aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pomimo Rosyjskiej inwazji na Ukrainę rynki rolne UE są stabilne

6 października 2022
Pomimo Rosyjskiej inwazji na Ukrainę rynki rolne UE są stabilne

Na produkcję rolną UE nadal wpływają konsekwencje nieuzasadnionej wojny rosyjskiej na Ukrainie, rosnące ceny energii, rosnące koszty nakładów i inflacja żywności w całej UE. Oprócz niestabilności geopolitycznej UE odnotowała jedno z najgorętszych lat w historii, co znacząco wpłynęło na uprawy letnie, takie jak kukurydza, soja i słonecznik. Warunki meteorologiczne były również trudne dla hodowców i zwierząt, które cierpiały z powodu stresu cieplnego i mniej paszy. Pomimo oczywistych trudnych warunków sektor rolny UE ma silną pozycję. Dostępność żywności nie jest zagrożona w UE.

Ponadto oczekuje się, że eksport zbóż z UE osiągnie 51 mln ton, czyli o 6,5% więcej niż w poprzednim sezonie io 20,9% powyżej średniej z pięciu lat. UE będzie nadalodgrywają swoją rolę w przyczynianiu się do globalnego bezpieczeństwa żywnościowego . Ta sytuacja geopolityczna będzie prowadzić do znacznej niepewności co do perspektyw.

Podpisanie w lipcu „ Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej” , która doprowadziła do wznowienia eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, przyniosło pewną ulgę na rynkach międzynarodowych w postaci gwałtownego spadku cen pszenicy i roślin oleistych, ale jej odnowienia nie można przyjmować za pewnik . Alejki Solidarnościustanowione przez UE dodatkowo przyczyniły się do eksportu ponad 12 mln ton zbóż (ziaren i nasion oleistych) z Ukrainy pociągiem, ciężarówkami lub statkami od maja 2022 r. Chociaż ceny surowców spadły tego lata, koszty produkcji i ceny konsumpcyjne pozostają na historycznie wysokim poziomie. Wynika to z wysokich cen logistycznego łańcucha dostaw, np. energii elektrycznej, przetwórstwa, pakowania, transportu, chłodzenia i ogrzewania. Zwiększone koszty życia mogą zmniejszyć popyt konsumentów na usługi gastronomiczne (np. restauracje lub catering) i skutkować większą liczbą zakupów detalicznych marek własnych.

Kolejną obawą sektora rolniczego jest dostępność nawozów na nadchodzący sezon. Ponieważ przemysł nawozowy potrzebuje gazu ziemnego do produkcji amoniaku i innych produktów azotowych, zmniejsza lub wstrzymuje produkcję, gdy ceny gazu są zbyt wysokie. Zmniejszona produkcja i zużycie nawozów może wpłynąć na produkcję roślinną w 2023 r., a także na sektory przetwórstwa napojów i mięsa, które wykorzystują produkty uboczne procesu produkcji nawozów.

W tym kontekście Komisja Europejska opublikowała jesienną edycję raportu krótkoterminowego dla rynków rolnych UE z jesieni 2022 roku. Opublikowany przez Komisję Europejską 5 października 2022 r. raport przedstawia szczegółowy przegląd najnowszych trendów i perspektyw dla szeregu sektorów rolno-spożywczych.

Rośliny uprawne

Przewiduje się, że całkowita produkcja zbóż w UE osiągnie obecnie 270,9 mln ton, czyli o 7,8% mniej niż w roku ubiegłym. Największy spadek dotyczy kukurydzy na poziomie 55,5 mln ton, co oznacza spadek o 23,7% rok do roku. Wynika to głównie z letniej suszy. Produkcja pszenicy miękkiej spadnie jedynie o 2,4% przy prognozowanej produkcji 127 mln ton. Handel zbożami stale rośnie, a eksport pszenicy miękkiej z UE ma sięgnąć 36 milionów ton, co stanowi wzrost o 23% rok do roku.

Dzięki wyższym oczekiwanym plonom roślin wysokobiałkowych szacuje się, że produkcja w UE wzrośnie o 1,4% i osiągnie 4,32 mln. Jeśli chodzi o nasiona oleiste, powierzchnia tych upraw w UE osiągnęła rekordowy poziom w roku gospodarczym 2022/23 wynoszący 12,2 mln hektarów, co stanowi wzrost o 14,6% rok do roku. Siłą napędową tego rozwoju były rosnące ceny nasion oleistych, a zwłaszcza olejów roślinnych oraz tymczasowe odstępstwo pozwalające na uprawę niektórych roślin na gruntach odłogowanych. Ta znacząca ekspansja doprowadziła do wzrostu zbiorów o 7,5%, łagodząc w ten sposób wpływ suszy na plony.

Uprawy specjalistyczne

Oczekuje się, że produkcja oliwy z oliwek w UE spadnie w latach 2022/23 o 25%, przy czym spadek obserwuje się w prawie wszystkich głównych krajach produkujących w UE, z wyjątkiem Grecji. Rzeczywiście, upał w okresie kwitnienia w połączeniu z niedoborem wody w fazie wzrostu oliwek negatywnie wpłynął na produkcję oliwek i jakość oliwy, co zaobserwowano w fazie przemiału. W pewnym stopniu niższą produkcję można pokryć początkowymi zapasami, a prawdopodobnie także zwiększonym importem.

Produkcja wina w UE utrzymuje się na stałym poziomie, a spodziewana produkcja w latach 2022/23 wyniesie 2,5% powyżej średniej z pięciu lat. Wynika to głównie z oczekiwanej większej produkcji we Francji. Jakość wina mogłaby być również wyższa dzięki znacznemu ograniczeniu infekcji grzybiczych winogron. Wywóz wina z UE pozostaje na tym samym poziomie, co w ostatnim roku gospodarczym, przy czym głównymi miejscami docelowymi są Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, a następnie Szwajcaria, Kanada i Chiny.

Obserwujemy ogólne zmniejszenie spożycia świeżych owoców głównie ze względu na rosnące ceny. Oczekuje się, że spożycie świeżych jabłek i pomarańczy w UE w latach 2022/23 nieznacznie spadnie do 12 kg na mieszkańca.

Mleko i produkty mleczne

Ciepła i sucha pogoda tego lata spowodowała nie tylko stres cieplny u krów, ale także obniżyła dostępność i jakość trawy. Aby sobie z tym poradzić, rolnicy dostosowali dostępność paszy, albo już wykorzystując paszę, która miała być przechowywana na zimę, albo jeszcze bardziej zmniejszając wielkość stada. W rezultacie oczekuje się, że roczny skup mleka w UE spadnie o 0,5%. Początek 2023 r. może być wyzwaniem dla hodowców bydła mlecznego, którzy borykają się z wyższymi kosztami nakładów i niższą dostępnością paszy, a także potencjalnie niższym popytem konsumentów z powodu inflacji żywności.

Produkty mięsne

Producenci żywego inwentarza należą do tych, którzy są najbardziej dotknięci rekordowymi kosztami energii i nakładów. Mimo wysokich cen wołowiny, wieprzowiny i drobiu te trudne warunki ograniczają produkcję w tych trzech sektorach. W 2022 r. produkcja wołowiny w UE zmniejszy się o 0,6%, produkcja wieprzowiny w UE o 5%, a produkcja drobiu w UE o 0,9%. Wysokie ceny również negatywnie wpływają na unijny eksport tych produktów, przy spodziewanych spadkach odpowiednio o 1%, 17% i 2,2% w 2022 r. w przypadku wołowiny, wieprzowiny i drobiu.

 

Bardziej szczegółowe informacje na temat produkcji, konsumpcji i cen w tych i innych sektorach można znaleźć w pełnym raporcie krótkoterminowym z jesieni 2022 r. który znajduje się tutaj

ppr.pl za KE


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę