Targi_china_210519-750

Podlaskie/ 25 mln zł z UE trafi do firm na ekoinnowacje

2 lipca 2018
Podlaskie/ 25 mln zł z UE trafi do firm na ekoinnowacje

Termokurczliwe etykiety czy wafle do lodów z fusów kawowych chcą produkować podlaskie firmy, które dostały dotacje z UE na ekoinnowacje. Do dziewięciu firm trafi łącznie prawie 25 mln zł. Siedem umów już podpisano, dwie ostatnie będą zawarte w lipcu.

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

W konkursie dotyczącym ekoinnowacji startowały mikro-, małe i średnie firmy działające w regionie. Wsparto takie inwestycje, w których bardziej efektywnie wykorzystuje się zasoby naturalne - wyjaśnia PAP dyrektor Biura Innowacyjności Przedsiębiorstw w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Emilia Malinowska.

Dotychczas, w ostatnich dniach zawarto umowy z siedmioma firmami, które łącznie dostaną 19,9 mln zł dotacji, a wartość inwestycji, które planują zrealizować to 42,2 mln zł.

Urząd poinformował, że np. firma Lodziarz.pl zbuduje fabrykę, w której będzie produkować wafle do lodów z wykorzystaniem różnych surowców, w tym. np. fusów po kawie. Inwestycja ma kosztować 6,1 mln zł, dotacja to 3,2 mln zł z tej kwoty.

Firma Lodziarz.pl poinformowała w komunikacie prasowym, że fabryka powstanie w Rzędzianach. Do produkcji wafli mają też być wykorzystywane oprócz fusów po kawie z ekspresu ciśnieniowego, np. otręby, kakao, sezam, a głównym efektem nowych produktów ma być niższa w nich zawartość cukru. Receptury na ciasta na wafle mają powstać we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku; technologia wypieku ciśnieniowego wafli jest zgłoszona do Urzędu Patentowego.

Firma Inter Fusion zainwestuje w innowacyjne modele okien. Inwestycja będzie kosztować 4,4 mln zł, z czego 1,8 mln zł to dotacja unijna.

Firma z branży drukarskiej - Masterpress kupi nowe maszyny i urządzenia, dzięki którym będzie produkować etykiety termokurczliwe. Inwestycja szacowana jest na 7 mln zł, dotacja to 3 mln zł.

 

Izabela Próchnicka (PAP)


POWIĄZANE

Od 31 maja do 29 czerwca 2019 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wnio...

W celu usprawnienia systemu ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarczych M...

W dniach 21-24 maja 2019 r. odbyła się 12 edycja targów Seoul Food and Hotel 201...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę