Połączyli trzy wieki piwowarstwa. Wspólne piwo Browaru Zamkowego Cieszyn i Browaru PINTA

3 września 2021
Połączyli trzy wieki piwowarstwa.  Wspólne piwo Browaru Zamkowego Cieszyn i Browaru PINTA

W weekend 3 i 4 września podczas Cieszyńskiej Jesieni Piwnej odbędzie się premiera piwa, które w Cieszynie uwarzyły dwa browary z południa Polski. „Kellerski”, czyli piwo w historycznym stylu Kellerbier, to efekt trzech stuleci piwowarstwa – tradycji, doświadczenia i technologii XIX, XX i XXI wieku. Piwo zostało uwarzone współcześnie, ale metodami klasycznymi - „jak kiedyś”, w otwartych kadziach fermentacyjnych Browaru Zamkowego Cieszyn.


Zarówno dla Cieszyna, jak i dla PINTY wspomniana premiera to powód to wspólnego świętowania swoich jubileuszy – odpowiednio 175 lat i 10 lat działalności. To idealny moment, aby połączyć siły kraftowego symbolu piwnej rewolucji w Polsce z rzemieślniczą historią sięgającą połowy XIX wieku. Wszak od 1846 roku nieprzerwanie działa cieszyński browar.

 

- Wracamy do korzeni. Tworzymy tu i teraz, ale metodami takimi, jak kiedyś – w otwartych kadziach fermentacyjnych ulokowanych w piwnicach we Wzgórzu Zamkowym. Z ekipą PINTY znamy się nie od dziś i o takim piwie rozmawialiśmy już dawno temu. Dziś, przy okazji urodzin obu browarów, w końcu mogliśmy zmaterializować nasze plany – powiedział Dominik Szczodry, główny piwowar Browaru Zamkowego Cieszyn.

 

Współautorem receptury jest Ziemowit Fałat - To niesamowity projekt, w którym możemy się przenieść w głąb XIX wieku, wykorzystując tradycyjne i klasyczne metody warzenia oraz fermentacji w otwartych piwnicznych kadziach. Tak kiedyś powstawało piwo, i tak wyglądały Kellerbiery, czyli piwa piwniczne. Świeże, niefiltrowane, dostępne wprost z browaru – powiedział Ziemowit Fałat, współtwórca PINTY i główny piwowar.

 

Oficjalna premiera piwa „Kellerski” już podczas Cieszyńskiej Jesieni Piwnej 3 września, która odbędzie się na terenie zabytkowego Browaru Zamkowego Cieszyn. Od tego momentu będzie także dostępne w punktach detalicznych i gastronomicznych w butelkach 0,5 l oraz petainerach 30 litrów i 15 litrów.

 

Kellerbier to tradycyjny bawarski styl piwny dolnej fermentacji. Piwo jest niefiltrowane, mętne, nisko wysycone o bursztynowej barwie. Historycznie zbliżone do piwa marcowego. Style różnią się jednak sposobem podania, poziomem dojrzałości i profilem chmielowym.


   

O Browarze PINTA

Browar PINTA został założony w 2011 roku przez Ziemowita Fałata, Marka Semlę i Grzegorza Zwierzynę, trójkę przyjaciół posiadających wspólną pasję – piwowarstwo. Obecnie – według użytkowników portalu RateBeer.com – PINTA jest najlepszym browarem rzemieślniczych w Polsce i 30. na świecie (RateBeer Best 2020). W roku 2020 PINTA uwarzyła rekordową w swojej historii ilość ponad 21 000 hektolitrów piwa. Około jednej czwartej produkcji stanowił „Atak Chmielu”, najpopularniejsze piwo rzemieślnicze w Polsce. W 2019 roku pionierzy piwnej rewolucji w Polsce uruchomili własny browar w Wieprzu w Beskidzie Żywieckim. Wcześniej działali jako browar kontraktowy.


O Browarze Zamkowym Cieszyn

Najdłużej nieprzerwanie działający browar rzemieślniczy w Polsce, który warzy metodami tradycyjnymi. Został wybudowany w 1846 roku przez arcyksięcia Karola Ludwika Habsburga. Browar w swoim portfolio ma ponad 50 piw, które łączą tradycję z nowofalowym podejściem: od jasnych i ciemnych lagerów, przez piwa górnej fermentacji z dodatkami i mocno chmielone, na stylach leżakowanych w baczkach po mocnych alkoholach kończąc. Kompleks Browaru Zamkowego Cieszyn jest włączony w śląski Szlak Zabytków Techniki.

 

Biuro prasowe Browaru PINTA


POWIĄZANE

SONDAŻ: Polacy mają dość kradzieży w sklepach. Ponad 44 proc. chce zaostrzenia k...

• Top Employer Institute przyznał EDP i EDP Renewables certyfikat w uznaniu najl...

Do członków Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP"– dołącza fi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę