informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Podlaskie/ 25 mln zł z UE trafi do firm na ekoinnowacje

2 lipca 2018
Podlaskie/ 25 mln zł z UE trafi do firm na ekoinnowacje

Termokurczliwe etykiety czy wafle do lodów z fusów kawowych chcą produkować podlaskie firmy, które dostały dotacje z UE na ekoinnowacje. Do dziewięciu firm trafi łącznie prawie 25 mln zł. Siedem umów już podpisano, dwie ostatnie będą zawarte w lipcu.

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

W konkursie dotyczącym ekoinnowacji startowały mikro-, małe i średnie firmy działające w regionie. Wsparto takie inwestycje, w których bardziej efektywnie wykorzystuje się zasoby naturalne - wyjaśnia PAP dyrektor Biura Innowacyjności Przedsiębiorstw w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Emilia Malinowska.

Dotychczas, w ostatnich dniach zawarto umowy z siedmioma firmami, które łącznie dostaną 19,9 mln zł dotacji, a wartość inwestycji, które planują zrealizować to 42,2 mln zł.

Urząd poinformował, że np. firma Lodziarz.pl zbuduje fabrykę, w której będzie produkować wafle do lodów z wykorzystaniem różnych surowców, w tym. np. fusów po kawie. Inwestycja ma kosztować 6,1 mln zł, dotacja to 3,2 mln zł z tej kwoty.

Firma Lodziarz.pl poinformowała w komunikacie prasowym, że fabryka powstanie w Rzędzianach. Do produkcji wafli mają też być wykorzystywane oprócz fusów po kawie z ekspresu ciśnieniowego, np. otręby, kakao, sezam, a głównym efektem nowych produktów ma być niższa w nich zawartość cukru. Receptury na ciasta na wafle mają powstać we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku; technologia wypieku ciśnieniowego wafli jest zgłoszona do Urzędu Patentowego.

Firma Inter Fusion zainwestuje w innowacyjne modele okien. Inwestycja będzie kosztować 4,4 mln zł, z czego 1,8 mln zł to dotacja unijna.

Firma z branży drukarskiej - Masterpress kupi nowe maszyny i urządzenia, dzięki którym będzie produkować etykiety termokurczliwe. Inwestycja szacowana jest na 7 mln zł, dotacja to 3 mln zł.

 

Izabela Próchnicka (PAP)


POWIĄZANE

Jesteśmy jako kraj potentatem produkcji owoców, ale jemy aż o 40% mniej owoców n...

Głosowanie w Komisji AGRI PE nad sprawozdaniem p. Ulriki Müller dotyczącym rozpo...

W odpowiedzi na pismo z 7 marca 2019 r. Zarządu KRIR realizujące wniosek zgłoszo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę