Podlaskie/ Grzyby tematem spaceru edukacyjnego w Białowieskim PN

13 września 2017
Podlaskie/ Grzyby tematem spaceru  edukacyjnego w Białowieskim PN

Spacer edukacyjny poświęcony grzybom i ich roli w środowisku, połączony też z rozpoznawaniem mało znanych gatunków, zorganizowany został we wtorek w rezerwacie ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego. Wzięła w nim udział grupa mieszkańców puszczańskich gmin.

"To program parku, by być bliżej mieszkańców i by w bezpośrednim kontakcie z nimi przybliżać naszą przyrodę" - powiedziała PAP Anna Gierasimiuk z Białowieskiego Parku Narodowego (BPN).

Spacer odbywał się pod hasłem "Na grzyby...bez koszyka". Poprowadziła go mikolog dr Anna Kujawa z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu. "Głównym celem było pokazanie funkcji grzybów w lesie, roli jaką pełnią" - powiedziała PAP.

Dr Kujawa od wielu lat naukowo interesuje się grzybami w Puszczy Białowieskiej, uczestniczy też w przygotowaniach dorocznych wystaw żywych grzybów z puszczy; tegoroczna edycja takiej wystawy odbędzie się w najbliższy weekend.

Jak podkreśliła, bardzo potrzebna jest edukacja o tym, jak wiele jest rodzajów grzybów w naturalnym siedlisku i jak wykorzystują materię organiczną. "Jak przyroda rządzi takim recyklingiem przyrodniczym i jaką rolę odgrywają w tym grzyby" - powiedziała dr Kujawa.

"Są to treści, które według mnie powinny być przekazywane nam wszystkim od dziecka, nie tylko mieszkańcom terenów, gdzie leży puszcza. To jest taka podstawowa rzecz o grzybach, której nie uczymy w szkołach, bo programy tego nie obejmują i rzadko się o tym słyszy" - dodała.

W całej Polsce znanych jest ok. 4,3 tys. gatunków grzybów wielkoowocnikowych (takich, które są widoczne gołym okiem). W Białowieskim Parku Narodowym udokumentowano dotąd ponad 1,7 tys. gatunków takich grzybów.

Jak informuje Białowieski PN, ściśle chroniona część puszczy stanowi wyjątkowo cenny obszar dla wielu gatunków grzybów ginących i zagrożonych wyginięciem w skali Polski i Europy. Dotyczy to głównie grupy gatunków związanych z martwym drewnem.

Rokrocznie ok. dwustu gatunków grzybów z puszczy zobaczyć można na wystawie w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej BPN. To nie tylko grzyby jadalne, zbierane przez grzybiarzy, ale również np. rozkładające martwe drewno czy występujące na żywych drzewach. Wystawa jest czynna tylko 2-3 dni, bo eksponatami są żywe okazy zebrane w lesie.

By upowszechniać wiedzę o grzybach i pokazać ich różnorodność w Puszczy Białowieskiej, w ramach swych działań edukacyjnych park realizował też w latach 2014-2016 duży projekt o grzybach pod nazwą "Grzybowo.Naturowo".

 

Robert Fiłończuk, Marek Michałowski (PAP)


POWIĄZANE

Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, afrykański pomór świń, sytuacja na rynkach ...

Zgodnie ze wstępnymi danymi GUS pogłowie świń w grudniu 2017 r. wyniosło 11,9 ml...

Czy łosi nad Biebrzą przybywa, czy też nie - próbą odpowiedzi na to pytanie mają...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę