Podlaskie/ Sowa płomykówka i kruk nową atrakcją sokolarni

3 lipca 2018
Podlaskie/ Sowa płomykówka i kruk nową atrakcją sokolarni

Sowa płomykówka i kruk to nowe atrakcje sokolarni - ośrodka uczącego o drapieżnych ptakach - który znajduje się w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie k. Białegostoku. Obecnie przebywa tam ok. 40 drapieżnych ptaków.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej Muzeum Podlaskiego - Sokolarnia działa od połowy 2014 roku (wcześniej białostocki skansen był oddziałem Muzeum Podlaskiego, obecnie jest oddzielną instytucją - Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej), organizuje zajęcia edukacyjne i pokazy lotów drapieżnych ptaków.

W ośrodku zwierzęta przebywają w specjalnych wolierach, w sumie ptaków jest ok. 40. To m.in. sokoły wędrowne, rarogi, sowy, jastrząb i pustułka.

Obecnie do ośrodka trafiła sowa płomykówka i kruk. Jak powiedział we wtorek PAP sokolnik z ośrodka Kamil Borowski, to młode ptaki, ponad trzymiesięczne, które przyjechały z Czech od prywatnego hodowcy.

Dodał, że po stracie przez ośrodek poprzedniej płomykówki chciał, by trafiła tam kolejna. Mówił, że zależało mu na tym, aby podczas zajęć pokazywać właśnie płomykówkę, bo jest sową dość wyjątkową przez to, że "trzymała się" blisko człowieka; była jego sprzymierzeńcem w walce z gryzoniami. "W ośrodku opowiadamy o ptakach drapieżnych, a kruk, na zasadzie wyjątku, jest przedstawicielem ptaków niedrapieżnych, żeby ludzie mogli sobie porównać zachowanie ptaka drapieżnego i niedrapieżnego, ich wygląd, sposób życia" - dodał.

Borowski powiedział, że poprzez zajęcia edukacyjne ośrodek stara się przełamywać pewną barierę ludzi wobec ptaków drapieżnych. "Cierpią na tym ptaki, padają ofiarą kłusownictwa, ale też zwykłych ludzi, którzy je zabijają" - dodał. A to - jak zauważył - bardzo pożyteczne zwierzęta, które, jak każdy drapieżnik, odgrywa ważną rolę w przyrodzie.

W jego ocenie, ważne jest też uświadomienie ludziom, że każdy z nas ma wpływ na to, jak żyje się ptakom drapieżnym wokół nas. "Żyjemy na Podlasiu, które uznawane jest za +zielone płuca+ Polski, ale to błąd, rolniczy teren z ziemią nasiąkniętą pestycydami, łąkami, które są bezustannie koszone i stają się +ptasią pustynią+, nie jest przyjazny drapieżnym ptakom" - wskazał.

Dlatego podczas zajęć w ośrodku sokolnicy starają się opowiadać o życiu i zwyczajach drapieżnych ptaków, pokazują, jak je rozpoznawać i odróżniać. Według Borowskiego płomykówka i kruk już uczestniczą w zajęciach i pokazach.

 

Sylwia Wieczeryńska (PAP)


POWIĄZANE

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna uważa, że jeżeli nie zapadną decyzje polityc...

Litewska Służba Żywności i Weterynarii (VMVT) zakazała sprzedaży 80 kg polskiej ...

Prawie 300 kg wołowiny z chorego bydła z Polski trafiło do restauracji i szkół n...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę