aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ponad 1 mld euro więcej w budżecie UE na 2023

16 listopada 2022
Ponad 1 mld euro więcej w budżecie UE na 2023

W poniedziałek w Parlamecie Europejskim osiągnięto porozumienie pomiędzy Parlamentem a Radą w sprawie budżetu UE na rok 2023. Skupiono się na Ukrainie, energii i odbudowie.
Uzyskano ponad 1 mld euro w stosunku do pierwotnego wniosku Komisji na kluczowe priorytety, takie jak pomoc humanitarna, Erasmus+ i infrastruktura. Te niezbędne środki finansowe przywrócono na kluczowe programy które zostały obcięte przez rządy państw UE. Umowa musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzona przez Radę i Parlament.

Posłowie do PE walczyli do końca i uzyskali lepsze poparcie dla budżetu UE na 2023 r., który skuteczniej uwzględnia konsekwencje wojny na Ukrainie i proces wychodzenia z pandemii.

W poniedziałek wieczorem negocjatorzy z Parlamentu Europejskiego i Rady osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie budżetu UE na 2023 r., na krótko przed terminem okresu pojednawczego, który kończył się w poniedziałek 14 listopada o północy.

Parlament uzyskał w sumie 1048,7 mln euro na swoje priorytety oprócz tego, co Komisja początkowo zaproponowała w projekcie budżetu .

Wstępne dane to 186,6 mld euro środków na zobowiązania i 168,7 mld euro środków na płatności. Szczegółowy opis wydatkowania tych środków będą dostępne w okresie późniejszym.

Posłom udało się zwiększyć finansowanie programów i polityk, które uważają za niezbędne do zaradzenia skutkom wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego, przyczyniając się do dalszej odbudowy po pandemii COVIDE-19, jednocześnie intensyfikując wysiłki na rzecz transformacji ekologicznej i cyfrowej, zgodnie z postulatem Parlamentu i jego priorytetów określonych w wytycznych na rok 2023 .

Konsekwencje wojny na Ukrainie

Posłowie uzyskali dodatkowe środki na programy m.in.:

- Erasmus+ z 120 mln euro na wsparcie studentów i nauczycieli z Ukrainy,
- pomoc humanitarna o 150 mln euro,
- Fundusz Azylu, Migracji i Integracji z dopłatą w wysokości 36,5 mln euro,
- Instrument na rzecz zarządzania granicami i wiz z kwotą 10 mln euro,
- „Instrument Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej ” (ISRWM – Globalny wymiar Europy) dla południowego i wschodniego sąsiedztwa UE z kwotą 280 mln euro oraz
- Mobilność wojskowa z 58,8 €

Energia i klimat

Posłom udało się zwiększyć niezależność energetyczną UE i wesprzeć obywateli i MŚP w ich wysokich rachunkach za energię, jednocześnie wspierając zieloną transformację i bioróżnorodność. Programy z dodatkowym wsparciem obejmują:

- program badawczy Horyzont Europa ,

- instrument „ Łącząc Europę ”, który finansuje budowę wysokiej jakości zrównoważonych       transeuropejskich sieci transportowych i energetycznych,

-program działań na rzecz środowiska i klimatu LIFE,

Lekcje z pandemii: zdrowie, lepsze przygotowanie, kultura i wartości

Posłowie przywrócili obniżone przez Radę 200 mln euro na program EU4Health i uzyskali kolejne 7,5 mln euro, ponieważ pandemia COVID-19 jeszcze się nie skończyła, co powoduje konieczność wspierania krajowych systemów opieki zdrowotnej w celu zwiększenia ich odporności. Dalsze priorytety, o które Parlament walczył i uzyskał dodatkowe wsparcie, obejmują:

-Unijny Mechanizm Ochrony Ludności (UCPM),
-program Kreatywna Europa ,
-program „ Cyfrowa Europa” ,
-program „ Prawa i wartości” oraz Prokuratura Europejska (EPPO).

W debacie głos zabrali m. innymi:

Johan Van Overtveldt (ECR, BE), przewodniczący Komisji Budżetowej, powiedział: „Cieszę się, że osiągnęliśmy porozumienie w sprawie budżetu na 2023 r. Dodatkowe wydatki przewidziane na Ukrainę, energię, migrację i badania odpowiadają wyzwaniom dzień. Tymczasem jasne jest, że osiągnięto limity obecnych wieloletnich ram finansowych, wieloletniego budżetu UE”.

Nicolae Ştefănuță (RENEW, RO), generalny sprawozdawca ds. budżetu UE na 2023 r. (do sekcji III – Komisja): „Ponad miliard euro więcej na obniżenie cen energii, odwrócenie skutków wojny i pomoc naszym sojusznikom na wschodzie i południu , stanąć na własnych nogach w obronie - o to walczyliśmy i co osiągnęliśmy. Obywatele nie oczekują gier instytucjonalnych, oczekują rezultatów już teraz”.

Niclas Herbst (PPE, DE), sprawozdawca innych sekcji: „Zrobiliśmy ważny krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa cybernetycznego Parlamentu, wyznaczając drogę innym instytucjom UE. Od początku naszym zamiarem było poprawienie funkcjonowania instytucji, zwłaszcza w tych trudnych czasach.”

Następne kroki do ratyfikacji budżetu

Po formalnym przyjęciu kompromisu przez Radę zostanie on przedyskutowany w Komisji Budżetowej w czwartek (17 listopada), a następnie poddany pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym w Parlamencie Europejskim (podczas listopadowej sesji w Strasburgu) i podpisany przez jego przewodniczącego.


Około 94% budżetu UE trafia do obywateli, regionów, miast, rolników i przedsiębiorstw.

oprac e-mk; ppr.pl na podst. źródło: Parlament Europejski. fot. ppr.pl


POWIĄZANE

Czy kiedykolwiek doznałeś kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebowałeś...

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę