Zamknięcie restauracji i hoteli zamknęło główny rynek zbytu dla drobnych producentów serów i mięsa będących w grupie premium w Portugalii. Dlatego rząd zaapelował do sprzedawców detalicznych żywności z portugalskiego stowarzyszenia spółek dystrybucyjnych (APED) o znalezienie rozwiązania, które pomoże mniejszym producentom przeżywającym trudności po zamknięciu restauracji z powodu pandemii Covid-19. APED skupia sieci takie jak Auchan, Aldi, Dia, Continente, Pingo Doce, Lidl, Mercadona, Intermarché.
Portugalskie Ministerstwo Rolnictwa ostrzega przed wpływem pandemii nowego koronawirusa na niektóre sektory produkcji rolnej i rolno-przemysłowej, które nie są w stanie dostosować się do zamknięcia kanału HoReCa.
Problem dotyka w szczególności drobnych producentów, których głównym rynkiem zbytu są lokalne restauracje i hotele, a którzy zostali odcięci od tych kanałów sprzedaży. Z tego powodu rząd „apeluje i ostrzega” przed „niepokojącą perspektywą dla przetwórstwa mleka koziego i owczego, co może przełożyć się na trudności w przechowywaniu surowca i finalnie – zepsuciu wytwarzanych produktów, które nie będą sprzedane.
W odbiorze przetwórców, po krótkiej eksplozji sprzedaży, widać koncentrację rotacji w grupie podstawowych produktów mleczarskich. Konsumenci sięgają po produkty mleczarskie ze średniej i niższej półki cenowej. Rzadziej kupują wyroby premium.
Forum Mleczarskie