aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polska z procedurą nadmiernego deficytu Komisji Europejskiej

26 czerwca 2024
Polska z procedurą nadmiernego deficytu Komisji Europejskiej

Już tradycją staje się fakt, że zmiana rządów w Polscekjarzy się nieodmiennie ze zwiększonym deficetem budżetowym. Powodem wszczęcia przez Komisję Europejską procedury nadmiernego deficytu jest przekroczenie przez Polskę w 2023 r. progu bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o poziom deficytu finansów publicznych w stosunku do PKB. Wynosił on 5,1 proc., podczas gdy próg bezpieczeństwa wynosi 3 proc.

Polska jest jednym z 11 krajów Unii Europejskiej, które były zagrożone tą procedurą oraz jednym z 7 krajów, wobec których wszczęto taką procedurę. Wszczęcie procedury oznacza, że każdy z krajów jest zobowiązany do przedstawienia planu działań naprawczych, które mają doprowadzić do redukcji deficytu do postulowanego poziomu. Przedstawienie planu naprawczego powinno być poprzedzone przedstawieniem właściwych rekomendacji przez Komisję Europejską.

Ograniczenie deficytu budżetowego może być dokonane albo przez cięcie wydatków, albo zwiększenie dochodów, co zwykle oznacza podwyżkę podatków.

Oznacza to jednak, że raczej należy zapomnieć o obietnicach wyborczych rządu, takich jak podniesienie kwoty wolnej od podatku czy dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Eksperci przewidują jednak, że rekomendacje Komisji Europejskiej dotyczące zacieśnienia fiskalnego będą raczej niewielkie.

"Panie Premierze! Jak Żyć! Jak Żyć"- chciało by się zawołać... braknie pieniędzyna wszystko. Na najważniejsze inwestycje, na infrastrukturę, na programy społeczne.... i będzie rząd miał wytłumaczenie Komisja Europejska nakazała nam zmniejszyć wydatki i podnieść wydatki. 

oprrac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: WEI


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę