Adama_Spyrale_1-31.05.21

Protekcjonistyczne RPA walczy z HPAI

29 kwietnia 2021
Protekcjonistyczne RPA walczy z HPAI

W RPA sektor drobiarski zmaga się z kolejnymi ogniskami wirusa grypy ptaków. Trwają masowe uboje w stadach brojlerów kurzych i kur niosek. Zakaz importu mięsa i jaj z RPA wprowadziło już kilka kluczowych krajów afrykańskich zaopatrujących się w żywność od południowoafrykańskich eksporterów.

Sytuacja związana z HPAI w RPA przykuwa uwagę, ponieważ kraj ten słynie z politycznych deklaracji zwiększania samowystarczalności krajowego sektora drobiarskiego i związanego z tym ostrego protekcjonizmu wobec mięsa zagranicznego. Niemal cyklicznie powraca temat zarzutów antydumpingowych wobec USA, Brazylii czy w ostatnim czasie krajów unijnych. Jednym ze słynnych narzędzi wykorzystywanych przez lokalnych protekcjonistów przy wsparciu władz są próby wprowadzania wysokich ceł na kurczaki z importu.

Co ciekawe, w konflikcie z tymi pomysłami pozostają lokalni importerzy, którzy podnoszą argument niewystarczającej podaży i doprowadzenia przez takie działania polityczne do gwałtownego wzrostu cen żywności. Sądzimy, że grypa ptaków zobrazuje realia samowystarczalności w tym kraju.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Od 21 czerwca 2021 r. można ubiegać się o wsparcie finansowe na "Modernizację go...

17 czerwca minął podstawowy termin na składanie wniosków o przyznanie płatności ...

15. czerwca USA i Unia Europejska wyraziły zgodę co do zawieszenia na pięć lat w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę