GUS_230920_750x100_stat

Radom/ Kampania informacyjno-edukacyjna na temat handlu ludźmi

15 marca 2018
Radom/ Kampania informacyjno-edukacyjna na temat handlu ludźmi

Kampania informacyjno-edukacyjna na temat zagrożeń wynikających z przestępstwa handlu ludźmi rozpoczęła się w środę w Radomiu. Dużą grupę wśród ofiar handlu ludźmi w Wielkiej Brytanii stanowią Polacy, informuje zastępca ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce David Reed.

Jak podkreślił Reed, Radom to pierwszy przystanek w kampanii informacyjnej dot. handlu ludźmi. Jej organizatorem jest Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wraz z Fundacją La Strada, Armią Zbawienia oraz polskim MSWiA, policją i Strażą Graniczną. W Radomiu w akcję zaangażował się też Urząd Miejski.

"Jeśli mówimy o handlu ludźmi, czy o współczesnym niewolnictwie, mamy na myśli takie przestępstwa jak wykorzystywanie do pracy przymusowej, czy wykorzystywanie seksualne" - zaznaczył wiceambasador. Dodał, że w tym przypadku ofiarami są najczęściej ludzie, którzy wyjeżdżając do pracy za granicą, nie znają języka obcego oraz swoich praw.

"Oceniamy, że każdego roku w Wielkiej Brytanii ok. 10 tys. osób staje się ofiarami handlu ludźmi. Wśród nich dużą grupę stanowią polscy obywatele" - powiedział Reed. Dlatego - jak podkreślił - kampania na temat zagrożeń wynikających z przestępstwa handlu ludźmi prowadzona jest także w Polsce.

"Naszym priorytetem jest podnoszenie świadomości wśród Polaków, pomoc w zrozumieniu zagrożeń i wskazaniu, gdzie mogą zwrócić się o pomoc" - zaznaczył z-ca ambasadora Wielkiej Brytanii.

W czerwonym, piętrowym londyńskim autobusie radomianie mogli zasięgnąć informacji na temat zagadnień związanych z handlem ludźmi i współczesnym niewolnictwem.

Joanna Garnier z Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada przestrzegała przed pochopnymi decyzjami o wyjeździe za granicę w celach zarobkowych. "Chcemy przede wszystkich zwrócić uwagę na to, że w takich sytuacjach konieczna jest rozwaga; że nie każda oferta pracy jest korzystna, choć pozornie na taką wygląda; że nie każdy pracodawca, czy pośrednik jest uczciwy i nam życzliwy, i że są ludzie, którzy być może chcą nas wykorzystać" - wyliczała przedstawicielka La Strady.

Joanna Trela z Armii Zbawienia podkreślała, że dobrze jest wcześniej sprawdzić ofertę i wiarygodność pracodawcy. Każdy, kto ma jakieś wątpliwości może zgłosić się o pomoc do jednego z Punktów Weryfikacji Ofert Pracy (znajdują się one w Warszawie, Malborku, Rzeszowie i Starachowicach) lub zadzwonić pod numer telefonu 574 482 744.

W ramach kampanii informacyjnej dot. handlu ludźmi, w Radomiu odbyły się także spotkania z radomską młodzieżą i warsztaty dla pracowników m.in. urzędu pracy, pomocy społecznej.

 

Ilona Pecka, Marcin Musiał (PAP)


POWIĄZANE

Komitet ds. Instrumentów Ochrony Handlu UE niedługo zbada wniosek Komisji dotycz...

16 października br. obchodziliśmy 41. Światowy Dzień Żywności. Ustanowione w 197...

Minister Grzegorz Puda wręczył w czwartek akty powołania: Annie Gembickiej na st...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę