Podlaskie liczy na dodatkowe 14 mln euro z PROW na gospodarkę wodno-ściekową

4 stycznia 2019
Podlaskie liczy na dodatkowe 14 mln euro z PROW na gospodarkę wodno-ściekową

Na dodatkowe 14 mln euro z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową liczy województwo podlaskie - poinformowała PAP dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Elżbieta Filipowicz.

Ma to związek - jak wskazała - z decyzją komitetu monitorującego PROW, który na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi - zdecydował o przesunięciu 150 mln euro na takie zadania, a jest to motywowane "ogromnymi potrzebami samorządów lokalnych". "Szacujemy, że do naszego województwa trafi ok. 14 mln euro z tej kwoty" - dodała Elżbieta Filipowicz.

Dotychczasowy limit na inwestycje wodno-ściekowe w Podlaskiem w tym programie to ponad 18,6 mln euro. Urząd marszałkowski poinformował PAP, że podpisano 53 umów na kwotę dofinansowania ponad 78,2 mln zł na budowę 42 stacji uzdatniania wody, 17 oczyszczalni ścieków, budowę ponad 96 km sieci wodociągowej i prawie 32 km sieci kanalizacyjnej.

Większość środków w ramach PROW 2014-2020 w części, którą nadzoruje samorząd województwa jest zakontraktowana.

"Tak wysoka kontraktacja świadczy o trafności interwencji i ogromnych potrzebach w zakresie inwestycji drogowych oraz wodno-ściekowych. W trakcie realizacji inwestycji samorządy zmierzyły się z problemem braku wykonawców na rynku, co spowodowało wydłużenie procesu i w efekcie część projektów, które miały być zakończone w tym roku, zostaną rozliczone dopiero w 2019 r." - poinformowała Filipowicz.

Departament rozwoju obszarów wiejskich poinformował PAP, że rozdysponowano już kwotę ponad 29,6 mln euro na projekty związane ze scalaniem gruntów. Dofinansowano osiem projektów przygotowanych przez powiaty: siemiatycki, hajnowski, sokólski, moniecki. Scalono ponad 7,8 tys. ha gruntów, zmodernizowano ponad 171 km dróg do gruntów. Do końca grudnia 2018 r. trwa jeszcze rozpoczęty na początku listopada nabór na scalenia z dodatkowej puli 43,3 mln euro, którą przyznano województwu podlaskiemu.

Z dotacji z PROW zmodernizowano też prawie 264 km dróg, podpisano 100 umów na sumę 103,3 mln zł z czego 92,1 mln zł były to środki z UE.

Z PROW pieniądze trafiają także np. na budowę targowisk czy promocję lokalnych produktów. W regionie z obecnej edycji PROW zawarto z gminami 14 umów na kwotę ponad 12,3 mln zł. 13 projektów jest w trakcie realizacji, jeden samorząd wycofał się z realizacji projektu.

PROW służy także m.in. zakładaniu działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne. Powstało 248 takich podmiotów, utworzono 389 nowych miejsc pracy. 93 miejsca powstały w ramach rozwijania takiej działalności. 482 miejsca pracy powstały natomiast z puli na realizację tzw. strategii rozwoju regionalnego kierowanego przez społeczność (RLKS).

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 jest finansowany z UE i budżetu państwa.

 

Izabela Próchnicka (PAP)


POWIĄZANE

W związku z przekazanym przez KRIR wnioskiem Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej...

Informacja Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o kwocie wn...

Wybór Borisa Johnsona na premiera Wielkiej Brytanii oznacza zaostrzenie retoryki...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę