aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prezydent udał się do USA i Kanady

17 kwietnia 2024
Prezydent udał się do USA i Kanady

fot. Mrek Korawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką udali się z wizytą do Stanów Zjednoczonych i Kanady. W planie pobytu w Nowym Jorku są spotkania w Organizacji Narodów Zjednoczonych. A w Kanadzie m.in. rozmowa z Premierem Justinem Trudeau, udział w Konwencji Wodorowej, a także spotkania z Polonią.

– Za parę godzin rozpoczniemy bardzo ważną wizytę, kolejną z cyklu wizyt budujących i umacniających bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO – mówił Prezydent na briefingu przed wylotem.

– Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jakie znaczenie mają nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi. USA są gwarantem bezpieczeństwa Europy, są gwarantem bezpieczeństwa NATO, a z naszego punktu widzenia przede wszystkim gwarantem bezpieczeństwa Polski – podkreślał Andrzej Duda, dodając, że dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi, niezależnie kto rządzi, mają fundamentalne znaczenie. Przypomniał swoją wizytę w Waszyngtonie przed miesiącem i rozmowy z Prezydentem USA Joe Bidenem oraz kongresmenami.

Pilnie potrzebujemy umacniać nasze bezpieczeństwo i robimy to we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi – zaznaczył.

Nowy Jork, ONZ

Prezydent powiedział, że w ONZ rozpocznie się Tydzień Zrównoważonego Rozwoju. Dodał, że rok temu została uchwalona z polskiej inicjatywy rezolucja dotycząca budowania zrównoważonego rozwoju poprzez rozwój infrastruktury. Wskazywał, że kanwą do powstania tej rezolucji były doświadczenia współpracy w ramach Trójmorza.

Będę przekazywał nasze doświadczenia z budowania bezpieczeństwa, ale przede wszystkim równego, sprawiedliwego rozwoju kraju poprzez rozwój infrastruktury drogowej, komunikacyjnej, a także edukacyjnej – zapowiedział.

W środę w siedzibie ONZ polski przywódca spotka się z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem, z Przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Dennisem Francisem i Przewodniczącą Rady Gospodarczej i Społecznej ECOSOC Paulą Narváez.

A w czwartek Prezydent weźmie udział w sesji otwarcia wydarzenia na temat budowania globalnej odporności i promowania zrównoważonego rozwoju przez powiązania infrastrukturalne Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, gdzie planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy.

Na briefingu przed wylotem Prezydent był pytany, czy ma w planach spotkanie z byłym Prezydentem USA Donaldem Trumpem.

– Dobrze się znamy; nie jest dla mnie żadną nową sytuacją spotykanie się z moimi przyjaciółmi, którzy pełnili urzędy prezydenta i z którymi prowadziłem polskie sprawy na arenie międzynarodowej – mówił. – Jeżeli będzie taka możliwość – bo to zależy też od kalendarza – spotkam się także towarzysko z Prezydentem Donaldem Trumpem. Wstępne takie ustalenie w Nowym Jorku rzeczywiście było, ale to wszystko zależy od możliwości, jakie będą w danym momencie – dodał.

♦ Kanada

W kolejnych dniach wizyty polski przywódca będzie przebywał w Kanadzie, gdzie odwiedzi Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej oraz Edmonton w Albercie.

W sobotę Prezydent RP spotka się w Bazie marynarki wojennej Canadian Forces Base Esquimalt z Premierem Kanady Justinem Trudeau. 

– Będziemy rozmawiali o zbliżającym się szczycie NATO, o bezpieczeństwie Europy, o tym, w jaki sposób wspierać wydajniej Ukrainę, ale przede wszystkim chcę też z Panem Premierem Justinem Trudeau omówić ideę podniesienia wydatków na obronność z 2 proc. do 3 proc. PKB w państwach NATO – zapowiedział Prezydent, dodając, że to jest niezwykle istotna kwestia dla budowania systemu bezpieczeństwa europejskiego, dla udzielenia skutecznej odpowiedzi na rozwijający się cały czas imperializm rosyjski. – Ta odpowiedź, w moim przekonaniu, jest konieczna – zaznaczył.

W Vancouver zaplanowany jest m.in. udział Prezydenta RP w seminarium „Transatlantic Security in the Shadow of Russia’s Long War”, a także spotkania z Porucznik Gubernator Kolumbii Brytyjskiej Janet Austin i Premierem prowincji Kolumbia Brytyjska Davidem Eby.

Para Prezydencka będzie uczestniczyła również w obchodach 80. rocznicy powstania Kongresu Polonii Kanadyjskiej oddział Kolumbia Brytyjska. Andrzej Duda złoży też kwiaty przy Pomniku Pamięci o Holokauście w Kolumbii Brytyjskiej oraz na grobie założyciela Kongresu Polonii Kanadyjskiej oddział Kolumbia Brytyjska Jakuba Chaima Kaliskiego w 81. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

 Kanada, Edmonton

W niedzielę Andrzej Duda z Małżonką spotkają się z Polonią z Prowincji Alberta. 

A w poniedziałek Prezydent będzie uczestniczył w seminarium gospodarczym z elementami networkingowymi dla firm polskich i kanadyjskich „Polish–Canadian Hydrogen – collaboration and seeking opportunities”.

Andrzej Duda będzie brał udział w uroczystej sesji Zgromadzenia Legislacyjnego Prowincji Alberta oraz spotka się z Przewodniczącym Zgromadzenia Nathanem Cooperem. Zaplanowane są także rozmowy z Porucznik Gubernator Prowincji Alberta Salmą Lakhani i Premier Prowincji Alberta Danielle Smith. 

We wtorek przewidziane jest wystąpienie polskiego przywódcy podczas Canadian Hydrogen Convention. Prezydent spotka się też z przedstawicielami firm wodorowych w Kanadzie oraz odwiedzi polski pawilon (PAIH) na Konwencji Wodorowej „Made in Poland”, gdzie spotka się z polskimi firmami.

Prezydent wskazywał, że Polska jest trzecim w UE i piątym na świecie producentem wodoru.

Będziemy mówili o rozwoju nowoczesnych technologii wodorowych, także o możliwości wykorzystania wodoru choćby w przemyśle motoryzacyjnym – przekazał Andrzej Duda.

Podczas wizyty Prezydentowi towarzyszą Marcin Mastalerek, Szef Gabinetu Prezydenta RP; Ministrowie: Andrzej Dera i Wojciech Kolarski i Mieszko Pawlak, Szef Biura Polityki Międzynarodowej.

oprac, e-red,ppr.pl na podst. źródło KPRP


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę