Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Poznaj nowe Bałtyckie Trasy Przyrodnicze i Kulturowe

11 stycznia 2021
Poznaj nowe Bałtyckie Trasy Przyrodnicze i Kulturowe
Newseria Biznes

Projekt Baltic Heritage Routes wdrażany jest od września 2017 roku przez grupę 11 partnerów z Polski, Szwecji, Niemiec oraz Litwy. Głównym celem projektu było zaprojektowanie oraz wdrożenie Bałtyckich Tras Przyrodniczych i Kulturowych (transgranicznych tras turystycznych), a także Podróży Marzeń Południowego Bałtyku. W tworzenie produktów turystycznych zaangażowane były również społeczności turystyczne.

Dzięki współpracy powstały zupełnie nowe produkty turystyczne, z których skorzystać mogą zarówno firmy turystyczne chcące wzbogacić swoją ofertę, jak i pojedynczy turyści szukający inspiracji na zbliżające się wakacje, majowy weekend czy ferie zimowe. 

Mamy nadzieję, że stworzone trasy już wkrótce staną się doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu i odetchnięcia po wszelkich restrykcjach związanych z pandemią Covid.


W ramach projektu zaprojektowano 8 niezwykłych tras tematycznych, obfitych w różnorodne atrakcje. 

 1. Spływy kajakowe w regionie Południowego Bałtyku - Kajak to idealny sposób podróżowania po regionie Morza Bałtyckiego. Proponowana trasa prowadzi przez najpiękniejsze bałtyckie plaże, wydmy, dzikie lasy i malownicze jeziora. 
 2. Podróże z windsurfingiem - Idealny wybór dla windsurferów i kitesurferów! Trasa pozwoli odkryć zróżnicowane plaże, wybrzeża, klimaty i kolory morza. Zapewni niesamowitą scenerię, począwszy od białych plaż i wysokich klifów, po szwedzkie szkiery. 
 3. Śladami dawnych wierzeń i religii - W obszarze Południowego Bałtyku znajduje się kilka tysięcy świątyń i miejsc kultu związanych z wierzeniami i religią. Na potrzeby niniejszej trasy wybrano niemal 100 różnorodnych kościołów, świętych gór, sanktuariów i prehistorycznych cmentarzy znajdujących się w 18 lokalizacjach.
 4. Malownicza trasa nad wybrzeżem Południowego Bałtyku - Najpiękniejsze panoramy wybrzeża Morza Bałtyckiego, różnorodne morskie krajobrazy, przystanie lub zatoki, malownicze wsie o unikalnej architekturze i słynne obiekty kulturalne, a także aktywny wypoczynek: żeglarstwo, wycieczki statkiem, wyprawy rowerowe i wiele innych możliwości. 
 5. Wyprawy do parków krajobrazowych - To najlepszy sposób na poznanie dzikiej strony przyrody. Trasa prowadzona jest w taki sposób, aby każdy mógł samodzielnie zaplanować własną podróż, zależnie od dostępnego czasu.
 6. Szlak Gryfitów - Co łączy zamki znajdujące się na polskich i niemieckich wybrzeżach z historią Skandynawii? Przenieś się do świata tajemnic i przygód wybierając powyższą trasę i odkryj czemu symbolem Pomorza jest Gryf.
 7. Tropem dzikiej przyrody - Piaszczyste plaże i pagórkowate tereny szwedzkiego regionu Skania, liczne rezerwaty przyrody, unikalne wyspy Ven i Ivö oraz wędkowanie nad rzeką Mörrum, która swoim wyjątkowym bogactwem przyciąga turystów z całego świata. 
 8. Świat rybołówstwa - Podróż prowadzi wzdłuż wybrzeża Południowego Bałtyku przez małe porty rybackie, gdzie rybacy w dalszym ciągu spędzają dnie na lokalnych wodach i ciężko pracując, łowią świeże ryby. 

Aby dowiedzieć się więcej na temat wybranych tras i ich atrakcji zapraszamy na stronę projektu. -  https://southbaltic-tourist.eu/ 


Wszystkie z zaprojektowanych tras zostały przetestowane przez grupę ochotników, którzy dostarczyli wielu cennych informacji w kierunku ulepszenia atrakcyjności zaplanowanych podróży. Dzięki temu powstały również specjalne relacje filmowe, pokazujące piękno regionu Południowego Bałtyku. 

Kilka przykładowych relacji:

 • Śladami dawnych wierzeń i religii - https://youtu.be/2kDk6xVf7f8
 • Spływy kajakowe w regionie Południowego Bałtyku - https://youtu.be/BFxyUu7nIcY
 • Podróże z windsurfingiem - https://youtu.be/a1gzII9kj34
 • Tropem dzikiej przyrody - https://youtu.be/lVsh3bAqJNk

Więcej relacji dostępnych jest na kanale YouTube projektu. - https://www.youtube.com/channel/UCg0SnTeU0f77GyYjkUOi9SQ


W każdym z krajów partnerskich projektu zorganizowano także specjalne seminaria dla biznesu. Ich celem było zachęcenie do wdrażania nowych ofert turystycznych związanych z Bałtykiem Południowym oraz skorzystania z bezpłatnego doradztwa w ramach projektu. 

Więcej informacji na facebook'owym profilu projektu oraz stronie internetowej.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu Interreg V-A Polska - Dania - Niemcy - Litwa - Szwecja (Południowy Bałtyk) 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

 

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Nieprawdziwe są doniesienia medialne dotyczące możliwości szczepienia norek prze...

Błonnik jest jednym z głównych powodów, dla których pokarmy roślinne są tak zdro...

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wznawia rehabilitację leczniczą w Cent...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę