aaa_TSW_2023
CTR_2023

Polska a zrównoważoność

29 października 2023
Polska a zrównoważoność

Zrównoważony rozwój to stan, który odpowiada na obecne potrzeby społeczeństw i daje możliwość  realizacji potrzeb przyszłym pokoleniom. Do warunków osiągnięcia zrównoważonego rozwoju oprócz  inkluzji społecznej, ochrony środowiska zaliczamy wzrost gospodarczy.

Polska perspektywa działań na rzecz zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju gospodarczego została sformułowana w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), która stanowi instrument elastycznego zarządzania głównymi procesami rozwojowymi kraju. Strategia przedstawia nowy model rozwoju – rozwój odpowiedzialny czyli taki, który budując siłę konkurencyjną z wykorzystaniem nowych czynników wzrostu, zapewnia udział i korzyści wszystkim grupom społecznym zamieszkującym różne miejsca naszego kraju. Jednocześnie w nowym modelu potrzeby obecnego pokolenia będą realizowane bez umniejszania szans przyszłych pokoleń. Nie chodzi zatem tylko o wielkość PKB, ale przede wszystkim o jego jakość oraz o postrzeganie procesów rozwojowych w kontekście ich znaczenia dla obywateli.

Nowy model rozwoju dla Polski nakreślony w Strategii wychodzi naprzeciw oczekiwaniom sformułowanym w Agendzie 2030. Koncepcja trwałego i odpowiedzialnego rozwoju, na której zbudowano Strategię, jest spójna z ambitną wizją Agendy 2030, wizją świata wolnego od ubóstwa, gdzie każdy człowiek ma możliwość korzystania z rozwoju.

Polska Izba Mleka

Strategia stawia człowieka w centrum bezpośredniego zainteresowania, podporządkowując działania w sferze gospodarczej osiąganiu celów związanych z poziomem i jakością życia obywateli. Oczekiwane efekty, jak ograniczenie wykluczenia społecznego, ubóstwa, nierówności społecznych, poprawa opieki zdrowotnej i stanu środowiska naturalnego, a także zwiększenie roli kapitału społecznego w rozwoju, wpisują się w postanowienia Agendy 2030.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Polska Izba Mleka realizuje projekt sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka pt. Zrównoważona produkcja i przetwórstwo mleka, którego celem jest poszerzenie wiedzy przetwórców i producentów mleka o zmianach w regulacjach mówiących o zrównoważonym rolnictwie oraz o tym, jak się do nich przygotować.

Facebook: https://www.facebook.com/people/Zrównoważona-produkcja-i-przetwórstwo-mleka/100094418439153/?locale=pl_PL

LinkedIn: https://www.linkedin.com/showcase/zr%C3%B3wnowa%C5%BCona-produkcja-i-przetw%C3%B3rstwo/

 ***

Źródło: Materiał opracowany na podstawie Agenda 2030 na rzecz zrównowazonego rozwoju- implementacja w Polsce / MRiRW

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło i grafika: Polska Izba Mleka


POWIĄZANE

Gigantyczne zainteresowanie opinii publicznej, społeczeństwa i mediów towarzyszy...

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu poprawę dobrostanu...

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszanski oraz Prezes Fundacj Wspier...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę