Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

PSL: spółka "Eskimos", odpowiedzialna za interwencyjny skup jabłek musi wypłacić należne środki

22 lutego 2019
PSL: spółka "Eskimos", odpowiedzialna za interwencyjny skup jabłek musi wypłacić należne środki

PSL domaga się, aby spółka "Eskimos" - która realizuje program interwencyjnego skupu jabłek - wypłaciła należne środki wszystkim, którzy podjęli z nimi współpracę. Poseł Mirosław Maliszewski (PSL) ocenił, że działanie firmy to "skandal" pokazujący, że sadownicy nie mają oparcia w rządzie.

Maliszewski, który jest jednocześnie szefem Związku Sadowników RP, powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że prowadzenie przez firmę "Eskimos" interwencyjnego skupu jabłek jest "skandalem".

"Latem ubiegłego roku, zwracaliśmy się, jako środowisko sadownicze o podjęcie nadzwyczajnych mechanizmów zdjęcia z rynku 500 tys. ton jabłek tak, aby nie było zbyt dużej podaży, żeby nie doszło do załamania ceny. Niestety to, co zaproponował minister Ardanowski wybierając - nie wiadomo w jakich okolicznościach -firmę +Eskimos+, która nigdy do tej pory nie przerabiała jabłek, od razu zapowiadało pewien skandal" - podkreślił Maliszewski.

Mimo wszystko - jak dodał - spółka "Eskimos" podpisywała umowy i realizowała zakup jabłek. "Dzisiaj po kilku miesiącach obowiązywania tej akcji mamy do czynienia z taką sytuacją, że jest grono co najmniej kilkudziesięciu podmiotów, które kupowały od rolników jabłka i sprzedawały spółce +Eskimos+, które nie mogą otrzymać środków finansowych za dostarczony surowiec" - wskazał poseł PSL. Jak dodał, są to często kwoty, który sięgają "kilkuset tysięcy złotych w przypadku każdej firmy".

"Dodatkowo mamy informację, że są zakłady przetwarzające jabłka również na zlecenie spółki +Eskimos+, które za usługę przerobu tych jabłek nie otrzymały pieniędzy" - powiedział poseł Stronnictwa.

Według niego w skutek nie wypłacenia pieniędzy przez spółkę "Eskimos" zagrożone jest funkcjonowanie firm, które ich nie otrzymały. Może to również oznaczać - jak wskazał - problemy w zbliżającym się sezonie sadowniczym, bo "zabraknie płynności finansowej". Jak zaznaczył, pokazuje to również, że polscy sadownicy nie mają oparcia wśród rządzących.

Poseł PSL ocenił, że w związku z tą sprawą sytuacja finansowa "wielu podmiotów jest tragiczna". "Domagamy się, żeby spółka +Eskimos+, która realizuje rządowy program interwencji, wypłaciła należne środki wszystkim tym, którzy zaryzykowali i podjęli z nimi współpracę" - oświadczył Maliszewski.

W środę politycy PO poinformowali, że złożą wniosek do CBA o sprawdzenie okoliczności związanych z interwencyjnym skupem jabłek, w tym działań resortu rolnictwa w tej kwestii. Ich zdaniem, firma "Eskimos" wybrana do przeprowadzenia skupu jest "zaprzyjaźniona" z Ardanowskim.

Krzysztof Ardanowski komentując w środę zapowiedź wniosku PO, podkreślił, że "działanie firmy +Eskimos+, które spowodowały skok ceny jabłek z 10 do 30 groszy zadziałały". "To nie jest niedozwolona pomoc publiczna, której Unia Europejska zabrania, to jest działanie firmy, która dostała gwarancje kredytowe" - podkreślił. "W tej chwili pracujemy nad rozszerzeniem kolejnych gwarancji kredytowych dla firmy, ponieważ wywiązuje się ze wszystkiego i ma odpowiednie zapasy magazynowe. Nie ma żadnego powodu żebyśmy nie udzielili jej kolejnych gwarancji" - dodał minister.

Stwierdził, że to wyolbrzymianie problemu przez opozycję. Zapewnił, że w najbliższym dniach zostaną odblokowane pieniądze dla tych producentów, którym firma zalega z płatnościami. Ardanowski zaprzeczył, aby był z firmą Eskimos "zaprzyjaźniony". Dodał, że firma sama się zgłosiła, jest spółką giełdową, która istnieje 20 lat i profesjonalnie zajmuje się skupem i przetwórstwem owoców i warzyw. "Nie uważam żeby to była +firma krzak+, której należy wstydzić. A jak inni chcieli do systemu wejść, to mogli się ze mną skontaktować" - skwitował.

 

Anna Tustanowska (PAP)


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 3 sierpnia 2020 r. do Ministra Roln...

Jak donosi serwis ouest-france, po dziesięcioleciach protestów części konsumentó...

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się w środę z przedstawicielami organi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę