aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Przyspiesza umowa handlowa UE a Mercosurem, Chile i Meksykiem

23 października 2023
Przyspiesza umowa handlowa UE a Mercosurem, Chile i Meksykiem

Wspólne zdjęcie uczestników nieformalnego posiedzenia ministerialnego poświęconego handlowi, które odbyło się 20 października w Walencji. © Basen PEUE/ Juanjo Guillén

W Walencji unijni ministrowie handlu i urzędnicy dokonali przeglądu umów handlowych ze stronami trzecimi i przeanalizowali środki gwarantujące bezpieczeństwo gospodarcze z myślą o reindustrializacji Europy.

Nieformalne posiedzenie ministerialne, które odbyło się w Mieście Sztuki i Nauki podczas hiszpańskiej prezydencji w Radzie UE, poprowadzili pełniący obowiązki ministra handlu Héctor Gómez oraz europejska komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Iliana Ivanova.

Ministrowie przeanalizowali przede wszystkim umowy z Ameryką Łacińską, w szczególności umowy między UE a Mercosurem, Chile i Meksykiem, z zamiarem nadania im zdecydowanego impulsu.

 

Omówili również rewizję negocjowanej umowy o wolnym handlu z Indiami oraz bezpieczeństwo gospodarcze, "kluczowy aspekt, fundamentalny dla Hiszpanii i dla projektu europejskiego", jak wskazał pełniący obowiązki hiszpańskiego ministra.

Bezpieczeństwo gospodarcze kluczem do projektu europejskiego

Héctor Gómez podkreślił, że w obecnym złożonym kontekście geopolitycznym bezpieczeństwo gospodarcze UE staje się kluczowe, przypominając, że Komisja Europejska i Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell przedłożyli Parlamentowi Europejskiemu, Radzie Europejskiej i Radzie UE wniosek w sprawie nowej europejskiej strategii w tej dziedzinie.

W czerwcu tego komunikatu zwrócono się do państw członkowskich o promowanie, przegląd i aktualizację polityki handlowej w oparciu o fakt, że nowe realia geopolityczne i technologiczne – takie jak wojna w Ukrainie, niedawna pandemia i nowe technologie krytyczne – sprawiają, że konieczne jest dostosowanie tego podejścia w celu zminimalizowania ryzyka wynikającego ze współzależności gospodarczych.

Ważnym aspektem, o którym przypomniał pełniący obowiązki hiszpańskiego ministra, jest konieczność zreformowania kontroli eksportu oraz inwestycji zagranicznych i zagranicznych, z myślą o ich wpływie na cel reindustrializacji UE.

"Przeprowadziliśmy bardzo interesującą debatę na temat proporcjonalności i precyzji, jakiej wymagają te instrumenty, a przede wszystkim odpowiedniego mapowania w oparciu o uzasadnione dane zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa gospodarczego" – powiedziała sekretarz stanu ds. handlu Xiana Méndez na konferencji prasowej.

Hiszpańska prezydencja Rady podkreśla jednak, jak ważne jest unikanie możliwości wprowadzania w dynamikę wzajemnych ograniczeń handlowych między UE a partnerami trzecimi w celu ochrony tego bezpieczeństwa gospodarczego.

"Prezydencja, Hiszpania, jest w pełni zaangażowana w realizację celu, jakim jest wzmocnienie bezpieczeństwa gospodarczego, zmniejszenie podatności na zagrożenia, a jednocześnie stara się dostosować te narzędzia w najlepszy możliwy sposób, aby nie wpływać na otwartość gospodarczą UE" – powiedział Méndez.

Komisarz Ivanova, która reprezentowała Komisję Europejską pod nieobecność komisarza ds. handlu Vdisa Dombrovskisa, który weźmie udział w piątkowym szczycie UE-USA w Waszyngtonie, podkreśliła ważną rolę, jaką handel odgrywa w kontekście bezpieczeństwa gospodarczego i konkurencyjności Europy.

Wszyscy zgadzamy się, że musimy skupić się na eliminowaniu ryzyka i zmniejszaniu naszych współzależności, które stwarzają problemy, gdy polegamy tylko na jednym dostawcy
Iliana IwanowaEuropejski komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży
 

Umowy handlowe z Mercosurem, Chile i Meksykiem

Podczas obiadu roboczego ministrowie rozmawiali o umowach handlowych z Chile, Meksykiem i Mercosurem.

Gómez podkreślił, że sfinalizowanie umowy UE-Mercosur "jest priorytetowym celem tej prezydencji" i z tego powodu trwają prace nad "dodatkowym instrumentem, który położy podwaliny, aby w końcu, po 20 latach, dać zdecydowany impuls do doprowadzenia do porozumienia".

Szykują się wyraźne negocjacje koncentrujące się na handlu i zrównoważonym rozwoju, a także na niektórych priorytetach, które uwypukliła niedawna pandemia, takich jak zamówienia publiczne na sprzęt medyczny.

Na końcowej konferencji prasowej po nieformalnym spotkaniu sekretarz stanu podkreślił, że ponowne otwarcie umowy z Mercosurem zawartej w 2019 r. "jest czerwoną linią", a dodatkowy instrument, który jest intensywnie negocjowany, "ma na celu wyjaśnienie aspektów środowiskowych i zrównoważonego rozwoju, a także społecznych skutków środków handlowych".

Pełniący obowiązki hiszpańskiego ministra wskazał, że celem jest "położenie fundamentów, aby pożądane porozumienie z Mercosurem stało się rzeczywistością" podczas następnej prezydencji.

Zdecydowanie stoimy przed szansą zamknięcia umowy z Mercosurem po tylu latach impasu
Héctor Gómezp.o. ministra handlu
 

Ocenił również, że "istnieją warunki, aby zmodernizowana umowa handlowa z Chile stała się rzeczywistością w ciągu najbliższych sześciu miesięcy".

Jeśli chodzi o Meksyk, powiedział, że jest optymistą, chociaż negocjacje muszą jeszcze posunąć się do przodu.

"Niestety, tak złożony i zmieniający się kontekst geopolityczny zmusza nas do pójścia do skrajności i popychania do przodu wszystkich negocjacji, ponieważ ma to fundamentalne znaczenie dla projektu europejskiego" – podkreślił pełniący obowiązki hiszpańskiego ministra.

Negocjacje handlowe z Indiami

Unijni urzędnicy poświęcili część spotkania na przegląd stanu negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu z Indiami, jednym z największych rynków na świecie i partnerem strategicznym.

Umowa ta będzie miała na celu uwzględnienie odrębnych umów o ochronie inwestycji, oprócz oznaczeń geograficznych.

"Zauważono ogromne zainteresowanie państw członkowskich kontynuowaniem tych negocjacji, ale ich wynik musi być wystarczająco znaczący i oznaczać rzeczywisty dostęp do rynku, a nie może pozbawiać porozumienia podstawowych wartości polityki handlowej" - powiedział Méndez.

 

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: spanish-presidency.consilium.europa.eu


POWIĄZANE

Wczoraj, odyło się wspólne posiedzienie  władz rolniczej i pracowniczej Solidarn...

W zależności od branży, zawodu i konkretnej firmy, podczas aplikacji możesz się ...

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę