Podlaskie/ Ponad 2 tys. ton żywności otrzymali potrzebujący w regionie

3 grudnia 2018
Podlaskie/ Ponad 2 tys. ton żywności otrzymali potrzebujący w regionie

Ponad 2,2 tys. ton żywności dostali potrzebujący w Podlaskiem z programu Pomoc Żywnościowa 2014-2020 finansowanego z UE i budżetu państwa. Program jest coraz bardziej dostępny i nadal można z niego skorzystać - podsumował podczas piątkowej konferencji oddział terenowy KOWR w Białymstoku.

Program realizowany jest w cyklach, paczki potrzebujący otrzymują dwa razy w miesiącu. Do pomocy kwalifikowane są osoby w trudnych sytuacjach życiowych (np. bezrobocia, choroby, niepełnosprawności, sieroctwa), które jednocześnie spełniają określone kryteria dochodowe. Dostają one żywność w formie paczek lub posiłków. Prowadzone są też np. warsztaty kulinarne, z nauki oszczędzania, dietetyki. Uczestnicy uczą się również, jak nie marnować jedzenia w domu.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) poinformował, że w Podlaskiem żywność (np. konserwy, olej, cukier, przetwory zbożowe, nabiał, warzywa, owoce) od sierpnia 2017 do czerwca 2018(Podprogram 2017) dostało blisko 45 tys. osób; to o 5 tys. więcej osób niż w poprzednim cyklu programu; z różnych warsztatów skorzystało ponad 6,5 tys. osób.

W regionie dostawy żywności dostarczane są do regionalnych oddziałów, trzech ogólnopolskich organizacji partnerskich programu: Federacji Polskich Banków Żywności, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej oraz Caritas Polska. KOWR przekazał, że wartość ponad 2 tys. ton żywności, która trafiła na teren województwa to około 11 mln zł.

Dyrektor oddziału terenowego KOWR w Białymstoku Jadwiga Zabielska poinformowała, że Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest w 80 proc. finansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym i na ten cel przeznaczono ponad 550 mln euro. Zabielska podkreśliła, że program, to nie tylko pomoc, ale również możliwość zagospodarowania nadwyżek produkcji rolno-spożywczej. KOWR odpowiada za przetargi na dostawy żywności, za jej jakość, dystrybucję, nadzoruje również dostawców.

"Zapobieganie marnotrawstwu żywności, między innymi też ta dystrybucja, tak się odbywa żeby nie wszystko na raz, ale żeby też nic nie zalegało, żeby nie utraciło terminu przydatności do spożycia" - podkreśliła Zabielska i dodała, że w Polsce są ludzie, którym ta żywność "jest potrzebna do przetrwania".

Pomoc realizuje m.in. Bank Żywności Suwałki-Białystok, który żywność przekazuje za pośrednictwem 56 lokalnych organizacji społecznych, działających na terenie 67 gmin województwa podlaskiego. Pomoc ze Stowarzyszenia dociera do 26 tys. osób.

Jak powiedział prezes Banku Żywności Suwałki-Białystok Romuald Turczyński z pomocy w formie posiłku lub paczki żywnościowej korzystają osoby zakwalifikowane przez Ośrodki Pomocy Społecznej. "Każda osoba otrzymuje w trakcie trwania programu ponad 51 kg żywności o wartości około 250 zł" - poinformował i dodał, że dostawy żywności do magazynów odbywają się według harmonogramów ustalonych z dostawcami wyłonionymi w przetargach przez KOWR.

"Żeby skorzystać - trzeba zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej i spełniać kryterium dochodowe, które w tym roku się zmieniło i wynosi dla osoby samotnej 1 tys. 402 zł, a dla osoby w rodzinie - 1 tys. 056 zł i to ośrodki wystawiają skierowanie do tego programu" - poinformował Turczyński.

Podczas konferencji podkreślono, że Podlaskie jest w czołówce regionów korzystających z programu pod względem zakresu. Pomoc trafia do mieszkańców w 114 gminach na 118 istniejących i jest to piąty wskaźnik w Polsce (Podlaskie jest jednym z najmniej zaludnionych województw). Zaznaczono również, że nie widać w statystykach, by ubóstwo w regionie rosło.

Za program Pomoc Żywnościowa 2014-2020 odpowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Realizuje go KOWR we współpracy z kilkoma organizacjami: Caritas Polska, Federacją Polskich Banków Żywności, Polskim Czerwonym Krzyżem i Polskim Komitetem Pomocy Społecznej.

Aktualna edycja programu (Podprogram 2018) rozpoczęła się w październiku i potrwa do czerwca 2019 r. Z pomocy może skorzystać prawie 1,4 mln osób. Łącznie na zakup żywności przeznaczono około 354,5 mln zł.

 

Małgorzata Półtorak (PAP)


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 12 sierpnia 2019 r. do Ministra Rol...

Międzyplony i okrywa zielona mają zasadnicze znaczenie dla zagwarantowania skute...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę