GUS_230920_750x100_stat Claas_20.11.2020

Radom/ Kampania informacyjno-edukacyjna na temat handlu ludźmi

15 marca 2018
Radom/ Kampania informacyjno-edukacyjna na temat handlu ludźmi

Kampania informacyjno-edukacyjna na temat zagrożeń wynikających z przestępstwa handlu ludźmi rozpoczęła się w środę w Radomiu. Dużą grupę wśród ofiar handlu ludźmi w Wielkiej Brytanii stanowią Polacy, informuje zastępca ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce David Reed.

Jak podkreślił Reed, Radom to pierwszy przystanek w kampanii informacyjnej dot. handlu ludźmi. Jej organizatorem jest Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wraz z Fundacją La Strada, Armią Zbawienia oraz polskim MSWiA, policją i Strażą Graniczną. W Radomiu w akcję zaangażował się też Urząd Miejski.

"Jeśli mówimy o handlu ludźmi, czy o współczesnym niewolnictwie, mamy na myśli takie przestępstwa jak wykorzystywanie do pracy przymusowej, czy wykorzystywanie seksualne" - zaznaczył wiceambasador. Dodał, że w tym przypadku ofiarami są najczęściej ludzie, którzy wyjeżdżając do pracy za granicą, nie znają języka obcego oraz swoich praw.

"Oceniamy, że każdego roku w Wielkiej Brytanii ok. 10 tys. osób staje się ofiarami handlu ludźmi. Wśród nich dużą grupę stanowią polscy obywatele" - powiedział Reed. Dlatego - jak podkreślił - kampania na temat zagrożeń wynikających z przestępstwa handlu ludźmi prowadzona jest także w Polsce.

"Naszym priorytetem jest podnoszenie świadomości wśród Polaków, pomoc w zrozumieniu zagrożeń i wskazaniu, gdzie mogą zwrócić się o pomoc" - zaznaczył z-ca ambasadora Wielkiej Brytanii.

W czerwonym, piętrowym londyńskim autobusie radomianie mogli zasięgnąć informacji na temat zagadnień związanych z handlem ludźmi i współczesnym niewolnictwem.

Joanna Garnier z Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada przestrzegała przed pochopnymi decyzjami o wyjeździe za granicę w celach zarobkowych. "Chcemy przede wszystkich zwrócić uwagę na to, że w takich sytuacjach konieczna jest rozwaga; że nie każda oferta pracy jest korzystna, choć pozornie na taką wygląda; że nie każdy pracodawca, czy pośrednik jest uczciwy i nam życzliwy, i że są ludzie, którzy być może chcą nas wykorzystać" - wyliczała przedstawicielka La Strady.

Joanna Trela z Armii Zbawienia podkreślała, że dobrze jest wcześniej sprawdzić ofertę i wiarygodność pracodawcy. Każdy, kto ma jakieś wątpliwości może zgłosić się o pomoc do jednego z Punktów Weryfikacji Ofert Pracy (znajdują się one w Warszawie, Malborku, Rzeszowie i Starachowicach) lub zadzwonić pod numer telefonu 574 482 744.

W ramach kampanii informacyjnej dot. handlu ludźmi, w Radomiu odbyły się także spotkania z radomską młodzieżą i warsztaty dla pracowników m.in. urzędu pracy, pomocy społecznej.

 

Ilona Pecka, Marcin Musiał (PAP)


POWIĄZANE

– Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomia w końcówce roku cz...

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu KRIR z 10 listopada 2020 roku w sprawie zawi...

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę