aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

PSL przedstawia w Krakowie Plan dla Polski

24 maja 2021
PSL przedstawia w Krakowie Plan dla Polski

Wielkimi literami rządzący piszą Polski Ład. Nie przedstawiają przy tym jednak żadnych szczegółów, nie ma projektów ustaw, nie wiadomo co napiszą małym druczkiem. Jedno jest pewne – PiS podnosi podatki. My odpowiadamy konkretami i będziemy przedstawiać nasz Plan dla Polski. Przedstawiamy trzy najważniejsze tematy: zdrowie Polaków, rozwój przedsiębiorczości i lepszy start dla młodych – powiedział w piątek na konferencji prasowej prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Po tygodniu od ogłoszenia przez PiS swojego Polskiego Ładu jedno jest pewne – PiS podnosi podatki.

– Chcemy dzisiaj jako pierwsza partia opozycyjna przedstawić naszą odpowiedź na Polski Ład. Nie wystarczy powiedzieć tylko co w propozycjach rządzących się podoba lub nie podoba, ale każda poważna formacja , która aspiruje do tego, żeby rządzić w Polsce powinna mieć swój program, swoje postulaty i swoje pomysły – powiedział na konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz. – Dziś przedstawiamy trzy najważniejsze tematy w naszym Planie dla Polski: zdrowie Polaków, rozwój przedsiębiorczości i lepszy start dla młodych. Chcemy dać impuls do rozwoju po pandemii – dodał prezes PSL.


Wielkimi literami rządzący piszą Polski Ład. Nie przedstawiają przy tym jednak żadnych szczegółów, nie ma projektów ustaw, nie wiadomo co napiszą małym druczkiem. Jedno jest pewne – PiS podnosi podatki. My odpowiadamy konkretami i będziemy przedstawiać nasz Plan dla Polski. Przedstawiamy trzy najważniejsze tematy: zdrowie Polaków, rozwój przedsiębiorczości i lepszy start dla młodych – powiedział na konferencji prasowej prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Plan Dla Polski to konkretny program nad którym PSL pracuje już od 2019 roku. Jest dobrze policzony i skrojony tak by w Polsce chciało się żyć. Godnie, z zachętami do rozwoju, bez karania za przedsiębiorczość, z dobrze funkcjonującym systemem ochrony zdrowia, czystym powietrzem i perspektywą dla młodych. Trzema filarami Planu Dla Polski są: ochrona zdrowia, wsparcie przedsiębiorczości i zapewnienie dobrego startu dla młodych.

ZDROWIE POLAKÓW

– Zdrowie Polaków jest najważniejsze. Mamy plan dla ochrony zdrowia. To 6,8% PKB na zdrowie od przyszłego roku, 30% wzrostu wynagrodzeń dla personelu medycznego i 1000 zł zwrotu dla pacjentów za korzystanie z prywatnej ochrony zdrowia – powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8% w przyszłym roku.

– Nie potrzeba żadnej podwyżki podatków jak proponuje to PiS. Dzisiaj oni nam zabierają, a nawet nie wiadomo, dokąd te pieniądze trafią. My wskazujemy jasne źródło finansowania – przesunięcie składki rentowej. (15 mld zł) oraz środki z akcyzy z alkoholu i papierosów.

  •     Wyższe wynagrodzenia dla pracowników ochrony zdrowia o 30%.


Pandemia obnażyła jak słaby jest nasz system ochrony zdrowia. – Sam miałem zaszczyt pomagać moim kolegom i koleżankom w szpitalu i widziałem z bliska jak wiele poświęcają dla ratowania życia i zdrowia innych. Powinni być za to godnie wynagradzani. Wszyscy bez wyjątku. Pielęgniarki, salowe, laboranci i diagności – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

  •     1000 zł odpisu od podatku za leczenie w prywatnych placówkach ochrony zdrowia.


PIS od lat straszy, że opozycja chce komercjalizować ochronę zdrowa, a tak naprawdę po cichu sam to zrobił. Jedną ręką wyciąga więcej z naszych kieszeni, drugą popycha do korzystania z prywatnego systemu, bo państwowy jest niewydolny. Ponad 3 miliony Polaków ma abonamenty a prywatnych placówkach, tacy specjaliści jak ginekolodzy czy stomatolodzy są dostępni praktycznie tylko w prywatnej ochronie zdrowia. Dlatego stawiamy sprawę jasno. Wydajesz na prywatne wizyty, bo do państwowego lekarza nie możesz się dostać. Państwo Ci zwróci. Do 1000 złotych możesz odpisać od podatku. Na prywatną ochronę zdrowia Polacy wydają więcej niż Niemcy. Wydatki prywatne do 1/3 wszystkich wydatków w systemie ochrony zdrowia.

Tym różnimy się od rządzących, że pokazujemy konkrety.

– 15 mld zł można uzyskać z przesunięcia składki rentowej. Akcyza z alkoholu i papierosów powinny iść na diagnostykę i leczenie Polaków – podkreślił lider PSL.

 

ROZWÓJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

– Musimy wesprzeć przedsiębiorców. To oni budują wzrost gospodarczy. Dobrowolny ZUS, koniec z biurokracją: jeden wniosek – jedna strona i gwarancja niewprowadzania nowych podatków. Państwo nie może im przeszkadzać – powiedział prezes ludowców.

Żadnych nowych podatków

– Żadnych nowych podatków 2 lata po pandemii. Zostawmy przedsiębiorców w spokoju – apeluje Władysław Kosiniak-Kamysz.

  •     Dobrowolny ZUS


Przedsiębiorcy w czasie kryzysu zostali zmuszeni do zaciskania pasa i zamykania firm. Dobrowolny ZUS to pomysł, który popiera Rzecznik MŚP. Stać Cię? Płacisz. Masz gorszy czas? Nie płacisz.

  •     Koniec biurokracji


1 wniosek – 1 strona. Po co setki dokumentów które przedsiębiorcy muszą składać? Uprościmy też system podatkowy, tak by mieli czas zajmować się swoją działalnością gospodarczą, a nie papierologią.

 

LEPSZY START DLA MŁODYCH

– Program „Mieszkanie Plus” poniósł klęskę. Musimy znaleźć inny pomysł na lepszy start dla młodych rodzin. Proponujemy: „Własny Kąt” – 75 tys. zł na wkład własny, „Ziemia za złotówkę”, czy projekt energooszczędnego domu – podkreślił prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Własny Kąt

– „Własny Kąt” to projekt, który jest gotowy. Rosną jednak ceny, dlatego zwiększamy kwotę wsparcia do 75 tys. zł na pokrycie wkładu własnego przy zakupie mieszkania czy domu. To inwestycja w młode rodziny i demografię. Rządzący nie dali rady – zaznaczył lider PSL.

  •     Ziemia za złotówkę


Program bezkosztowy, który pozwala zrobić pierwszy krok w kierunku własnego domu.

– Skarb Państwa posiada tysiące hektarów ziemi, która nie nadaje się do zagospodarowania pod względem rolnym. Przekażmy ją młodym ludziom, aby chcieli wracać na wieś i ją rozwijać. Przekażmy ją za symboliczną złotówkę pod warunkiem, że tam zamieszkasz, tam wybudujesz swój dom i tam będziesz płacił podatki – wyjaśnił szef PSL.

  •     Energooszczędny dom


Chcesz dbać o środowisko, chcesz dbać o przyszłe pokolenia? Państwo Ci pomoże.

– Polacy powinni postawić na energię odnawialną i energooszczędne domu. Tym różnimy się od planu PiS: nie chcemy budować domków działkowych z płaskim dachem, ale wychodzić w przyszłość i stawiać energooszczędne domy, które będą tanie w utrzymaniu i nie będą szkodziły środowisku. Taki projekt domu Polacy powinni otrzymać od państwa, żeby taniej go wybudować – tłumaczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ludowcy ze swoim programem są konsekwentni. Uważamy, że Państwo powinno zachęcać do rozwoju, a nie ograniczać. Stwarzać takie warunki by nikomu nie podcinać skrzydeł. Nie zabierać ciężko wypracowanych dokonań czy majątku.  – Chcemy uwolnić energię rozwojową Polaków. Nie przeszkadzać tam gdzie sobie dobrze radzą i pomagać tam, gdzie trzeba. To jest szansa na dobre wykorzystanie pieniędzy z Funduszy Europejskich. Dlatego Panie Premierze karty na stół. Jesteśmy gotowi do debaty – podsumował prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

Biuro prasowe PSL


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę