informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Portugalia: Konsumpcja mleczarska spada

13 lutego 2018
Portugalia: Konsumpcja mleczarska spada

Jak podaje stowarzyszenie zrzeszające branżę mleczarską w Portugalii Anilact, konsumpcja mleka spada od 2008 roku, ale ostatnio dynamika spadku zwiększyła się. W związku z tym zakłady mleczarskie rozpoczęły bardziej aktywne działania już na poziomie placówek handlowych: rozdawane są ulotki informacyjne o charakterze edukacyjnym.

Do 2003 roku konsumpcja mleka rosła w każdym roku, by w latach 2008-2012 spaść o 4%. Lata 2012-2016 to spadek już 9,3%. W rozbiciu na poszczególne lata wygląda to następująco: w 2015 roku sprzedaż ilościowa mleka spadła do 471,6 mln litrów, w 2016 roku do 441,5 mln litrów, a w 2017 roku spadła do 426,6 mln litrów. Portugalczycy z niepokojem zauważają, że dynamika spadku w ich kraju jest wyższa aniżeli w innych krajach europejskich.


Pod względem wartościowym w 2015 roku sprzedano mleko o wartości 287,9 mln euro, w 2016 roku jedynie za 257,4 mln euro, a w 2017 roku za 256,3 mln euro.

Portugalscy mleczarze z niepokojem obserwują coraz więcej zjawisk i mód wpływających negatywnie na spożycie nabiału. Dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych. Dlatego Anilact chce ostrzegać przed zniesławiającymi kampaniami czynionymi bez zaplecza naukowego. Aby odwrócić trendy mleczarze przekazują konsumentom dane naukowe. Ulotki informują, że dla zdrowej i zbilansowanej diety produkty mleczne powinny stanowić 18% piramidy żywieniowej, co odpowiada 2 do 3 porcjom dziennie na mleko, ser i jogurt. Równoległym krokiem ma być odseparowanie produktów roślinnych z sąsiedztwa produktów mleczarskich.

Każdy Portugalczyk spożywa średnio 12 kg serów rocznie. Konsumpcja wzrosła tu o 2%. Inaczej jest w segmencie jogurtów, gdzie odnotowano spadki na poziomie 3%.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Zarząd KRIR zwrócił się do Dyrektora Generalnego KOWR z prośbą o wyjaśnienie dot...

W tym roku rolnicy po raz drugi w historii obowiązującego w Polsce systemu dopła...

Podczas Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach wspólne s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę