Agrolok_10818

PSL-UED: to, co dzieje się w mediach publicznych to zaoranie dobra narodowego

5 lipca 2018
PSL-UED: to, co dzieje się w mediach publicznych to zaoranie dobra narodowego

To, co dzieje się w mediach publicznych to zaoranie dobra narodowego - ocenili w czwartek politycy klubu PSL-UED. Zapowiedzieli, że będą głosować w Sejmie za odrzuceniem sprawozdania KRRiT z działalności za rok 2017 oraz informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w ub.r.

W środę posłowie wysłuchali sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2017 r. wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2017 r. oraz informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2017 r. W czwartek ma odbyć się w tej sprawie głosowanie.

Michał Kamiński (PSL-UED) poinformował na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że jego klub opowie się za odrzuceniem sprawozdania KRRiT oraz informacji o działalności Rady Mediów Narodowych. "Uważamy, że oba te organy nie wypełniają swojego konstytucyjnego obowiązku, który w największym skrócie sprowadza się - być może przede wszystkim - do tego, by stać na straży pluralizmu w środkach masowego przekazu o charakterze publicznym" - podkreślił.

"Debata, którą toczymy o mediach publicznych w Polsce jest wbrew pozorom debatą, która jest absolutnie połączona z tym kryzysem, który obserwujemy w naszej ojczyźnie związanym z szeroko rozumianym wymiarem sprawiedliwości" - mówił Kamiński.

Według niego "to, co dzieje się z polskimi mediami publicznymi i to, co się dzieje z polskim wymiarem sprawiedliwości to dwie strony tego samego medalu, jakim jest wygaszanie normalnej europejskiej demokracji w naszym kraju". "O tym, jak to wygaszania wygląda na poziomie wymiaru sprawiedliwości dowiadujemy się codziennie, czy de facto, co pół godziny, kiedy spływają do nas kolejne odsłony tego ponurego dramatu" - podkreślił.

Dodał, że demokracja to nie tylko procedury prawne, ale także pewne otoczenie medialne. "I niestety Telewizja Publiczna jest w awangardzie niszczenia polskiej demokracji" - ocenił Kamiński.

Krzysztof Paszyk (PSL-UED) powiedział, że telewizja publiczna nie tylko wpisuje się w niszczenie demokracji, ale także odstąpiła od tego, co dotychczas skrupulatnie było jej atrybutem, czyli od prezentowania spraw zwykłych ludzi. "To też sprawia, że jesteśmy kategorycznie przeciwni takiemu modelowi mediów publicznych" - podkreślił.

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak dodał, że telewizja publiczna powinna być dobrem narodowym w normalnej rzeczywistości, "a nie w PiS-owskim Matriksie". "Telewizja Publiczna powinna być pluralistyczna. Powinny być w niej prezentowane różne strony debaty politycznej, bo o taką debatę i o dostęp do mediów publicznych wszystkich formacji walczymy" - podkreślił Stefaniak.

Jego zdaniem w telewizji publicznej nie pracują dziennikarze, "tylko rzecznicy PiS". "Może według nich misyjność telewizji polega na tym, że tą misją ma być zaoranie oglądalności" - dodał.

Z danych, które zaprezentował wynika, że główny program informacyjny telewizji publicznej "Wiadomości" traci ponad 500 tys. widzów, a Teleexpress traci ponad 700 tys. widzów. "Tak naprawdę to, co dzieje się dzisiaj w mediach publicznych, w telewizji publicznej pod rządami polityków PiS - bo trzeba to nazwać po imieniu - to jest nic innego jak zaoranie dobra narodowego" - zaznaczył Stefaniak.

 

Edyta Roś (PAP)


POWIĄZANE

Prezydent Andrzej Duda na poniedziałek po południu zaprosił do Pałacu Prezydenck...

Ugrupowania opozycyjne liczą na potwierdzenie się deklaracji prezydenta Andrzeja...

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że spotkał się w czwar...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę