informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

„Polska wieś 2018. Raport o stanie wsi”

20 czerwca 2018
„Polska wieś 2018. Raport o stanie wsi”

Jak zmienia się struktura ludności wsi, z czego żyje polska wieś i jaki jest zakres wiejskiego ubóstwa? Jakie są główne problemy społeczne i jak wygląda „polityczna mapa wsi”? Na czym polegają główne przemiany w polskim rolnictwie, jak przebiegają procesy integracji europejskiej na obszarach wiejskich i jakie są tego rezultaty? Okazją do dyskusji m.in. na te tematy była prezentacja najnowszego raportu Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa „Polska wieś 2018. Raport o stanie wsi”.

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA) zaprezentowała najnowsze wydanie „Polska wieś 2018. Raport o stanie wsi”. Spotkanie w Centralnej Bibliotece Rolniczej z udziałem środowisk naukowych, gospodarczych, przedstawicieli administracji rolnej i mediów było kolejną już okazją do dyskusji o stanie polskiej wsi i rolnictwa po latach przemian społeczno-ekonomicznych oraz 14 latach członkostwa w Unii Europejskiej. Niezmiennie od 2000 r. raport cieszy się zainteresowaniem i uznaniem czytelników, ponieważ w sposób kompleksowy analizuje i upowszechnia wiedzę o sektorze rolnym i polskiej wsi. Kolejna 10. edycja zbiega się z jubileuszem 30-lecia FDPA, która jest sponsorem i wydawcą tej unikatowej serii wydawniczej. Tegoroczna edycja ma także szczególny charakter, gdyż zbiega się z obchodami 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.

Hasło „Zrozumieć wieś”, jak podkreśla prof. dr hab. Jerzy Wilkin, inicjator i redaktor tego unikatowego przedsięwzięcia, jest naczelnym metodologicznym i edytorskim kierunkowskazem. Nie jest to łatwe zadanie, bo i materia jest niezwykle skomplikowana. Dlatego autorzy i współtwórcy raportu należą do czołowych badaczy zjawisk zachodzących na obszarach wiejskich, a ich wiedza i wyniki badań pomagają zrozumieć najważniejsze zjawiska ludnościowe, gospodarcze, polityczne i społeczne kształtujące dziś oblicze polskiej wsi.

Kontynuowany jest proces zmniejszania się dystansów rozwojowych dzielących wieś i miasto, co obrazują najważniejsze wskaźniki charakteryzujące poziom rozwoju społeczno-gospodarczego, a także upodabnianie się poglądów politycznych, aspiracji edukacyjnych, wzorców konsumpcji czy sytuacji demograficznej dla wsi i reszty kraju.

Jak podkreśla prof. Jerzy Wilkin, podsumowując rys historyczny zamykający tegoroczną edycję raportu, w całym 100-letnim okresie wolnej Polski, czas po wejściu Polski do UE w 2004 r. to najkorzystniejsze dla rolników i mieszkańców wsi lata w całej historii polskiej wsi i rolnictwa. Członkostwo w UE wprowadziło rewolucyjne zmiany w uwarunkowaniach rozwoju polskiego rolnictwa, w polityce rolnej, kondycji ekonomicznej gospodarstw i warunkach życia ludności wiejskiej.

Wymiar informacyjny i publikacja w dwóch wersjach językowych przesądza o unikalnym charakterze publikacji. Obie wersje będą udostępniane bezpłatnie na stronach internetowych FDPA.

Wcześniejsze edycje raportu do pobrania ze strony: www.fdpa.org.pl/5,biblioteka

Kontakt z redaktorami naukowymi raportu: polskawies@fdpa.org.pl

Synteza „Polska wieś 2018. Raport o stanie wsi”:

www.fdpa.org.pl/uploads/polska_wies_2018_synteza.docx

 

(Centrum Prasowe PAP) / Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa


POWIĄZANE

Zarząd KRIR zwrócił się do Dyrektora Generalnego KOWR z prośbą o wyjaśnienie dot...

W tym roku rolnicy po raz drugi w historii obowiązującego w Polsce systemu dopła...

Podczas Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach wspólne s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę