PSL: Jest szansa na niższe rachunki za energię

16 lutego 2022
PSL:  Jest szansa na niższe rachunki za energię

W Polsce pojawiły się tajemnicze billboardy. Wynika z nich, że polityka klimatyczna UE jest przyczyną drastycznie wzrastających cen energii. Ludowcy nie mają wątpliwości – ten przekaz to manipulacja, która ukrywa jeden ważny szczegół. – Ostatnie 6 lat to trudny czas dla OZE. Zablokowano dobre pomysły i rozwiązania rozwoju odnawialnych źródeł energii. Od 2015 r. zieloną energię hamowano i wyciszano. Dziś koszty tego ponoszą wszyscy Polacy – wskazał poseł PSL, Mieczysław Kasprzak.

W polskich miastach pojawiły się tajemnicze billboardy mówiące, że polityka klimatyczna UE jest przyczyną drastycznie wzrastających cen energii. Okazuje się, że za akcją stoją państwowe koncerny energetyczne, które w ten sposób usiłują tłumaczyć wysokie podwyżki cen prądu.

Ludowcy nie mają wątpliwości, że to manipulacja. Próbuje się w ten sposób ukryć nieudolną politykę energetyczną rządu PiS. Od samego początku ekipa rządząca blokowała rozwój odnawialnych źródeł energii.

– Sześć lat to trudny czas dla zielonej energii. Od 2015 roku wszystkie działania związane z energią odnawialną, z nowoczesnością, z postępem są hamowane i wyciszane – wskazał Mieczysław Kasprzak. Koszty tego działania rządu Prawa i Sprawiedliwości ponoszą wszyscy Polacy – dodał poseł PSL.

Rządzący zasłaniają się systemem handlu uprawieniami do emisji CO2. Różnice w wyliczeniach udziału zakupu uprawnień do emisji CO2 w podwyżkach cen energii są jednak kolosalnie rozbieżne.

Rachunek za prąd składa się przecież z szeregu pozycji. Rosnące ceny energii są efektem zwiększenia zapotrzebowania na energię elektryczną, większych kosztów produkcji energii elektrycznej (m.in. cen gazu i węgla), kosztów CO2 i kosztów systemów wsparcia (m.in. opłaty mocowej i kogeneracyjnej) oraz zwiększeniem stawek sieciowych, czyli wyższych opłat dystrybucyjnych.

Jedno się nie zmieniło. Wysokie ceny energii to efekt nieudolnej polityki energetycznej.

Cały świat widzi przyszłość w czystych, odnawialnych źródłach energii. Odnawialne źródła energii tanieją, a ich używanie jest znacznie tańsze od wydobycia i spalania paliw kopalnych. Mimo tego rządząca ekipa z uporem maniaka nadal chce opierać polską energetykę przede wszystkim na węglu.

Możemy mieć tanią i czystą energię, barierą są regulacje

– Mamy technologię i kapitał. Jedyną barierą w tej chwili do tego, żebyśmy mieli tanią energię są regulacje, które blokują rozwój energii odnawialnej – stwierdził były premier, przewodniczący Rady Naczelnej PSL, Waldemar Pawlak.

– Takim symbolicznym przykładem jest ustawa, która uniemożliwia rozwój energetyki wiatrowej na lądzie. Dzisiaj energia z wiatru na lądzie kosztuje około 200 złotych za MWh, czyli gdyby można było z wiatraków bezpośrednio ogrzewać nasze domy, to ogrzewanie byłoby o połowę tańsze niż ogrzewanie gazem przy obecnych cenach gazu – podkreślił Waldemar Pawlak.


– Zamiast obowiązującej zasady 10H zakazów dla wiatraków, wprowadźmy zasadę 10H korzyści. Teren w promieniu 10-krotności wysokości wiatraka powinien być strefą tańszej energii. Lokalna energia, to lokalne korzyści – wskazał przewodniczący Rady Naczelnej PSL.

PSL ma przygotowany projekt ustawy, w którym proponuje przywrócić Polakom możliwość produkcji energii na własne potrzeby. To będzie prawdziwa zielona rewolucja.

– Bardzo ważne jest, żebyśmy odblokowali możliwości rozwoju energetyki odnawialnej, wtedy będziemy mieli tanią i czystą energię – zaznaczył były premier, przewodniczący Rady Naczelnej PSL, Waldemar Pawlak.

 

Biuro prasowe PSL


POWIĄZANE

Niemal równocześnie, portale Onet i Wirtualna Polska poinformowały 3 październik...

Dobrostan zwierząt, zrównoważony rozwój i walka z ASF to główne tematy zjazdu Po...

Śmierć rodziców zawsze jest trudnym przeżyciem. Mimo wszystko jest to zdarzenie,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę