Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Rada Europejska zajmowała się rybołówstwem

28 czerwca 2023
Rada Europejska zajmowała się rybołówstwem

 Ostatnia Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa z 26–27 czerwca 2023 r zajmowała się m.innymi wspólną polityką rybołówstwa i uprawnienia do połowów na 2024 r
Na podstawie komunikatu opublikowanego przez Komisję ministrowie omówili stan wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb) i priorytety w zakresie uprawnień do połowów na 2024 r.

Po tym, jak Komisja zabrała głos, aby nakreślić główne aspekty swojego komunikatu i podejście do formułowania wniosków w sprawie uprawnień do połowów na 2024 r., ministrowie wymienili poglądy na temat postępów we wdrażaniu WPRyb oraz priorytetów na tegoroczne działania.
Dyskusja ministrów była pierwszym krokiem w corocznym procesie ustalania całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) i kwot na kolejny rok.
Komisja rozpoczęła konsultacje publiczne w sprawie uprawnień do połowów, które będą otwarte do sierpnia.Zarządzanie zasobami rybnymi w UE (podsumowanie informacyjne)
Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady: Zrównoważone rybołówstwo w UE: aktualna sytuacja i kierunki na 2024 r.

Pakiet dotyczący polityki rybołówstwa
Konkluzje prezydencji w sprawie pakietu dotyczącego polityki rybołówstwa
Prezydencja Rady wydała konkluzje w sprawie pakietu Komisji dotyczącego polityki rybołówstwa, dążącego do zrównoważonego, odpornego i konkurencyjnego sektora rybołówstwa i akwakultury.

Tekst konkluzji poparło lub nie wyraziło sprzeciwu 26 delegacji.
W tekście uznano ważne osiągnięcia w ramach wspólnej polityki rybołówstwa, które godzą cele środowiskowe z działalnością gospodarczą i aspektami społecznymi, uznając jednocześnie złożoność sektora, a także wyzwania wynikające z obecnego kontekstu geopolitycznego.

W konkluzjach prezydencji podkreślono znaczenie sektora rybołówstwa w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej w UE do 2050 r., podkreślając rolę rybołówstwa w:

- ochrona różnorodności biologicznej
- zachowanie i odtwarzanie ekosystemów morskich
- przyczynianie się do bezpieczeństwa żywnościowego i rentownego sektora rybołówstwa w UE

W konkluzjach podkreślono, że wymiana pokoleń ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia rentowności sektora rybołówstwa jako całości, a także zdolności społeczności nadbrzeżnych do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.
W konkluzjach prezydencji z zadowoleniem przyjmuje się zamiar Komisji przeprowadzenia oceny skuteczności, wydajności i adekwatności obowiązujących przepisów UE dotyczących obowiązku wyładunku.
W tekście wezwano Komisję do opublikowania kompleksowej oceny skutków proponowanego przez nią planu działania zatytułowanego „Ochrona i odbudowa ekosystemów morskich na rzecz zrównoważonego i odpornego rybołówstwa” i podkreślono, że ogólny zakaz ruchomych narzędzi mających kontakt z dnem na morskich obszarach chronionych nie jest zgodny z najlepszym dostępnym doradztwem naukowym.

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: consilium.europa


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę