aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Projekty agrovoltaiczne o mocy ponad 1 GW

19 czerwca 2023
Projekty agrovoltaiczne o mocy ponad 1 GW
  • Corab S.A. i Kelfield podpisały list intencyjny, na podstawie którego wybudują elektrownie agrowoltaiczne o docelowej łącznej mocy ponad 1 GW.
  • W pierwszej kolejności powstaną wolnostojące konstrukcje pionowe na łąkach i pastwiskach zlokalizowanych w województwach zachodniopomorskim i pomorskim.
  • Szacowana wartość zastosowanych w ramach projektu komponentów wyniesie ok. 300 mln zł.
  • Będzie to największa inwestycja w dziedzinie agrowoltaiki zrealizowana dotychczas w Polsce.

Podczas targów Intersolar Europe 2023,  Corab S.A. i Kelfield podpisały list intencyjny, na podstawie którego spółki wspólnie rozwiną projekty agrowoltaiczne o docelowej łącznej mocy ponad 1 GW. Corab wniesie do współpracy swój know-how i rozwiązania technologiczne dedykowane segmentowi Agro-PV, a Kelfield odpowiedzialny będzie za prace inżynieryjne oraz obsługę procesu inwestycyjnego, w tym pozyskanie inwestorów i niezbędnych pozwoleń. Będzie to największa inwestycja w dziedzinie agrowoltaiki na polskim rynku. Wartość samych komponentów zastosowanych przy jej realizacji szacowana jest na ok. 300 mln złotych.

Projekt o docelowej łącznej mocy 1 GW wykorzystywać będzie konstrukcje pionowe Corab System WS-A10 w kształcie płotu lub ogrodzenia. Instalacje zlokalizowane zostaną na gruntach rolnych bardzo trudnych lub nienadających się do uprawy, funkcjonujących jako łąki i pastwiska. Wolnostojące systemy agrowoltaiczne tego typu zajmują około 1% powierzchni pola, dlatego sprawdzą się nawet w niewielkim gospodarstwie rolnym. Pozostały obszar można użytkować zgodnie z jego podstawowym przeznaczeniem.

 

 

„Cieszymy się, że wspólnie z Kelfield otworzymy polski rynek na agrowoltaikę, a rozwiązania Corab z tego segmentu, które do tej pory eksportowaliśmy na Zachód, zostaną zaimplementowane także w naszym kraju” – powiedział Piotr Markowski, prezes zarządu Corab S.A. „Liczymy na to, że w ślad za pierwszym gigawatowym projektem pójdą kolejne, które pozwolą na wykorzystanie potencjału tej technologii również w przypadku klasycznych upraw rolnych, których mamy w naszym kraju bardzo dużo. Wymagać to będzie jednak wprowadzenia kilku zmian w prawie, koniecznych aby tego typu działalność była w Polsce zarówno możliwa jak i opłacalna” – dodał Piotr Markowski.

„Projekt planujemy rozpocząć na terenie województw pomorskiego i zachodniopomorskiego i właśnie tam poszukujemy inwestorów zainteresowanych prowadzeniem działalności agrowoltaicznej, oferującej rolnikom możliwość połączenia rolnictwa z produkcją energii” – powiedział Hendrik Von Wieding, prezes zarządu Kelfield. „Agrowoltaika nie tylko zapewnia dodatkowy dochód, ale też przyczynia się do poprawy stanu środowiska, dlatego  wierzymy, że nasze działania są wyjątkową szansą rozwojową zarówno dla polskich rolników jak i całych regionów” – dodał Hendrik Von Wieding.

Agrowoltaika to działalność dualna, polegającą na wykorzystaniu jednego obszaru ziemi do produkcji rolnej jako głównego zastosowania i do produkcji energii elektrycznej za pomocą instalacji fotowoltaicznej jako zastosowania dodatkowego. Co istotne, w odróżnieniu od klasycznych instalacji PV lokalizacja systemów agrowoltaicznych nie prowadzi do wyłączenia gruntów z produkcji rolnej. Tego typu działalność wiąże się z wieloma korzyściami dla rolników. Umożliwia autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej, a przez to znaczne obniżenie kosztów prowadzonej działalności rolniczej oraz zwiększenie konkurencyjności oferowanych produktów. Może także stanowić dodatkowe źródło przychodów. Dodatkowo, instalacje agrowoltaiczne chronią uprawy przed szkodliwymi zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak: upały, grad, wichury czy nawałnice. Jako źródła rozproszone wzmacniają także bezpośrednio lokalne a pośrednio krajowe bezpieczeństwo energetyczne. Ze względu na powyższe zalety technologia ta rozwija się na świecie w sposób dynamiczny m.in. w USA, Francji, Japonii, Chinach czy Korei.

Na polskim rynku, z uwagi na brak odpowiedniego otoczenia regulacyjnego, agrowoltaika nie może jeszcze rozwinąć pełnego potencjału. Jest on jednak niezaprzeczalny – Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem udziału powierzchni rolnej. Aby to nastąpiło konieczne byłoby uwzględnienie podwójnego przeznaczenia gruntu w warunkach zabudowy i miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, wprowadzenie braku konieczności wyłączenia gruntu z produkcji rolnej w celu prowadzenia na nim działalności związanej z wytwarzaniem energii elektrycznej, oraz utrzymanie dopłat bezpośrednich w przypadku prowadzenia tego typu działalności, co wynika wprost z regulacji unijnych.

***

Corab S.A. produkuje wysokiej jakości systemy fotowoltaiczne oraz oferuje kompleksowe rozwiązania renomowanych producentów z branży OZE - zarówno dla komercyjnych instalacji PV, jak i dla klientów indywidualnych (prosumentów).

 Spółka od ponad 30 lat doskonali swoje kompetencje w zakresie produkcji ze stali i aluminium oraz rozwija produkcję urządzeń związanych z energią odnawialną. Corab S.A. jest wiodącą europejską firmą wytwarzającą wysokiej jakości konstrukcje PV oraz dystrybutorem zaawansowanych rozwiązań fotowoltaicznych.

 Profesjonaliści mogą korzystać z szerokiej oferty produktowej, ale również zyskać dzięki sprawnej logistyce, wsparciu klienta, ofercie szkoleniowej oraz pełnej obsłudze posprzedażowej. Inwestorów i klientów, którzy szukają wykonawców fotowoltaiki, zapraszamy do współpracy w ramach Corab Partner. To sieć najlepszych firm instalatorskich w całej Polsce. Należymy do największej polskiej grupy kapitałowej (wraz z takimi markami jak Cersanit czy Komfort), co podkreśla naszą stabilność i wiarygodność.

www.corab.pl


POWIĄZANE

Wczoraj o godzinie 9.00 odbyła się rozprawa w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Rol...

Ukrińskie media rozpisują się o wywiadzie, jakiego udzieliła Monika Piątkowska, ...

W epoce cyfrowej, gdzie przechowywanie danych w chmurze staje się coraz bardziej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę