Podlaskie/ Grzyby tematem spaceru edukacyjnego w Białowieskim PN

13 września 2017
Podlaskie/ Grzyby tematem spaceru  edukacyjnego w Białowieskim PN

Spacer edukacyjny poświęcony grzybom i ich roli w środowisku, połączony też z rozpoznawaniem mało znanych gatunków, zorganizowany został we wtorek w rezerwacie ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego. Wzięła w nim udział grupa mieszkańców puszczańskich gmin.

"To program parku, by być bliżej mieszkańców i by w bezpośrednim kontakcie z nimi przybliżać naszą przyrodę" - powiedziała PAP Anna Gierasimiuk z Białowieskiego Parku Narodowego (BPN).

Spacer odbywał się pod hasłem "Na grzyby...bez koszyka". Poprowadziła go mikolog dr Anna Kujawa z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu. "Głównym celem było pokazanie funkcji grzybów w lesie, roli jaką pełnią" - powiedziała PAP.

Dr Kujawa od wielu lat naukowo interesuje się grzybami w Puszczy Białowieskiej, uczestniczy też w przygotowaniach dorocznych wystaw żywych grzybów z puszczy; tegoroczna edycja takiej wystawy odbędzie się w najbliższy weekend.

Jak podkreśliła, bardzo potrzebna jest edukacja o tym, jak wiele jest rodzajów grzybów w naturalnym siedlisku i jak wykorzystują materię organiczną. "Jak przyroda rządzi takim recyklingiem przyrodniczym i jaką rolę odgrywają w tym grzyby" - powiedziała dr Kujawa.

"Są to treści, które według mnie powinny być przekazywane nam wszystkim od dziecka, nie tylko mieszkańcom terenów, gdzie leży puszcza. To jest taka podstawowa rzecz o grzybach, której nie uczymy w szkołach, bo programy tego nie obejmują i rzadko się o tym słyszy" - dodała.

W całej Polsce znanych jest ok. 4,3 tys. gatunków grzybów wielkoowocnikowych (takich, które są widoczne gołym okiem). W Białowieskim Parku Narodowym udokumentowano dotąd ponad 1,7 tys. gatunków takich grzybów.

Jak informuje Białowieski PN, ściśle chroniona część puszczy stanowi wyjątkowo cenny obszar dla wielu gatunków grzybów ginących i zagrożonych wyginięciem w skali Polski i Europy. Dotyczy to głównie grupy gatunków związanych z martwym drewnem.

Rokrocznie ok. dwustu gatunków grzybów z puszczy zobaczyć można na wystawie w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej BPN. To nie tylko grzyby jadalne, zbierane przez grzybiarzy, ale również np. rozkładające martwe drewno czy występujące na żywych drzewach. Wystawa jest czynna tylko 2-3 dni, bo eksponatami są żywe okazy zebrane w lesie.

By upowszechniać wiedzę o grzybach i pokazać ich różnorodność w Puszczy Białowieskiej, w ramach swych działań edukacyjnych park realizował też w latach 2014-2016 duży projekt o grzybach pod nazwą "Grzybowo.Naturowo".

 

Robert Fiłończuk, Marek Michałowski (PAP)


POWIĄZANE

Zastępowanie jaj w różnych produktach substancjami zamiennymi może się okazać co...

Przedstawiciele izb rolniczych biorący udział w szacowaniu strat spowodowanych p...

Praca na statkach rybackich, uprawnienia rybaków oraz obowiązki armatorów będą r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę