproszone działki rolne. Dlatego też, aby podnieść konkurencyjność tego sektora, podjęliśmy działania na rzecz poprawy tego stanu rzeczy. Liczymy, że dotacje w tej perspektywie finansowej wiele poprawią, ale zabiegamy też o środki z budżetu państwa, które będą konieczne, gdyż fundusze unijne na ten cel mamy już na wyczerpaniu” - dodał.

W ubiegłym roku został przeprowadzony nabór wniosków na scalenia gruntów. Podpisanych zostało 12 umów z sześcioma wnioskodawcami – były to powiaty: przeworski, jarosławski, rzeszowski, leżajski, mielecki i przemyski. Na realizację tych projektów przeznaczono ponad 90 proc. przyznanej Podkarpaciu alokacji.

Jak zaznaczyła dyrektorka Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich w podkarpackim urzędzie marszałkowskim Magdalena Sobina, w sumie na Podkarpaciu scalonych zostanie ponad 13 tys. hektarów ziemi.

„Najwięcej gruntów zostanie scalonych w powiecie przeworskim, jarosławskim oraz leżajskim. Prace scaleniowe rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku i w poszczególnych powiatach są na różnych etapach. Ostatnie zakończą się w połowie 2020 roku” - podkreśliła.

Sobina dodała, że za pieniądze, które pozostały, będzie można wykonać scalenia na dodatkowym obszarze ok. 1 tys. ha.

„W chwili obecnej potencjalni wnioskodawcy przygotowują dokumentację niezbędną do złożenia wniosków. Planujemy, że nabór wniosków zostanie ogłoszony na przełomie roku 2017 i 2018” - powiedziała dyrektorka i podkreśliła, że do scaleń planują przystąpić powiaty jasielski, rzeszowski, leżajski, jarosławski oraz przemyski.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Zastępowanie jaj w różnych produktach substancjami zamiennymi może się okazać co...

Przedstawiciele izb rolniczych biorący udział w szacowaniu strat spowodowanych p...

Praca na statkach rybackich, uprawnienia rybaków oraz obowiązki armatorów będą r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę