EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Przyszłość chińskiego importu drobiu

21 kwietnia 2020
Przyszłość chińskiego importu drobiu

Polskie drobiarstwo zostało wyrzucone z Chin ze względu na pojawienie się w naszym kraju grypy ptaków. Tym  niemniej cały czas z dużym zainteresowaniem obserwujemy tamten rynek. W tym kontekście warto wspomnieć o ostatnich analizach, które poddają w wątpliwość wcześniejsze założenia związane z masowym zastępowaniem białka z wieprzowiny białkiem drobiowym.

Prognozy zastępowania wieprzowiny drobiem w Chinach nie do końca się sprawdzają. Najnowsze dane pokazują, że taka zastępowalność  w Chinach miała miejsce tylko w ograniczonym zakresie. Porównania cen wieprzowiny i drobiu pokazują, że popyt na drób rósł tylko częściowo w takim zakresie jak to wcześniej przewidywano.

Co więcej, popyt na  wieprzowinę stale utrzymywał się na wysokim poziomie nawet w czasie gwałtownych wzrostów cen tego  mięsa. O tym, że Chińczycy zdecydowanie bardziej przedkładają wieprzowinę nad drób zdaniem analityków  świadczą także inne przesłanki. Chodzi o to, że grudniowe zapowiedzi chińskich władz o stopniowym wzroście  produkcji wieprzowiny oraz o tym, że sektor świński odbuduje się do połowy 2021 roku spowodowały, że na  chińskich rynkach hurtowych natychmiast podskoczyły ceny wieprzowiny, a spadły ceny drobiu.

Jeśli zatem  sytuacja na rynku wieprzowiny nadal będzie się normalizowała trzeba liczyć się z bardzo istotnym spadkiem  zapotrzebowania Chin na drób z zewnątrz. Ta sytuacja może być dodatkowo wzmacniana przez rozbudowę  chińskiej bazy wylęgowej, w którą inwestuje państwo chińskie. Do tej pory słaby dostęp do piskląt  prarodzicielskich  limitował produkcję drobiarską w Państwie Środka.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Do 31 marca plantatorzy chmielu, którzy planują wymianę słupów chmielowych impre...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych żwrócił się do resortu rolnictwa o stworzeni...

Na rynku unijnym w krajach południowych obserwowany jest rosnący trend cen skupu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę