aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Prawie pięć razy zmniejszył się import wieprzowiny

11 września 2023
Prawie pięć razy zmniejszył się import wieprzowiny

Podaż importowanej wieprzowiny na rynkach Ukrainy wzrosła w sierpniu, ale pozostaje znacznie mniejsza niż w ubiegłym roku - informują analitycy Stowarzyszenia Hodowców Świń Ukrainy.

Zgodnie z wynikami sierpnia zewnętrzny napływ świeżej, schłodzonej i mrożonej wieprzowiny wyniósł 1,3 tys. ton. lub 3,28 mln USD. USA w ujęciu monetarnym.

"Pod koniec lata dostawy wieprzowiny nieco ożywiły się na tle umacniających się notowań krajowych i odwróconej dynamiki cen w krajach UE. Z drugiej strony, chociaż sierpniowy import wieprzowiny przekracza lipcowe wielkości o ponad półtora raza, ogólnie udział takich produktów na rynku krajowym pozostaje nieznaczny (nie więcej niż 3-5% krajowej przemysłowej produkcji wieprzowiny), więc obecnie nie ma znaczącego wpływu na warunki rynkowe "- zauważa stowarzyszenie branżowe.

Należy zauważyć, że import świeżej, chłodzonej i mrożonej wieprzowiny (UCG FEA) w okresie styczeń-sierpień wyniósł 7,8 tys. ton. To prawie pięć razy mniej niż otrzymanie odpowiednich surowców mięsnych z zagranicy za analogiczny okres ubiegłego roku. Głównymi dostawcami są Dania, Holandia, Polska i Belgia. Dostawy wieprzowiny z Kanady w sierpniu stanowiły około 20% całkowitych wpływów za miesiąc. Średnia ważona wartość celna kilograma importowanej wieprzowiny w sierpniu wyniosła 2,52 USD. USD/kg, czyli o 7% wyżej niż w lipcu.

W przeciwieństwie do importu, tegoroczny eksport wieprzowiny wykazuje lepsze wyniki niż w ubiegłym roku, zgodnie z APPU:

"W ciągu ośmiu miesięcy za granicę wyjechało ponad 600 ton ukraińskiej wieprzowiny, co przyniosło 1,76 mln USD. Zyski z wymiany walut w USA. Dlatego, choć geografia eksportu pozostaje ograniczona (głównie Zjednoczone Emiraty Arabskie i Hongkong), wielkość dostaw w okresie styczeń-sierpień jest dwukrotnie większa niż w ubiegłym roku, a prace nad otwarciem nowych kanałów sprzedaży trwają."


oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...

Wczoraj, odyło się wspólne posiedzienie  władz rolniczej i pracowniczej Solidarn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę