Adama_Spyrale_1-31.05.21

Protesty rolników. Kolejny w najbliższą sobotę??

4 grudnia 2020
Protesty rolników. Kolejny w najbliższą sobotę??

W nocy (3 grudnia 2020) rolnicy z Agrounii  zatrzymali transport żywych świń z Niemiec. Rolnicy po zaobserwowaniu transportu ze świniami na granicy w Świecku pojechali za tirem. Tir dojechał do zakładu mięsnego w Mościszkach (woj. wielkopolskie, Pow. Śrem).

Jak podaje Agrounia zwierzęta były przewożone w skandalicznych warunkach! Bez wody, bez jedzenia, w ogromnym ścisku. Co więcej rolnicy stwierdzili na miejscu, że kierowca przewożący zwierzęta nie miał żadnych dokumentów przewozowych, które zezwalają na przewóz jakichkolwiek towarów, a już zwłaszcza zwierząt. Ponadto jak zauważyli rolnicy "do Polski przyjechały świnie z Niemiec, które po pierwsze wyglądają jak przerośnięte mutanty".

Jak stwierdził Główny Inspektorat Weterynarii:

- "Skontrolowane przesyłki trzody chlewnej były zaopatrzone w wewnątrzunijne świadectwa zdrowia. Ponadto potwierdzono, że zwierzęta pochodzą z gospodarstw nieobjętych zakazami ani ograniczeniami w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych świń. Dlatego też "nie ma podstaw do blokowania transportu świń na granicy"(...).

Zdaniem Agrounii są podstawy i to ogromne:

- "Polacy nie mają gdzie sprzedawać. Zakłady ulokowane w Polsce przywożą świnie zza granicy. Tym samym powodują, że Polacy ponoszą straty i wycofują się z hodowli. Naprawdę nie ma powodów by ten przywóz ograniczać, a priorytetem było utrzymanie hodowli w Polsce! Ten raport pisali Polacy czy Niemcy"?

- "Obrona krajowej gospodarki to jest słaby argument? To jest ogromny dramat. Takich mamy urzędników.. są tylko od wydawania decyzji administracyjnych, które niestety z patriotyzmem nie mają nic wspólnego" - stwierdzili przedstawiciele Agrounii.

Tymczasem jak czytamy na łamach portalu rmf24.pl lider Agrounii Michał Kołodziejczak zapowiedział kolejny strajk rolników w Warszawie w sobotę (5 grudnia):

- "Domagamy się tego, aby rząd poprawił swoje błędy (...) Trzeba wypłacić ludziom odszkodowania, zamrozić spłaty kredytów. Handel jest zamknięty, nasza żywność nie jest sprzedawana. Niech rząd weźmie odpowiedzialność za wszystkich" - zaznaczył Kołodziejczak.

W kontekście fatalnej sytuacji na polskim rynku wieprzowiny krytycznie ocenił politykę importową państwa i poszczególnych zakładów przetwórczych:

- "Nie mogę zgodzić się, że pomoc covidowa kierowana jest do przedsiębiorstw, które później, zamiast kupować, nieskupowaną w Polsce wieprzowinę, ściągają ją z zagranicy. Tutaj państwo polskie straciło bardzo dużo pieniędzy" - mówił Kołodziejczak.

 

 

red. ppr.pl na podst.: Agrounia FB / GIW / rmf24.pl


POWIĄZANE

Rynek suplementów rozwija się w nieprawdopodobnym tempie. Nie jest to bynajmniej...

Minister Grzegorz Puda odwiedził ekologiczne, certyfikowane gospodarstwo sadowni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę