aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prezydencja węgierska w Radzie UE rozpoczęła się wizytą Viktora Orbána w Kijowie

4 lipca 2024
Prezydencja węgierska w Radzie UE rozpoczęła się wizytą Viktora Orbána w Kijowie

2 lipca, dzień po objęciu przez Węgry prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, premier Węgier Viktor Orban złożył pierwszą wizytę w Kijowie na Ukrainie, aby spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Viktor Orbán wyjaśnił na X (dawniej Twitterze), że jego pierwsza podróż zaprowadziła go do Kijowa, "ponieważ kwestia pokoju jest ważna nie tylko dla Ukrainy, ale dla całej Europy".

"Ta wojna, którą obecnie przeżywacie, głęboko wpływa na bezpieczeństwo Europy" – napisał Orbán. "Doceniamy inicjatywy, które prezydent Zełenski podjął na rzecz pokoju. Podzieliłem się z panem prezydentem moim poglądem, że te inicjatywy trwają długo, są powolne i skomplikowane ze względu na zasady międzynarodowej dyplomacji.

Dodał, że ocenił "możliwość ostatecznego zawieszenia broni, które mogłoby dać szansę na przyspieszenie negocjacji pokojowych" i że "niezwłocznie" przedstawi swoje ustalenia Radzie Unii Europejskiej.

 Od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. Węgry po raz drugi sprawują prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej zmienia się co sześć miesięcy w 27 państwach członkowskich UE. Kraj sprawujący prezydencję kieruje pracami Rady i reprezentuje wszystkie państwa członkowskie w negocjacjach z innymi instytucjami UE. Od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. Węgry po raz drugi sprawują prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Rada UE jest jedną z siedmiu instytucji UE. Jej oficjalna nazwa to Rada Unii Europejskiej – w skrócie Rada. Rada debatuje nad aktami prawnymi zaproponowanymi przez Komisję Europejską, a decyzje są często podejmowane po dodatkowych dyskusjach z Parlamentem Europejskim. W skład Rady wchodzą ministrowie z każdego kraju UE.

Kraj sprawujący prezydencję organizuje posiedzenia, przewodniczy im i reprezentuje Radę w stosunkach z innymi instytucjami UE.

Przewodnictwo w Radzie UE

Rada zbiera się w dziesięciu różnych składach, którym przewodniczy państwo sprawujące prezydencję, z wyjątkiem Rady do Spraw Zagranicznych. Na przykład na posiedzeniu Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych przewodniczy jej minister finansów kraju sprawującego prezydencję. Jedynym wyjątkiem jest Rada do Spraw Zagranicznych, której przewodniczy Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

Kraj sprawujący prezydencję jest odpowiedzialny za ustalanie porządku obrad, czuwanie nad tym, by dyskusje przebiegały zgodnie z przebiegiem prac i ułatwianie negocjacji w profesjonalny sposób.

Przedstawicielstwo Rady UE

Prezydencja reprezentuje Radę w stosunkach z innymi instytucjami UE, zwłaszcza z Komisją i Parlamentem Europejskim. Obejmuje to osiągnięcie konsensusu w sprawie wniosków ustawodawczych Komisji Europejskiej w drodze nieformalnych posiedzeń trójstronnych.

Przedstawiciele Rady, Parlamentu i Komisji uczestniczą w nieformalnych posiedzeniach trójstronnych (często nazywanych rozmowami trójstronnymi). W rozmowach trójstronnych Radę zawsze reprezentuje państwo sprawujące prezydencję.

Rotacyjna prezydencja i program trio

System rotacyjny pozwala każdemu państwu członkowskiemu objąć prezydencję w UE raz na 13,5 roku. Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej odbywa się rotacyjnie co sześć miesięcy.

Państwa członkowskie sprawujące prezydencję ściśle współpracują ze sobą w trzyosobowych grupach, zwanych trójkami, aby zapewnić ciągłość. Współpracując ze sobą, trio przygotowuje ogólny program dla wszystkich trzech prezydencji, znany jako program 18-miesięczny lub program trio.

Węgry będą ostatnim krajem, który będzie sprawował prezydencję w drugiej połowie 2024 r., w ramach trio, w tym Hiszpanii i Belgii.

Nie mylić

Rada Europejska składa się z szefów państw i rządów wszystkich państw UE i określa ogólny kierunek polityczny i priorytety UE. Obecnym przewodniczącym Rady Europejskiej jest Charles Michel.

Rada Europy nie jest częścią struktury instytucjonalnej UE. Jest to międzynarodowa organizacja zrzeszająca 46 państw członkowskich z siedzibą w Strasburgu (Francja), której celem jest ochrona praw człowieka, demokracji i praworządności.

oprac, e-mk,ppr.pl z wyk źródło: hungarian-presidency.consilium.europa.eu


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę