Posezonowa opieka nad robotem koszącym

4 grudnia 2020
Posezonowa opieka nad robotem koszącym

Pierwsze przymrozki sygnalizują definitywny koniec sezonu koszenia w tym roku. Przez najbliższe zimowe miesiące trawa, jak cały świat roślinny, spowalnia wegetację i należy tylko dbać, by trawnik był oczyszczony z liści. Gdy nadejdą opady śniegu, a temperatura spadnie poniżej zera, warto powstrzymać się przed chodzeniem po trawniku, nawet jeśli słoneczna pogoda będzie do tego kusić, ponieważ deptanie zmrożonej trawy ją uszkadza.


Po ostatnim koszeniu pozostaje jeszcze jedna czynność – zaopiekowanie się urządzeniami ogrodniczymi. Nowoczesny robot, kosząc przez kilka miesięcy za nas, przyzwyczaja do myśli o bezobsługowym trawniku, ale po ostatnim koszeniu warto sobie o nim przypomnieć i wykonać posezonowy przegląd oraz zapewnić mu odpowiednie warunki przechowywania do wiosny.


Pierwszą najważniejszą czynnością po ostatnim koszeniu jest oczyszczenie urządzenia.


- Po sezonie należydelikatnie oczyścić z pokosu spód robota, koła oraz ostrza, czyli te miejsca, w których gromadzi się drobny pokos. Robot kosi praktycznie na okrągło przez kilka miesięcy niezależnie od pogody i, zwłaszcza w przypadku gdy nie był systematycznie czyszczony w sezonie, rozdrobniony pokos stopniowo nawarstwia się od spodu. W skrajnych przypadkach warstwa ta może na tyle obciążać urządzenie, że wpływa to na działanie akumulatora. Spód robota i tarczę tnącą czyści się za pomocą miękkiej szczotki i szmatki. Nie należy do tego celu używać wody ani rozpuszczalników, a najlepiej jest uprzednio sprawdzić wskazówki zawarte w instrukcji obsługi. Czyszczenie można wykonać we własnym zakresie, jednak po całym sezonie warto wykonać coroczny przegląd urządzenia w Autoryzowanym Serwisie. Dzięki profesjonalnej opiece zapewnimy robotowi znacznie wydłużoną żywotność. - radzi Mariusz Czarnocki, Menadżer robotów koszących Honda Miimo w Aries Power Equipment, który jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.


Podczas corocznego przeglądu, Autoryzowany Serwis dokładnie oczyści robota i ostrza, sprawdzi kluczowe parametry urządzenia. Ostrza tarczy tnącej robota zużywają się w sposób naturalny tak jak noże kosiarek. Różnica polega na tym, że nożyków robotów, ze względu na ich rozmiar, nie ostrzy się, dlatego tarcza tnąca powinna być wymieniona na nową przynajmniej raz w roku.


- Częstotliwość wymiany ostrzy w robocie koszącym zależy od warunków w jakich porusza się urządzenie i od intensywności koszenia. Łatwo to zauważyć na trawie, ponieważ stępione ostrza pozostawiają poszarpane źdźbła trawy. Taki efekt bardzo osłabia trawę, ponieważ poszarpana darń ma uszkodzone wiązki przewodzące czyli nerw i w tym stanie szybko traci wodę, wilgoć, i staje się bardzo podatna na choroby. – dodaje Mariusz Czarnocki.


Wymiana samej tarczy tnącej w Autoryzowanym Serwisie Honda Miimo przebiega szybko i sprawnie, między innymi dzięki łatwej dostępności części zamiennych. – W ciąguponad 25 lat funkcjonowania stworzyliśmy w kraju szeroką sieć autoryzowanych punktów serwisowych i dilersko-serwisowych, w których oferujemy oryginalne materiały eksploatacyjne oraz części zamienne do maszyn i urządzeń Honda. Podstawowe materiały eksploatacyjne, jak tarcza tnąca robota koszącego Honda Miimo, są stale dostępne w naszych punktach serwisowych, a jeśli serwis ich nie posiada w danym momencie, będzie ją mieć w ciągu 2-3 dni. Sytuacja epidemiczna nie powoduje opóźnień w dostawach, ponieważ mamy Centrum Logistyczne Honda w Pniewach koło Poznania, które na bieżąco wspiera obsługę klientów na terenie Polski, krajów nadbałtyckich i wschodniej części Niemiec.- wyjaśnia Wojciech Zawada, Menadżer Działu Części Zamiennych i Akcesoriów w Aries Power Equipment.


W przypadku wymiany materiałów eksploatacyjnych zazwyczaj powstaje pytanie czy wybrać nową część oryginalną czy zamiennik. Przed podjęciem decyzji zawsze warto uwzględnić fakt, że każda część zamienna sygnowana przez Honda jest produkowana z niezwykłą precyzją, pod kątem danego urządzenia, typu silnika i jest identyczna z częściami, w które urządzenie jest fabrycznie wyposażone. Nieoryginalne części zamienne są czasami tańsze, ale to krótkotrwałe rozwiązanie.

 

Najmniejsza nieoryginalna część zamienna wpływa na funkcjonowanie całego urządzenia, które nie daje gwarancji funkcjonowania w 100% według parametrów producenta.

 

4 zasady prawidłowego przechowywania robota koszącego

Warunki przechowywania robota koszącego są dlatego istotne, gdyż od nich będzie zależeć praca robota w kolejnym sezonie, a przede wszystkim pierwsze jego uruchomienie na wiosnę. Prawidłowe przechowywanie polega głównie na niedopuszczeniu do rozładowania akumulatora i ogranicza się w praktyce do wykonania kilku czynności:

 

  1. przeniesienia stacji dokującej robota koszącego do suchego i osłoniętego pomieszczenia z pokojową wilgotnością powietrza. Zalecana temperatura przechowywania wynosi powyżej 5º;

  2. podłączenia stacji dokującej do źródła prądu;

  3. umieszczenia robota koszącego w stacji dokującej;

  4. sprawdzania stanu naładowania baterii. Akumulator musi pozostawać w stanie nałądowania aż do wiosny.

 

Robot zimujący w serwisie?

Posezonowa opieka nad robotem koszącym może być dla niektórych właścicieli z różnych przyczyn zbyt angażująca. Wygodnym rozwiązaniem, dzięki któremu cały proces koszenia włącznie z przeglądem technicznym i przechowywaniem staje się praktycznie bezobsługowy, jest skorzystanie z programu Honda Miimo Care. Jest to dodatkowa opcja usług, której zakres i warunki są konfigurowane do indywidualnych potrzeb i stylu życia.

- Nasza dodatkowa usługa dla właścicieli robotów Honda Miimo jest dopełnieniem kompleksowej filozofii koszenia tego urządzenia, którego celem jest maksymalne odciążenie właściciela. Dzięki tej usłudze właściciel zyskuje jeszcze więcej czasu dla siebie i rodziny co jest ważne zwłaszcza teraz, gdy sytuacja epidemiczna zmusza wszystkich do przeorganizowania dnia codziennego, zapewnienia opieki dzieciom, które więcej czasu spędzają w domu. Wystarczy porozumieć się z najbliższym Autoryzowanym Centrum Robotów Koszących Honda Miimo, a robot wróci na trawnik dopiero wiosną w pełnej gotowości do koszenia. – wyjaśnia Robert Drzewek, Szef Sieci Serwisowej w Aries Power Equipment.

W ramach Honda Miimo Care można zlecić całoroczną opiekę serwisową, posezonowy serwis konserwacyjny, serwis pogwarancyjny, przechowanie Honda Miimo przez okres zimy - w tym konserwację i czyszczenie robota po sezonie, przechowanie w odpowiednich warunkach w Autoryzowanym Centrum Honda Miimo i uruchomienie robota na wiosnę, czyszczenie robota przed nowym sezonem, doradztwo i projekt instalacji dostosowany do przestrzeni ogrodu lub zielonej strefy wokół domu z trawnikiem już na etapie planowania ogrodu, montaż instalacji w ogrodzie, uruchomienie robota i zaprogramowanie zgodnie z potrzebami stylu życia czy też modyfikację istniejącej instalacji, jeśli zmianie uległy warunki przestrzenne ogrodu.

 

W nowym sezonie, robot koszący Honda Miimo – idealnie oczyszczony, z naładowanym akumulatorem, wyposażony w nowe ostrza i zaprogramowany wedle życzenia – rozpocznie na nowo tworzenie angielskiego trawnika i przestrzeni do rekreacji, relaksu czy spędzenia wakacji we własnym ogrodzie.

 

www.mojahonda.pl

 

Aries Power Equipment jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce i od 1992 r. wprowadza na polski rynek szeroką gamę produktów HONDA – lidera światowej myśli technologicznej i marki znanej na świecie z wysokiej jakości produkowanych maszyn.

Od wielu lat HONDA znajduje się w światowej czołówce najlepszych marek. W najnowszym rankingu „Best Global Brands 2019” (Najlepsze Marki Świata), Honda zajmuje 29. pozycję. Marka Honda jest również od lat doceniana za stosowanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Koncern stale pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami problemów związanych ze zmianami klimatycznymi w celu zachowania czystego powietrza i efektywnego wykorzystywania zasobów. Koncern Honda, idąc z duchem potrzeb nowoczesnego świata, rozwija m. in. ekologiczną technikę w ogrodzie proponując nowe urządzenia bateryjne oraz przyjazne dla otoczenia, wyciszone urządzenia spalinowe o ponadnormatywnie obniżonym poziomie emisji spalin.

Aries Power Equipment od lat jest uznanym dostawcą najwyższej jakości produktów dla osób indywidualnych oraz instytucji publicznych i służb państwowych. Firma oferuje nowoczesne urządzenia HONDA do pielęgnacji ogrodów, jak inteligentny robot koszący Honda Miimo, wielozadaniowe kosiarki Super Komfort oraz IZY, kosiarki akumulatorowe IZYON, narzędzie wielofunkcyjne Honda Versatool do kompleksowej pielęgnacji zieleni, profesjonalny zestaw Multipro do pielęgnacji zieleni i utrzymania przestrzeni miejskich oraz silniki do maszyn, agregaty prądotwórcze, motopompy, odśnieżarki oraz karczownice do wysokich traw OREC i maszyny do zrębkowania GTS wyposażone w niezawodne silniki Honda. Aries Power Equipment dostarcza także produkty HONDA MARINE, tj. silniki zaburtowe i łodzie motorowe. Jako firma z kapitałem japońskim jest również wyłącznym dystrybutorem maszyn i urządzeń japońskich producentów Kubota, Mikasa, OREC, Daishin, Matsusaka i Airman. Oferta firmy jest dostępna w ponad 200 Autoryzowanych Punktach Dilerskich i Serwisowych w Polsce.

www.mojahonda.pl

 

Biuro prasowe Aries Power Equipment / HONDA


POWIĄZANE

Jak podaje Polska Izba Mleka, na posiedzeniu Prezydium COGECA w dn. 22 września...

• W Polsce rocznie dochodzi do ok. 20-50 zatruć grzybami. Zdecydowana większość ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę