aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prezydent Andrzej Duda w obchodach 80 rocznicy tragedii wsi WANATY

4 marca 2024
Prezydent Andrzej Duda w obchodach 80 rocznicy tragedii wsi WANATY

fot. Marek Bbrawski/KPRP

"Nie ma żadnych wątpliwości, że miał tutaj miejsce jeden z najstraszniejszych w całym okresie II wojny światowej aktów terroru niemieckiego na polskiej wsi" – mówił Prezydent RP Andrzej Duda podczas obchodów 80. rocznicy pacyfikacji wsi Wanaty (woj. mazowieckie, gm. Łaskarzew).


Uroczystości z udziałem Prezydenta odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Pamięci Wanat w Dąbrowie z siedzibą w Woli Łaskarzewskiej. 

 

Andrzej Duda przywołał dane z opracowania historycznego opisującego tragedię w Wanatach, w którym napisano, że w czasie niemieckiej okupacji we wsi mieszkały 33 rodziny, a 17 spośród nich zostało w całości wymordowanych. Do pacyfikacji wsi doszło 28 lutego 1944 roku. Funkcjonariusze SS i niemieckiej policji spalili wieś i zamordowali 108 jej mieszkańców, w tym 35 kobiet i 46 dzieci. 

 

Prezydent wspomniał, że dziś wręczył odznaczenia autorom i twórcom Raportu o stratach wojennych, w ramach którego sporządzono listę miejsc niemieckich zbrodni – na 180 stronie tego opracowania wymienione są Wanaty, jako jedna z 817 polskich wsi, które w okresie II wojny światowej zostały spacyfikowane przez Niemców.

 

CAŁE WYSTĄPIENIE >>

 

 

– Pamiętajcie Państwo, że za zbrodnie należy się kara i nie ma znaczenia, czy było wybaczenie, czy nie – powiedział Prezydent.

 

Wybaczyć to jedno, a ukarać zbrodniarzy, to zupełnie co innego. Zadośćuczynić krzywdzie to też, mimo wszystko, co innego – ten obowiązek naprawienia szkód, w miarę możliwości wyrównania strat – nigdy jeszcze, jak do tej pory, nie nastąpił – zaznaczył.

 

Gdyby tak się stało, dodał Andrzej Duda, może Wanaty wyglądałyby dzisiaj inaczej, może stałoby tu więcej domów, może łatwiej byłoby je odbudować.

 

  • Andrzej Duda złożył wieniec przy pomniku Pamięci Ofiar Wanat.

oprac, e-red, ppr.pl źródło- KPRP


POWIĄZANE

Wybór odpowiednich krzeseł do ogrodu jest niezwykle istotny dla każdego, kto pra...

JA Solar to wiodący światowy producent zajmujący się produkcją paneli fotowoltai...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę