aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prezydent Ukrainy przywołuje "SOLIDARNOŚĆ"

22 lutego 2024
Prezydent Ukrainy przywołuje "SOLIDARNOŚĆ"

Wołodymyr Zełenski- Prezydent Ukrainy, na platformie "X" zwrócil się do rządu polskiego i Unii Europejskiej o zorganizowania spotkania na granicy Polsko-Ukraińskiej, w celu rozwiązania problemu związanego z protestami rolników i narastającymi, coraz gwałtowniejszymi  incydentami. Wydaje się, że strona ukraińska widząc działania rządu polskiego, nieporodność i brak pomysłu a nawet zaniechanie rozwiązania systemowego problemu w Komisji Europejskiej związanego z niekontrolowanym napływem artykułów rolno-spożywczych, postanowiła wyręczyć władze polskie i szuka możliwości zażegnania kryzysu.

Świadczy to o tym, że wszyscy tracą cierpliwość do ekipy Donalda Tuska, której tak olbrzymia nieudolność prowadzi do eskalacji konfliktu z rolnikami na niebywałą skalę. Wystarczy przypomnieć, że rolniczy, 30-dniowy strajk generalny, ogłoszony przez NSZZ RI Solidarność i toczące się blokady dróg w całym kraju ma prawie 80% poparcia całego społeczeństwa polskiego.

Rząd polski został tym sposobem ośmieszony przez prezydenta Ukrainy, który obawia się, że cała sprawa wymyka się spod kontroli władzom w Polsce, a dalsza bezczynność może przybrać niewyobrażalne skutki. Widać wielką determinację Ukraińców, a propozycja spotkania na granicy Polsko-Ukraińskiej prezydenta Zełenskiego  świadczy o jakimś ostatecznym akcie desperacji w próbie rozwiązania konfliku.

"I proszę Ciebie, Donaldzie, Panie Premierze, żebyś też przybył na granicę. Andrzeju, Panie Prezydencie, proszę Ciebie o wsparcie tego dialogu. To jest bezpieczeństwo narodowe. Nie możemy tego odkładać. Najbliższe dni dają nam na to szansę. Jestem gotów być na granicy razem z naszym Rządem. I chcę teraz zaapelować do Komisji Europejskiej - trzeba utrzymać jedność w Europie. To jest fundamentalny interes Unii Europejskiej. Dlatego Ukraina apeluje do Komisji Europejskiej, aby przedstawiciel Komisji Europejskiej wziął udział w tym spotkaniu" - w taki, niebywały w języku dyplomacji sposób zaapelował Wolodymir Zełenski

To naprawdę zdumiewające, że słuszne postulaty polskich rolników bardziej chcą rozwiązać w Kijowe niż w Warszawie. Ukrańskie służby informują pewnie nie tylko o eskalacji protestu, ale i o tym, że rząd polski, resort rolnictwa prowadzi grę pozorną, niekończący się dialog z różnymi grupkami rolników, coraz częstrzym pomijaniem "podsuwanych" rozwiązań i słusznych postulatów poważnych związaków zawodowych z NSZZ RI Solidarność na czele i Kółek Rolniczych, ZZR KORONA i pozostałych, którzy przesyłają gotowe propozycje rozwiązań w postaci projektów rozporządzeń czy projektów ustaw. Jak mówią zainteresowani, resort rolnictwa pod kierownictwem Roberta Telusa przynajmniej odpowiadał na te różne nasze propozycje. Mministerstwo rolnictwa pod kierownictwem Czesława Siekierskiego całkowicie te propozycje ingoruje, nawet na ich treści nie odpowiadając. Ostatnie propozycje, że będą kolejne dopłaty, jakieś kredyty na 2% tylko rozwścieczyły rolników, którym kredyt na 2% ani na "0"do nieczego nie jest potrzebny. - Nie ma takiej możliwości aby brać jakikolwiek kredyt bo nie będzie można go spłacić! Proste, nie mamy gdzie sprzedać swojej produkcji z jakimkolwiek zyskiem- mówi protestujący rolnik z lubelszczyzny.

Prezydent Zełenski, w swoim komunikacie na platformie "X" w pierwszych słowach przywołuje "SOLIDARNOŚĆ", aby dać do zrozumienia że to właśnie te wartości są najistotniejsze i trzeba je teraz właśnie zastosować, bo powaga sytuacji tego wymaga. Jeszcze raz jednak należy swtierdzić, że Kijów wie, że dalsza gra Warszawy na czas i liczenie na to, że "jakoś to będzie"  to droga do nikąd w rozwiązaniu problemow polskiego rolnictwa. Wielka szkoda i  Szkoda tylko, że słuszne postulaty rolników z większą determinacją chcą rozwiązać w Kijowe niż w Warszawie.

Poniżej pełna treść apelu Wołodymyra Zełenskiego zpropozycjami rozwiązania polskiego problemu rządu polskiego z polskimi rolnikami w Polsce. Chyba nie trzeba pisać, że to olbrzymia porażka rządu polskiego, wynikająca z grzechu zaniechania władzy w Warszawie.

Wołodymyr Zełenski / Володимир Зеленський
@ZelenskyyUa

"Teraz chcę zwrócić się do wszystkich, którzy pamiętają, co oznacza pełny sens słowa solidarność. Słowo, które tak bardzo zmieniło historię całej naszej Europy na lepsze. Tak było. I pod wieloma względami nadal tak jest. Ale teraz widzimy również nadmierną i niesprawiedliwą polityzację, przez którą wspólne osiągnięcia mogą zacząć rozsypywać się. Tak samo rozsypywać się jak ukraińskie zboże - które niestety świat zobaczył na polskich drogach - chamsko wyrzucone z samochodów i wagonów. Jest to zboże, które z wielkimi trudnościami uprawiają nasi rolnicy pomimo wszystkich trudności związanych z bezlitosną rosyjską agresją. Ukraina pragnie wspólnie i sprawiedliwie rozwiązać sytuację na granicy - całkowicie pragmatycznie. Chciałbym zwrócić się do Polskiego społeczeństwa i wyrazić Ukraińską wdzięczność każdemu, kto odróżnia polityczne manipulacje od fundamentalnych kwestii bezpieczeństwa narodowego. Chciałbym zwrócić się do Rządu Polskiego - do Pana Premiera Tuska i ministrów. Poleciłem naszemu Rządowi, w najbliższym czasie, do dwudziestego czwartego lutego, przybyć na granicę między naszymi państwami. Szef Rządu Ukrainy, cały nasz Rząd, od logistyki do sektora rolnego, i oczywiście Minister Obrony Ukrainy - ponieważ ta blokada na granicy, niestety, zwiększa zagrożenia dla dostaw broni dla naszych żołnierzy na froncie. I proszę Ciebie, Donaldzie, Panie Premierze, żebyś też przybył na granicę. Andrzeju, Panie Prezydencie, proszę Ciebie o wsparcie tego dialogu. To jest bezpieczeństwo narodowe. Nie możemy tego odkładać. Najbliższe dni dają nam na to szansę. Jestem gotów być na granicy razem z naszym Rządem. I chcę teraz zaapelować do Komisji Europejskiej - trzeba utrzymać jedność w Europie. To jest fundamentalny interes Unii Europejskiej. Dlatego Ukraina apeluje do Komisji Europejskiej, aby przedstawiciel Komisji Europejskiej wziął udział w tym spotkaniu. Dość Moskwy na naszych ziemiach. Dość nieporozumień. Nie możemy się wzajemnie upokarzać, nie możemy upokarzać ani ukraińskich, ani polskich rolników. Potrzebujemy jedności. Potrzebujemy rozwiązań - między nami, Ukrainą a Polską, i na poziomie całej Europy."

oprac,e-mk,e-red, ppr.pl źródło- "X"


POWIĄZANE

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką udali się z wizytą do Stanów Zjednoczonych i K...

Chińska firma ogłosiła, że najnowsza wersja systemu operacyjnego Harmony o rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę