Protesty rolników. Kolejny w najbliższą sobotę??

4 grudnia 2020
Protesty rolników. Kolejny w najbliższą sobotę??

W nocy (3 grudnia 2020) rolnicy z Agrounii  zatrzymali transport żywych świń z Niemiec. Rolnicy po zaobserwowaniu transportu ze świniami na granicy w Świecku pojechali za tirem. Tir dojechał do zakładu mięsnego w Mościszkach (woj. wielkopolskie, Pow. Śrem).

Jak podaje Agrounia zwierzęta były przewożone w skandalicznych warunkach! Bez wody, bez jedzenia, w ogromnym ścisku. Co więcej rolnicy stwierdzili na miejscu, że kierowca przewożący zwierzęta nie miał żadnych dokumentów przewozowych, które zezwalają na przewóz jakichkolwiek towarów, a już zwłaszcza zwierząt. Ponadto jak zauważyli rolnicy "do Polski przyjechały świnie z Niemiec, które po pierwsze wyglądają jak przerośnięte mutanty".

Jak stwierdził Główny Inspektorat Weterynarii:

- "Skontrolowane przesyłki trzody chlewnej były zaopatrzone w wewnątrzunijne świadectwa zdrowia. Ponadto potwierdzono, że zwierzęta pochodzą z gospodarstw nieobjętych zakazami ani ograniczeniami w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych świń. Dlatego też "nie ma podstaw do blokowania transportu świń na granicy"(...).

Zdaniem Agrounii są podstawy i to ogromne:

- "Polacy nie mają gdzie sprzedawać. Zakłady ulokowane w Polsce przywożą świnie zza granicy. Tym samym powodują, że Polacy ponoszą straty i wycofują się z hodowli. Naprawdę nie ma powodów by ten przywóz ograniczać, a priorytetem było utrzymanie hodowli w Polsce! Ten raport pisali Polacy czy Niemcy"?

- "Obrona krajowej gospodarki to jest słaby argument? To jest ogromny dramat. Takich mamy urzędników.. są tylko od wydawania decyzji administracyjnych, które niestety z patriotyzmem nie mają nic wspólnego" - stwierdzili przedstawiciele Agrounii.

Tymczasem jak czytamy na łamach portalu rmf24.pl lider Agrounii Michał Kołodziejczak zapowiedział kolejny strajk rolników w Warszawie w sobotę (5 grudnia):

- "Domagamy się tego, aby rząd poprawił swoje błędy (...) Trzeba wypłacić ludziom odszkodowania, zamrozić spłaty kredytów. Handel jest zamknięty, nasza żywność nie jest sprzedawana. Niech rząd weźmie odpowiedzialność za wszystkich" - zaznaczył Kołodziejczak.

W kontekście fatalnej sytuacji na polskim rynku wieprzowiny krytycznie ocenił politykę importową państwa i poszczególnych zakładów przetwórczych:

- "Nie mogę zgodzić się, że pomoc covidowa kierowana jest do przedsiębiorstw, które później, zamiast kupować, nieskupowaną w Polsce wieprzowinę, ściągają ją z zagranicy. Tutaj państwo polskie straciło bardzo dużo pieniędzy" - mówił Kołodziejczak.

 

 

red. ppr.pl na podst.: Agrounia FB / GIW / rmf24.pl


POWIĄZANE

W dniach 28-29 listopada 2022 r.odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwo...

Pomogą zwiększyć odporność, zapobiegać infekcjom – powszechnie znane jest działa...

Hamowanie gospodarki odbija się na kondycji finansowej Małych i Średnich Przedsi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę