aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pracowity koniec tygodnia w Brukseli, spotkania z Komisarzem ds. rolnictwa i administracją unijną

26 marca 2024
Pracowity koniec tygodnia w Brukseli, spotkania z Komisarzem ds. rolnictwa i administracją unijną

W ubiegłym tygodniu (piątek 22 marca) w czasie kiedy Komisja Europejska i COREPER ogłosiły szereg kluczowych komunikatów, szefowie państw UE spotkali się w Brukseli, aby omówić strategiczne kierunki dla przyszłości Europy, w tym zakres handlu rolnego  z Ukrainą, środki odwetowe wobec Rosji, uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i odroczenie głosowania w sprawie przywrócenia przyrody są teraz jednymi z kluczowych elementów, które powinny być dalej omawiane w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Rady AGRIFISH.

 

W tym kryzysowym czasie prezydencje COPA COGECA były zmobilizowane i obecne w Brukseli, gdzie spotkały się z komisarzem ds. rolnictwa i członkami gabinetu Charlesa Michela, aby wesprzeć natychmiastowe i długoterminowe działania na rzecz społeczności rolniczej UE. COGECA reprezentowana była przez Agnieszkę Maliszewską, pierwszą wiceprezydent tej organizacji.

- To ważne, że jako organizacja reprezentująca rolników i spółdzielczość rolniczą, możemy zostać wysłuchani. Podkreślamy nieustannie, że na barkach rolników i spółdzielni nie może spoczywać ciężar zmian klimatycznych i wojny w Ukrainie. Nie zapominajmy, że to Rosja jest agresorem i graczem w tej wojnie. – powiedział Agnieszka Maliszewska.

 

W świetle trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się rolnicy, Rada UE potwierdziła strategiczną rolę rolnictwa i WPR dla bezpieczeństwa żywnościowego, wraz ze wsparciem dla silnej odpowiedzi na obecne obawy w sektorze rolnym.

 

Z zadowoleniem przyjmujemy pomysł nowych ram współpracy UE-Ukraina na nadchodzące lata, ponieważ potrzebujemy jasności i przewidywalności, a także wyrażenie przez niektórych szefów państw woli wznowienia dyskusji na temat trójstronnego kompromisu w sprawie ukraińskich ATM, aby uwzględnić okres referencyjny 2021-2023 oraz włączenie zbóż, takich jak pszenica i jęczmień, do automatycznego systemu uruchamiania. Jak wielokrotnie wyjaśnialiśmy, elementy te są niezbędne dla stabilizacji rynków europejskich i wzywamy inne państwa członkowskie do poparcia tych poprawek – oświadczyli w komunikacje członkowie Copa i Cogeca.

 

Jednocześnie Komisja przedstawiła pakiet środków dotyczących rosyjskiego importu do Europy. Przyjmujemy do wiadomości te zapowiedzi i przeanalizujemy je przed posiedzeniem Rady AGRIFISH 26 i 27 marca.

 

W odniesieniu do środków upraszczających WPR i nieoficjalnego dokumentu Komisji Europejskiej w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych, prezydencje Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjęły poczynione postępy i omówiły dostosowania techniczne z komisarzem europejskim Januszem Wojciechowskim, mając nadzieję, że Rada i Parlament Europejski poczynią pilne postępy, aby uproszczenia te mogły zostać wdrożone przez wszystkie państwa członkowskie.

Komisarz Janusz Wojciechowski podczas spotkania poinformował, że w najbliższym czasie zostanie uruchomione obserwatorium kosztów produkcji rolnej, co pomoże rolnikom i przetwórcom bieżącą analizę i ocenę w procesie produkcji. Obserwatorium ma działać we wszystkich krajach Unii Europejskiej.  

 

Copa Cogeca uznała, że to dobrze, że państwa członkowskie w COREPER, w sprawie ustawy o przywracaniu przyrody, postanowiły odłożyć ten dokument.

- Ta źle zaprojektowana i słabo finansowana propozycja, która  nadal budzi wątpliwości na każdym szczeblu europejskich decydentów. Wzywamy państwa członkowskie do oceny konsekwencji wdrożenia takiego wniosku w terenie i do głosowania za odesłaniem go z powrotem do Komisji w celu dokonania przeglądu – powiedziała Agnieszka Maliszewska.

 Udział w spotkaniach i wyjazd do Brukseli finansowany był z Funduszu Promocji Mleka.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników...

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę