Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Polska największym importerem ukraińskich serów w UE

16 maja 2023
Polska największym importerem ukraińskich serów w UE

Związek ukraińskich eksporterów podał, że główną cechą eksportu serów w ubiegłym roku 2022, był wielokrotny wzrost ilości dostaw z Ukrainy na rynki Unii Europejskiej – od wartości 58 tys. USD w 2021 r. do 14 mln USD. 2022 rok. To aż ponad 20 krotny wzrost spowodowany otwarciem granicy. Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że granice zostały otwarte w czerwcu 2022, tak więc wzrost tak gwałtowny tego eksportu nastąpił w zaledwie 6 miesięcy.

W rezultacie największy wartość eksportu serów w ubiegłym roku odnotowano dla sprzedaży do Kazachstanu (16 mln USD), Polski (11 mln USD) która jest liderem w UE w imporcie serów z Ukrainy, Mołdawi (9 mln USD), Łotwy (1 mln USD).

Jednocześnie dywersyfikacja dostaw zewnętrznych była wspierana przez eksport do USA, Izraela, Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Kanady, Libii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Iraku, Katar, Korea Południowa.

W całym handlu zagranicznym serami Ukraina jest importerem netto, a tendencje do spadku eksportu i wzrostu importu nawet nasiliły się w ostatnim czasie. Jednak w 2022 roku Ukraina była w stanie znacznie zwiększyć eksport sera w ujęciu ilościowym (+ 30%, do 9 tys. ton) i wartościowym (+ 58%, do 42,3 mln USD), podczas gdy odpowiednie wskaźniki importu spadły, chociaż saldo nadal pozostawało ujemne.

oprac. e-mk; ppr.pl


POWIĄZANE

fot, ppr.pl NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność, Samoobrona i OPZZRIOR piki...

28 września – Światowy Dzień Jabłka. Z tej okazji Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolni...

Wraz z nadejściem jesieni rośnie zainteresowanie konsumentów alkoholami mocnymi....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę