Podkarpackie/Udaremniony przemyt kawioru za ponad 1,2 mln zł

6 marca 2018
Podkarpackie/Udaremniony przemyt kawioru za ponad 1,2 mln zł

Dwóch Ukraińców chciało przemycić na Ukrainę 160 kg kawioru o wartości ponad 1,2 mln zł. Kawior pochodził z Włoch. Był przewożony w nieoznakowanych pojemnikach, a mężczyźni nie mieli wymaganych zezwoleń – podała w poniedziałek PAP Straż Graniczna. Towar został zatrzymany.

Jak poinformowała rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu mjr Elżbieta Pikor, do zdarzenia doszło w niedzielę na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Krościenku (Podkarpackie).

W trakcie kontroli dwóch samochodów osobowych, wyjeżdżających z Polski na Ukrainę, funkcjonariusze SG znaleźli szklane i plastikowe pojemniki bez oznaczeń.

"Okazało się, że jest to nielegalny transport z Włoch kawioru z jesiotra syberyjskiego. To drogi towar, najdroższy z kawiorów. Kierowcy twierdzili, że są tylko kurierami, a ich zadaniem było dowiezienie towaru do odbiorców we Lwowie" – mówiła Pikor.

Podkreśliła jednocześnie, że zgodnie z przepisami można przewieźć tylko jedną puszkę kawioru gatunków ryb jesiotrokształtnych. Jest to do 125 gramów na osobę w opakowaniach, które zostały indywidualnie oznaczone, czyli posiadają etykietę potwierdzającą legalne źródło pozyskania. W przeciwnym wypadku jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat. Kierowcy, obywatele Ukrainy, w wieku 24 i 28 lat, nie mieli zezwoleń na wywóz większej ilości kawioru. Ponadto pojemniki w kawiorem nie były w żaden sposób oznakowane.

Z uwagi na brak zezwolenia na wywóz towarów podlegających Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem z dnia 3 marca 1973 r. (CITES) towar został zatrzymany, a wobec Ukraińców zostało wszczęte postępowanie karno-skarbowe.

 

Agnieszka Pipała (PAP) / zdj. ilustrac.


POWIĄZANE

Budowa płotu o długości ok. 1200 km, który będzie zabezpieczał wschodnią granicę...

Prezydent USA Donald Trump napisał w poniedziałek na Twitterze, że Chiny zobowią...

Plantatorzy borówki mogą być wzorem. Wspólne działanie producentów to dziś podst...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę