Polsko-niemieckie spotkanie poświęcone różnorodności biologicznej

15 września 2020
Polsko-niemieckie spotkanie poświęcone różnorodności biologicznej

Zagrożonych wyginięciem jest milion gatunków zwierząt. Dane światowe pokazują, że zaledwie w ciągu ostatnich 40 lat ich populacja zmniejszyła się aż o 60 procent. Konieczne są natychmiastowe działania, aby utrzymać bioróżnorodność w przyrodzie. Polska ma wieloletnie doświadczenie w ochronie bioróżnorodności, w tym ochronie siedlisk i przywracaniu gatunków. O propozycjach Komisji Europejskiej zawartych w Unijnej Strategii ws. Różnorodności Biologicznej rozmawiali w Warszawie wiceministrowie środowiska Polski i Niemiec - Małgorzata Golińska i Jochen Flasbarth.

W lipcu 2020 r. Niemcy po raz 13. objęły przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Jednym z priorytetów tej kadencji jest ochrona różnorodności biologicznej. I temu było poświęcone spotkanie ministrów.

Małgorzata Golińska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, wskazała na skuteczność prowadzonej w Polsce trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej, dzięki której udaje się chronić bioróżnorodność. Unijna strategia zakłada m.in. zwiększenie skali rolnictwa ekologicznego, powstrzymanie i odwrócenie procesu spadku liczebności owadów zapylających, ograniczenie stosowania pestycydów i zasadzenie 3 mld drzew do 2030 r.

Polska, jak podkreślała minister Golińska, już dziś z powodzeniem wdraża te założenia. Rocznie w naszym kraju leśnicy sadzą aż pół miliarda drzew, obszar lasów stale się zwiększa i sięga już 30 procent powierzchni kraju. Systematycznie rozszerzają się także ekologiczne uprawy. Renesans przeżywa bartnictwo, również dzięki specjalnym programom Lasów Państwowych, które mają na celu odnowienie populacji pszczół na terenach leśnych.

źródło:MOŚ


POWIĄZANE

Prowadzisz gospodarstwo i potrzebujesz wsparcia sprzętowego? Poznaj komercyjne u...

W stanie Iowa, największym producencie jaj konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonyc...

W najbliższą niedzielę 26 czerwca w godzinach 11-18 na Torze Wyścigów Konnych Sł...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę