A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Polsko-ukraińskie rozmowy w Karpaczu

7 września 2022
Polsko-ukraińskie rozmowy w Karpaczu
MRRiRW

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się dzisiaj, na marginesie Forum Ekonomicznego w Karpaczu, z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim. Głównym tematem rozmów były plany opracowania projektu budowy rurociągu do transportu olejów roślinnych z Ukrainy do portu Gdańsk.

Główny temat rozmów

Ministrowie zadeklarowali zaangażowanie obu stron w prace nad projektem rurociągu. Ustalili zakres prac polsko-ukraińskiej grupy roboczej, która zajmie się określeniem parametrów technicznych, kosztów i warunków realizacji projektu. Wyrazili przekonanie, że przyczyni się on do rozwoju gospodarczego obydwu krajów.

Dostęp do rynku ukraińskiego

Wicepremier Kowalczyk poruszył także sprawę dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku ukraińskiego. Odnotował postęp w kwestii stopniowego wdrażania przez stronę ukraińską regionalizacji terytorium Polski pod względem ASF. Jednocześnie wyraził oczekiwanie pełnego respektowania przez Ukrainę zasad regionalizacji zgodnej z przepisami Unii Europejskiej.

Kwestie transportowe na wspólnej granicy

Minister Solski poprosił o dalsze usprawnienia przewozów ukraińskich artykułów rolno-spożywczych przez granicę z Polską. Szef polskiego resortu rolnictwa i rozwoju wsi potwierdził gotowość strony polskiej do wspierania Ukrainy w tym zakresie i przypomniał o dotychczasowych działaniach usprawniających kontrolę fitosanitarną i weterynaryjną. Podkreślił m.in., że strona polska zwiększa obsadę inspektorów weterynarii na wspólnej granicy. Zwrócił jednak uwagę, że kluczowa dla poprawy sytuacji na granicy jest separacja pojazdów po stronie ukraińskiej. Chodzi o to, aby rozdzielić auta i upłynnić wjazd ciężarówek do kontroli fitosanitarnej, weterynaryjnej i innej, w tym o stworzenie osobnego pasa ruchu dla powracających do Polski pustych ciężarówek.

Podpisanie Memorandum o Porozumieniu

Po spotkaniu ministrowie podpisali Memorandum o Porozumieniu w sprawie wspólnego opracowania projektu budowy rurociągu transgranicznego do transportu olejów roślinnych z Ukrainy do portu Gdańsk.

Wymiana handlowa z Ukrainą

Ukraina jest ważnym partnerem Polski w zakresie handlu towarami rolno-spożywczymi. W 2021 r. import z Ukrainy wyniósł 930,4 mln euro. Do Ukrainy eksportowaliśmy głównie: sery i twarogi (97,2 mln EUR - 12% polskiego eksportu rolnego na Ukrainę), produkty używane do karmienia zwierząt, czekoladę i przetwory zawierające kakao, a także kawę.

źródło: MRRiRW


POWIĄZANE

Lato. Oczekiwana i ulubiona przez większość ludzi pora urlopów, wyjazdów na łono...

Firma INNVIGO, która przez 8 lat zdobyła znaczącą pozycję na polskim rynku środk...

Gobarto Hodowca zorganizowało lot balonem dla laureatów nagrody specjalnej w ram...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę