dnikukurydzy_210818

Pogotowie przeciwpowodziowe w gminie Elbląg - zalana wieś Księżno

19 września 2017
Pogotowie przeciwpowodziowe w gminie Elbląg - zalana wieś Księżno

Po intensywnych opadach deszczu w gminie Elbląg wprowadzono w poniedziałek pogotowie przeciwpowodziowe. Najtrudniejsza sytuacja jest w Księżnie, w gminie Wilczęta, choć sytuacja się już stabilizuje; z gospodarstw ewakuowano 16 osób - podała straż pożarna.

Jak poinformował PAP rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej Rafał Melnyk, w Księżnie woda po opadach rozlewa się po polach, na skutek niedrożnych przepustów zalewane są rowy melioracyjne. Woda wdarła się do wsi. Ułożono 4,4 tys. worków z piaskiem.

Kilka gospodarstw obłożono workami, by woda nie zalała posesji i budynków.

Z gospodarstw we wsi Księżno ewakuowano w sumie 16 osób. Są to osoby starsze, które w razie większego zagrożenia mogłyby sobie nie dać rady; zostały one przewiezione do miejsc wyznaczonych przez gminę. W Księżnie pracuje 12 zastępów straży pożarnej.

Przez jakiś czas woda z opadów zalewała drogę S7 na wysokości Gronowa Górnego w powiecie elbląskim, ale po udrożnieniu przepustów woda spłynęła z drogi - podała straż pożarna. Workami z piaskiem obłożono także drogę wojewódzką 509.

Obecnie na Warmii i Mazurach straż pożarna interweniowała w związku z podtopieniami lokalnymi ok. 550 razy; również w samym Elblągu, gdzie wezbrana rzeka Kumiela zalała ulice. Na ulicy Grunwaldzkiej strażacy zabezpieczali stację benzynową, by woda nie zalała zbiorników z paliwem, na ulicach Związku Jaszczurczego strażacy "bronią" szpitala, w którym jest stacja dializ.

W rejon miasta Elbląga, gdzie już obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, straż pożarna skierowała dodatkowo 9 samochodów i blisko 40 strażaków, a także słuchaczy szkoły pożarniczej z Bydgoszczy. Wcześniej wyjechało tam ponad 70 strażaków z innych powiatów.

Minister Mariusz Błaszczak w związku z sytuacją powodziową w Elblągu rozmawiał z wojewodą warmińsko-mazurskim Arturem Chojeckim i gen. bryg. Leszkiem Suskim, komendantem głównym PSP. Jeszcze e poniedziałek w Elblągu odbyć się ma posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Uczestniczyć w nim mają samorządowcy i przedstawiciele służb z Elbląga oraz powiatów iławskiego i braniewskiego.

W sumie w działaniach, którymi na miejscu kieruje warmińsko-mazurski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Mirosław Hołubowicz, uczestniczy 200 strażaków. W newralgicznych miejscach ruchem kierują policjanci.

Wieczorem pogoda w okolicach Elbląga ma się poprawić. Z prognoz wynika, że przestanie padać i zmieni się kierunek wiatru.

 

Agnieszka Libudzka (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę