Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

PSL proponuje "Pakt dla Zielonej Energii"

11 stycznia 2019
PSL proponuje "Pakt dla Zielonej Energii"

PSL proponuje rządowi i opozycji debatę nad "Paktem dla Zielonej Energii" - poinformował w środę poseł Stronnictwa Piotr Zgorzelski. Jak dodał, przygotowany przez ludowców pakt opiera się na trzech filarach: tani prąd, czyste powietrze i bezpieczeństwo energetyczne.

W piątek 11 stycznia o godz. 11 na konferencji w Sejmie PSL ma zaprezentować "Pakt dla Zielonej Energii". "Będziemy dyskutowali o pakcie dla Polski, pakcie energetycznym. To jest niezwykle ważna informacja dla tych wszystkich dla których życie i zdrowie obywateli ma znaczenie" - oświadczył Zgorzelski w środę na konferencji prasowej w Sejmie.

Zgorzelski podkreślił, że "troska o zdrowie i życie obywateli to najważniejsze zadanie każdego państwa". "Tymczasem od trzech lat w Polsce wzrasta emisja CO2, tymczasem w Polsce umiera 50 tysięcy ludzi z powodu aktywności smogu i wiele innych negatywnych zjawisk w tym zakresie się pogłębia" - mówił poseł PSL.

Według niego jest to efekt tego, "że rząd Polski, władze PiS nie są w stanie uzgodnić jednej polityki energetycznej".

"Wypowiedziom najważniejszych osób w państwie towarzyszy wyjątkowo kakofonia, (ponieważ) prezydent Andrzej Duda mówi, że będzie bronił jak niepodległości polskiego węgla, a premier Mateusz Morawiecki puszcza oczka do tych, którzy chcą budować polską energetykę opartą o zieloną energię. Tak po prostu nie można budować polityki energetycznej państwa, bo niebagatelna liczba - 33 miasta na 50 w UE - to właśnie miasta polskie, które są największymi trucicielami" - podkreślił Zgorzelski.

W jego ocenie "ideologiczna niechęć PiS-u do zielonej energii powoduje to, że pozostajemy niestety w niewoli węglowej". "Dlatego Polskie Stronnictwo Ludowe ponawia swój apel i zgłasza +Pakt dla Zielonej Energii+ oparty o trzy filary: tani prąd, czyste powietrze i bezpieczeństwo energetyczne" - wyjaśnił poseł PSL.

Jak dodał, jego ugrupowanie chce rozmawiać na ten temat z wszystkimi; na piątkową debatę zaprasza zarówno stronę rządową, jak i ugrupowania opozycyjne. "Uważamy, że są obszary w których powinni rozmawiać przedstawiciele wszystkich ugrupowań politycznych opozycyjnych, ale także rządzących" - podkreślił Zgorzelski.

 

 

Edyta Roś (PAP)


POWIĄZANE

W najnowszym raporcie Zrównoważone, stabilne i bezpieczne rybołówstwo, organizac...

Bez względu na sytuację pandemiczną MLEKOVITA nie zwalnia tempa. Mleczarski konc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę