Podkarpackie/ Prawie 69 mln zł na scalenia gruntów w regionie

3 stycznia 2019
Podkarpackie/ Prawie 69 mln zł na scalenia gruntów w regionie

W trzech powiatach Podkarpacia: przeworskim, leżajskim i jasielskim scalonych zostanie 5,7 tys. ha gruntów. W sumie z tymi trzema powiatami urząd marszałkowski podpisze 13 umów na łączną kwotę blisko 69 mln zł – poinformował PAP rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko.

Pieniądze na scalenia w tych trzech powiatach pochodzić będą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wnioski złożone przez trzy samorządy zostały wybrane do dofinansowania w ramach trzeciego już naboru projektów na scalenia w regionie.

Jak zaznaczył Leyko pierwsza umowa na realizację scalenia została już podpisana. „W sumie takich umów podpiszemy 13 na łączną kwotę blisko 69 mln zł. Za te pieniądze uda się scalić 5,7 tys. ha gruntów” – dodał.

W ramach obecnej edycji PROW na Podkarpaciu do tej pory zostały przeprowadzone dwa nabory. Wartość podpisanych umów to ponad 164 mln zł, a łączny obszar scalonych gruntów wyniesie ponad 15,6 tys. ha.

Do rozdysponowania z PROW pozostało jeszcze blisko 100 mln zł, według urzędników pozwoli to na objęcie scalaniem ok. 8 tys. ha. Obecnie trwa kolejny, czwarty nabór wniosków o przyznanie pomocy na scalenia.

Jak przypomniał Leyko, w perspektywie finansowej 2014-2020 województwo podkarpackie na scalanie gruntów otrzymało w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich największą pulę środków w skali kraju środków - 77,5 mln euro, czyli prawie 333 mln złotych. „Tak duża pomoc, pięciokrotnie większa niż w poprzedniej perspektywie, pozwoli w sumie scalić ok. 30 tys. hektarów gruntów. Czyli trzy razy więcej niż w poprzednim rozdaniu unijnych środków” – zaznaczył.

Jak przyznał Leyko, Podkarpacie charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem gospodarstw rolnych. „Chcemy, aby sektor rolniczy był konkurencyjny, dlatego tak duży nacisk kładziemy na scalenia gruntów” – powiedział rzecznik.

 

Wojciech Huk (PAP)


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 12 sierpnia 2019 r. do Ministra Rol...

Międzyplony i okrywa zielona mają zasadnicze znaczenie dla zagwarantowania skute...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę