Adama_Spyrale_1-31.05.21

Polski eksport żywności idzie na kolejny rekord

15 czerwca 2021
Polski eksport żywności idzie na kolejny rekord

Polski eksport artykułów rolno-spożywczych okazał się relatywnie odporny na skutki pandemii. Zgodnie z danymi GUS jego wartość zwiększyła się w 2020 r. do 34,0 mld EUR wobec 31,8 mld EUR w 2019 r. (+7,0% r/r). Co więcej, doszło do silnego zwiększenia udziału eksportu żywności w eksporcie ogółem z 13,3% w 2019 r. do 14,3% w 2020 r. Może to sugerować, że pandemia uwydatniła przewagi komparatywne Polski w produkcji żywności. Przedmiotem poniższej analizy jest przegląd tendencji zachodzących w polskim eksporcie artykułów rolno-spożywczych oraz ocena jego perspektyw w 2021 r.

W 2020 r. odnotowano wzrost wartości polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych, niemniej sytuacja była bardzo zróżnicowana jeśli chodzi o poszczególne kategorie towarowe. Eksport zwiększył się w 16 z 24 kategorii. Głównym źródłem jego wzrostu był wyższy eksport zbóż (efekt silnego zwiększenia światowego popytu na zboża i wysokich krajowych zbiorów) oraz wyrobów tytoniowych (efekt utrzymującego się silnego popytu zagranicznego). Tylko te dwie kategorie odpowiadały łącznie za 4,5 pkt. proc. z 7,0% wzrostu eksportu artykułów rolno-spożywczych w 2020 r.

Przeciwny wpływ miał natomiast wyraźnie niższy eksport mięsa, który obniżył wzrost polskiego eksportu żywności o 1,2 pkt. proc. Silny spadek eksportu w tej kategorii był spowodowany przede wszystkim załamaniem popytu ze strony sektora HoReCa, który przed pandemią był ważnym odbiorcą polskiego mięsa. Warto zauważyć, że w poprzednich latach eksport mięsa był jednym z najważniejszych źródeł wzrostu polskiego eksportu. W ujęciu geograficznym głównym motorem wzrostu polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych w 2020 r. była wyższa sprzedaż do krajów spoza UE (+16,9% r/r), podczas gdy dynamika eksportu do krajów UE było o wiele niższa (+4,8% r/r). Wskazuje to, że w istotnym stopniu za sukces polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych w warunkach pandemii odpowiadała jego wysoka dywersyfikacja, zarówno towarowa jak i geograficzna.

Kluczowa dla odpowiedzi na pytanie czy pandemia uwydatniła przewagi komparatywne Polski w produkcji żywności jest ocena, jak zmieniał się udział polskiego eksportu w unijnym eksporcie żywności. Zgodnie z danymi Eurostatu zwiększył się on w 2020 r. do 6,4% wobec 6,0% w 2019 r. Na uwagę zasługuje również zmiana udziału polskiego eksportu w poszczególnych kategoriach towarowych. Największy wzrost udziału polskiego eksportu w unijnym eksporcie pomiędzy 2019 r. i 2020 r. odnotowano w kategoriach „zboże” oraz „tytoń i namiastki tytoniu”, podczas gdy udział w kategorii „mięso i podroby jadalne” obniżył się. Powyższe dane stanowią wsparcie dla hipotezy, zgodnie z którą pandemia uwydatniła przewagi komparatywne Polski w produkcji żywności.

Początek 2021 r. przyniósł spadek wartości polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych. Zgodnie z danymi GUS jego wartość w okresie styczeń-marzec obniżyła się o 0,6% r/r. Jednym z czynników, który ograniczał polski eksport żywności w I kw. była niższa sprzedaż do Wielkiej Brytanii ze względu na Brexit (m.in. efekt zgromadzonych pod koniec ub.r. zapasów żywności przez Wielką Brytanię w warunkach niepewności przed Brexitem oraz wzrostu kosztów transakcyjnych w handlu). Należy również zauważyć, że w kierunku spadku polskiego eksportu w I kw. br. oddziaływał również niekorzystny efekt kalendarzowy związany z rokiem przestępnym (w 2020 r. luty miał 29 dni, podczas gdy w 2021 r. miał 28 dni).

Szczegółowa analiza danych po miesiącach wskazuje, że w marcu br. doszło już do lekkiego wzrostu polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych w ujęciu rocznym (+2,8% r/r). W kolejnych miesiącach oczekujemy dalszego wzrostu dynamiki wartości polskiego eksportu żywności wspieranego przez prognozowane przez nas stopniowe ożywienie w sektorze HoReCa, a także obserwowany obecnie silny wzrost cen surowców rolnych. W konsekwencji oceniamy, że wartość polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych w 2021 r. wzrośnie o ok. 8% i przekroczy 37 mld EUR odnotowując kolejny rekord. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszej prognozy są dalszy przebieg pandemii, a także warunki agrometeorologiczne w Polsce.

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Rynek suplementów rozwija się w nieprawdopodobnym tempie. Nie jest to bynajmniej...

Minister Grzegorz Puda odwiedził ekologiczne, certyfikowane gospodarstwo sadowni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę