Targi_china_210519-750

PSL apeluje do premiera i ministra rolnictwa o działania na rzecz unijnej pomocy rolnikom

24 września 2018
PSL apeluje do premiera i ministra rolnictwa o działania na rzecz unijnej pomocy rolnikom

Domagamy się od premiera i ministra rolnictwa natychmiastowych działań na rzecz pomocy rolnikom dot. rekompensat z UE po nałożonym w 2014 r. przez Rosję embargu na owoce i warzywa m.in. z Polski – mówił w piątek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej w Sejmie przypomniał, że w sierpniu 2014 r. weszło w życie embargo Federacji Rosyjskiej na produkty rolne z Unii Europejskiej, w tym warzywa i owoce.

Szef ludowców mówił, że za czasów rządów PO-PSL rolnicy otrzymali wsparcie z UE za przekazanie na cele charytatywne 300 tys. ton polskich jabłek rocznie. W zamian sadownicy dostali rekompensaty. „Rynek rosyjski, rynek białoruski to dla nas jeden z najważniejszych rynków zbytu, szczególnie owoców, ale i innych produktów rolno-spożywczych” – mówił.

Kosiniak-Kamysz stwierdził, że w ub.r. rekompensata dotyczyła już tylko 70 tys. ton. „Dzisiaj nie ma żadnego wsparcia. Dowiedzieliśmy się, że Komisja Europejska nie planuje dalszego wspierania w ten sposób ani polskiego, ani europejskiego rolnictwa i nie daje rekompensaty za straty w wyniku embarga” – mówił.

Obecny na konferencji europoseł PSL Czesław Siekierski poinformował, że przekazał komisarzowi ds. rolnictwa i rozwoju wsi Phila Hogana pismo, w którym domaga się, aby nie rezygnować ze wsparcia polskiego rolnictwa i polskich sadowników.

Kosiniak-Kamysz mówił, że teraz sadownicy są w fatalnej sytuacji. „Domagamy się natychmiastowego działania ministra rolnictwa (Jana Krzysztofa Ardanowskiego) i premiera Morawieckiego. Tak wiele mówią o polskiej wsi, o polskim rolnictwie, będą się spotykać z rolnikami w najbliższą niedzielę, to niech udzielą im odpowiedzi, co zrobili, żeby rekompensaty z Unii Europejskiej dla polskich sadowników były na poziomie takim, jaki gwarantował PSL” – podkreślił.

Prezes PSL pytał, „co zrobili, żeby Unia Europejska nie wycofała się ze wsparcia polskiego rolnictwa w wyniku nałożonego embarga. Jakie działania zostały podjęte, i jaka jest skuteczność tych działań”. „Jeżeli nie podjęli działań, to jest kardynalne zaniechanie, to jest grzech ciężki zaniedbania w polskim rolnictwie. Jeżeli podjęli działania i one są nieskuteczne, to pokazują swoją bezradność na arenie międzynarodowej” – mówił.

„Domagamy się natychmiastowych działań od rządu na poziomie europejskim i na poziomie polskim” – apelował Kosiniak-Kamysz.

Siekierski mówił, że jako przewodniczący komisji rolnictwa i rozwoju wsi Parlamentu Europejski poruszy temat rekompensat na spotkaniu ministrów rolnictwa UE, które ma się odbyć na początku przyszłego tygodnia w Wiedniu.

 

Grzegorz Bruszewski (PAP)


POWIĄZANE

W dniu 24 czerwca 2019 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoj...

O eDWIN, czyli systemie wsparcia monitorowania agrofagów, stacjach meteo, działc...

Rolnicy, którzy zdecydują się posadzić na swoich gruntach las, mogą uzyskać na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę