GUS_230920_750x100_stat

PSL: premier powinien przeprosić za kłamstwa nt. PSL-u

3 września 2018
PSL: premier powinien przeprosić za kłamstwa nt. PSL-u

Opinia publiczna nie jest przyzwyczajona do permanentnych kłamstw premiera Mateusz Morawieckiego; chcemy, żeby premier przeprosił za kłamstwa na temat PSL-u - powiedział prezes Forum Młodych Ludowców Miłosz Motyka podczas niedzielnej prezentacji spotu wyborczego PSL w Warszawie.

Podczas niedzielnej konferencji prasowej w warszawskiej siedzibie PSL zaprezentowano spot wyborczy, który w prześmiewczy sposób pokazuje - zdaniem jego autorów - nieprawdziwe wypowiedzi premiera Morawieckiego, opatrzone komentarzem. Poruszono w nim kwestie m.in. sprzedaży polskiej ziemi i grzywien dla rolników.

"Premier Mateusz Morawiecki ma taką przypadłość, że mówi prawdę wtedy, gdy się pomyli. Zdążył nas już do tego permanentnego kłamstwa przyzwyczaić (...); my do tych kłamstw jesteśmy przyzwyczajeni, ale opinia publiczna nie, dlatego prezentujemy spot wyborczy, który odkłamuje wszystkie fałszywe tezy, które premier Morawiecki wygłasza" - mówił Motyka.

Jak podkreślił, PSL zdaje sobie sprawę, że premier Morawiecki - wcześniej będąc prezesem banku i doradcą Donalda Tuska - "mógł nie wiedzieć, co się dzieje na polskiej wsi, jakie dobre zmiany został wprowadzone przez PSL". "Dlatego tym spotem chcielibyśmy go też poprosić o to, aby za te kłamstwa przeprosił i może na dzisiejszej konwencji (PiS-u) powiedział, jaka jest prawda" - dodał Motyka.

W jego ocenie, "to PSL zagwarantowało niższy wiek emerytalny rolnikom, wprowadziło +Kosiniakowe+". "Polityka społeczna zaczęła się za naszych rządów, a nie w 2015 roku" - wskazał Motyka.

Kandydat PSL na prezydenta Warszawy Jakub Stefaniak zauważył, że w zaprezentowanym spocie najczęściej "pada nazwa PSL". "Tak, PSL jest wrogiem PiS-u, ale jest przyjacielem Polaków i na pewno będzie bronić Polaków przed tymi kłamstwami" - mówił.

Stefaniak zwrócił szczególną uwagę na słowa premiera na temat tzw. "Kosiniakowego", czyli świadczenia rodzicielskiego, które w 2015 r. uchwaliło PSL. "Rozumiem, że za chwilę może wyjść na konwencji i powiedzieć, że wymyślił koło albo internet; być może w przyszłości będzie chciał zmienić +Kosiniakowe+ na +Morawieckie+, ale my na to nie pozwolimy i będziemy jasno informować o tym, kto czego w Polsce dokonał" - zapowiedział Stefaniak.

Zaznaczył również, że to, co różni PSL od PiS, to "pozytywny program", którego - jego zdaniem - partia Jarosława Kaczyńskiego nie posiada. Zapowiedział, że "w ciągu najbliższych dni prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawi kolejne propozycje, tym razem z dziedziny edukacji"; będą też propozycje specjalnie dla Warszawy, które przedstawione mają zostać na poniedziałkowej konferencji PSL.

Szef sztabu wyborczego PSL Piotr Zgorzelski ocenił, że rozmawiać o wspólnocie można dopiero wtedy, gdy premier "przeprosi za kłamstwa, które PiS rozsiewa na temat PSL", nawiązując do wyroku z 2014 r., zgodnie z którym "PiS powinien przeprosić PSL, a do tego czasu tego przeproszenia nie ma".

Równocześnie zapowiedział, że "PSL obroni polskie samorządy przed centralizacją, jaka grozi im, gdyby PiS wygrałoby wybory". "PSL obroni wraz z Polakami samorządy przed PiS-em, dlatego, że dla nas ważna jest wspólnota narodowa" - mówił Zgorzelski.

W jego opinii, mimo że kampania wyborcza jest dopiero na początku, można zauważyć, że "głównym wrogiem" PiS-u będzie właśnie PSL. "My tę rękawicę podejmujemy, bowiem w istocie czujemy się obrońcami polskiego samorządu i chcemy, aby PiS nie doprowadził do tego, że będziemy mówili o tym, że samorząd polski jest w ruinie" - dodał Zgorzelski.

Zapowiedział równocześnie, że podczas niedzielnego odsłonięcia pomnika Wincentego Witosa w Pułtusku, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz "będzie miał bardzo ważne i mocne wystąpienie". Przypomniał również, że 9 września odbędzie konwencja PSL w Warszawie, podczas której zostanie zaprezentowany program tej partii.

 

Nadia Senkowska (PAP)


POWIĄZANE

Komitet ds. Instrumentów Ochrony Handlu UE niedługo zbada wniosek Komisji dotycz...

16 października br. obchodziliśmy 41. Światowy Dzień Żywności. Ustanowione w 197...

Minister Grzegorz Puda wręczył w czwartek akty powołania: Annie Gembickiej na st...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę