Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Premier: widzimy problemy rolników i pracujemy nad ofertą dla nich

4 czerwca 2018
Premier: widzimy problemy rolników i pracujemy nad ofertą dla nich

Widzimy problemy rolników i wraz szefem resortu rolnictwa pracujemy nad nową ofertą dla rolników; jeszcze w tym półroczu chcemy zaproponować nowe rozwiązania - zapowiedział w piątek, w Białymstoku premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas spotkania z mieszkańcami Białegostoku poruszył temat rolnictwa. "Widzimy problemy rolników i z ministrem (Krzysztofem) Jurgielem i całym ministerstwem pracujemy nad nową ofertą dla rolników. W tym jeszcze półroczu chcemy zaproponować nowe rozwiązania" - mówił.

Zapewnił, że to na pewno będą rozwiązania dobre. Premier zaznaczył, że na razie nie może podać szczegółów tych rozwiązań, gdyż są one w opracowywaniu.

Kontynuując temat Morawiecki wspomniał o zmianach przepisów już dokonanych przez obecny rząd. Jak tłumaczył, do niedawna rolnicy, aby mogli sprzedawać w niedużych ilościach swoje wyroby, musieli "kryć się po kątach albo zarejestrować pełną formę działalności gospodarczej".

Był to skutek regulacji - jak mówił - wprowadzonych przez rząd PO-PSL. "Nasi poprzednicy - PSL i Platforma - kilka lat temu wprowadzili regulacje (...), poprzez którą karano grzywnami rolników, którzy chcieli sprzedawać na rynku lokalnym swoje własne wyroby, wyroby regionalne, wyroby lokalne" - mówił.

"To jest coś, co zdecydowanie minister Jurgiel odwrócił już w pierwszym roku swojego funkcjonowania, bo wprowadziliśmy ustawę o rolniczym handlu detalicznym" - podkreślił. Dodał, że ta ustawa będzie "dalej liberalizowana". "Aby rolnik mógł w możliwie wielu punktach - stacjach benzynowych czy małych sklepach - prezentować, sprzedawać swoje przetwory - masło, chleb" - tłumaczył.

"Chcemy, aby ten słabszy miał łatwiej; żeby ten rolnik, który ma niewiele hektarów mógł na swoim mikrorynku lokalnym sprzedawać swoje dobra" - kontynuował.

Morawiecki zapewniał też, że rząd "nie chowa głowy w piasek", jeśli chodzi o ASF. W tym kontekście mówił, że rząd zastanawia się teraz i dyskutuje ze środowiskami rolniczymi czy budować "tę zaporę wzdłuż granicy wschodniej, żeby mniej dzików przechodziło na stronę polską". Dodał, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść w ciągu kilku tygodni.

"Na pewno przeznaczymy więcej środków na bioasekurację, czyli coś, co jest bardzo ważnym elementem walki z ASF, i na odstrzał dzików, jako zwierząt, które są nośnikami tego wirusa" - mówił.

 

Rafał Białkowski (PAP)


POWIĄZANE

W związku ze zmianą zapisu w Krajowym Programie Wsparcia Pszczelarstwa,  od dnia...

Nowe inwestycje umożliwią firmie poszerzenie asortymentu specjalistycznych produ...

Brazylijska firma mięsna BRF potwierdziła, że chińskie władze celne wydały zakaz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę