aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prezydent Duda wziął udział w Katarskim Forum Ekonomicznym w Doha

19 maja 2024
Prezydent Duda wziął udział w Katarskim Forum Ekonomicznym w Doha

fot. Przemysław Keler/KPRP

Polsko–katarska współpraca gospodarcza w sektorze inwestycji i energii, a także kwestie zapewnienia bezpieczeństwa w Europie w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę to tematy rozmów Prezydenta Andrzeja Dudy w Dosze. Polski przywódca na zaproszenie Emira Kataru Szejka Tamima bin Hamada bin Khalifa Al Thaniego wziął udział w Katarskim Forum Ekonomicznym.

Podczas sesji „Head of State & Government Spotlight” Prezydent zwrócił uwagę, że w Europie odradza się rosyjski imperializm.

Jeśli zwyciężą, jeśli wolny świat pozwoli Putinowi wygrać wojnę na Ukrainie, to będziemy mieli do czynienia z kolejną rosyjską agresją – wskazał Andrzej Duda.

Polski przywódca podkreślił, że od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę Polska udziela swojemu sąsiadowi znacznej pomocy militarnej. – Byliśmy pierwszym krajemy, który wysłał na Ukrainę poważne uzbrojenie – mówił. Zauważył, że dzisiaj Polska znajduje się w strefie zagrożenia, dlatego konieczne jest przeznaczanie ponad 4 proc. PKB na zbrojenie oraz przeprowadzanie modernizacji naszej armii. – Kupujemy w tej chwili nowoczesne systemy obronne – w Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej, uzupełniając ten zasób, którego potrzebujemy – mówił Prezydent.

Stany Zjednoczone udzielają dzisiaj Ukrainie największego wsparcia, i to wsparcie amerykańskie jest absolutnie kluczowe – mówił Andrzej Duda, odnosząc się do ostatnich decyzji Prezydenta Joe Bidena o przekazaniu środków finansowych na obronność walczącej Ukrainie.

Polski przywódca podkreślił, że podczas marcowej wizyty w USA podejmował w tej sprawie rozmowy na różnych szczeblach. Wówczas spotkał się w Białym Domu z Prezydentem USA Joe Bidenem oraz w amerykańskim Kongresie ze spikerem Izby Reprezentantów Michaelem Johnsonem, a także z liderami Republikanów i Demokratów. – W moim przekonaniu obowiązkiem polskich władz jest utrzymywanie jak najlepszych stosunków z USA. To jest interes dwustronny – mówił.

My jako społeczność wolnego świata powinniśmy dążyć do takiej sytuacji, aby Ukraina odzyskała kontrolę nad wszystkimi ukraińskimi terytoriami uznawanymi międzynarodowo – mówił Prezydent podczas panelu. Zauważył, że rosyjska agresja na Ukrainie jest spektakularnym naruszeniem zasad prawa międzynarodowego – największym od czasów II wojny światowej – którego obawiała się Europa. – Trzeba przywrócić prymat prawa międzynarodowego – akcentował.

Następnie Andrzej Duda odniósł się do organizowanego przez Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Szczytu Pokojowego w Szwajcarii. Dodał, że kluczowe jest, aby temat był dyskutowany na szerokim forum, z udziałem jak największego grona polityków i przywódców z całego świata.

Prezydent przypomniał, że jest zwolennikiem „polityki otwartych drzwi” w ramach Unii Europejskiej, dlatego wspiera dążenia Ukrainy, Mołdawii i państw Bałkanów Zachodnich w aspiracjach do pełnego członkostwa w strukturach unijnych. Jednym z trzech głównych celów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 roku – obok zacieśnienia współpracy między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi oraz transformacją energetyczną – jest akcesja nowych członków.

OPRRAC, e-mk, ppr.pl; źródło KPRP


POWIĄZANE

Polacy zadowoleni z transformacji energetycznej. Blisko co drugi badany potwierd...

Mazurska Manufaktura S.A., specjalizująca się w produkcji kraftowych alkoholi mo...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przypomina, że zbliża się termi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę