PSL: wydawanie środków unijnych w regionach nie jest zagrożone

3 października 2018
PSL: wydawanie środków unijnych w regionach nie jest zagrożone

Nie ma żadnego zagrożenia dla wykorzystania środków unijnych w regionach, politycy PiS, którzy twierdzą inaczej, realizują festiwal obłudy i manipulacji - przekonywali w środę politycy PSL.

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wziął udział w briefingu prasowym wraz z grupą posłów PSL oraz marszałkiem województwa lubelskiego Sławomirem Sosnowskim i Sylwią Jaskulską z zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Nawiązał do tego, że pod koniec września minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, gdy przebywał wraz z rzeczniczką PiS Beatą Mazurek na Lubelszczyźnie, przekonywał, że jest obawa, iż blisko 80 mln euro dotacji unijnej w woj. lubelskim nie zostanie wydane i przepadnie. Jak dodał, "za te pieniądze moglibyśmy np. wybudować, zmodernizować 350 km dróg lokalnych w woj. lubelskim".

Konferencji, zorganizowanej w Lublinie niedaleko Urzędu Marszałkowskiego przysłuchiwał się wówczas m.in. właśnie Sosnowski; obecni byli też liczni pracownicy urzędu, którzy trzymali kartki z cytatem z informacji portalu EU Regio Poland z 18 września: "Na podstawie prognoz przesłanych do Komisji Europejskiej zagrożenie utraty środków przez programy regionalne i krajowe jest minimalne. Faktem jest, że niektóre programy krajowe wdrażają fundusze UE wolniej od +najwolniejszych+ programów regionalnych, co jednak nie oznacza utraty funduszy w 2018 r.".

Kosiniak-Kamysz mówił w środę, że wizyta Kwiecińskiego oraz Mazurek, a także planowana w Sejmie debata na temat wykorzystania środków z UE przez poszczególne regiony, to "część kampanii wyborczej PiS".

"I trwa ten festiwal obłudy i manipulacji, który realizują politycy PiS na czele z panem ministrem, którzy jeżdżą od regionu do regionu i przed urzędami marszałkowskimi lub w zamkniętych salkach, (minister) plecie różnego rodzaju androny i rzuca kalumnie na polityków PSL, samorządowców i bardzo często też na tych, którzy realizują bezpośrednie wykorzystanie środków z UE - czyli i urzędników, i ekspertów, atakuje wspólnotę samorządową Polski, małe ojczyzny, że jakoby nie potrafią one wykorzystać funduszy z UE" - mówił szef PSL.

Według niego, te zarzuty to "wierutna bzdura". "Nie ufajcie temu festiwalowi kalumnii i insynuacji, który uprawia rząd PiS. Dobrze wykorzystaliśmy środki z UE - marszałkowie i samorządowcy z PSL - tak w poprzedniej kadencji, poprzedniej perspektywie unijnej, jak i w tej. Potwierdza to KE poprzez swoich przedstawicieli, która mówi, że nie ma żadnego zagrożenia dla wykorzystania środków z UE" - powiedział szef PSL.

Jak dodał, marszałek Sosnowski dobrze zrobił "wychodząc parę dni temu naprzeciw ministra (Kwiecińskiego) i mówiąc mu, że jest gotowy do odpowiedzi na każde pytanie i by nie kłamał na temat środków z UE". Ocenił, że słusznie poczuli się obrażeni przez PiS także urzędnicy urzędu marszałkowskiego, którzy - jak podkreślił - "bronili swojego dobrego imienia, Polski i Polaków, którzy potrafią korzystać ze środków z UE".

Sosnowski mówił, że dziwi go, iż Kwieciński, zamiast zabiegać o środki na kolejną perspektywę unijną "zajmuje się kampanią wyborczą". Przekonywał, że Kwieciński ws. środków z UE na Lubelszczyźnie mówi nieprawdę, a jego region wykorzystuje już pieniądze, które były wpisane na przyszły rok. "Szkalowanie samorządów w ten sposób nie sprzyja pracy w naszych urzędach" - powiedział marszałek woj. lubelskiego. Wsparła go Jaskulska, która podkreślała, że KE pozytywnie ocenia wykorzystanie środków unijnych w woj. warmińsko-mazurskim.

Kłamstwo i szkalowanie samorządowców zarzucała też Kwiecińskiemu i PiS posłanka PSL Urszula Pasławska. Mówiła ponadto, że nie rozumie, czemu Kwieciński wypowiadał się na temat realizacji funduszy z UE, skoro kontrola nad tym procesem nie jest w gestii rządu, tylko KE.

 

Wiktoria Nicałek (PAP)


POWIĄZANE

17 lipca 2020 r. w siedzibie Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ...

Oddział Terenowy w Poznaniu zaprasza dzieci i młodzież z klas I-VIII szkół podst...

Rosnący globalny popyt na wyroby serowarskie oraz nieograniczony dostęp do rynku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę