BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

RE przedłuża zawieszenie wszystkich ceł na towary z Ukrainy

26 maja 2023
RE przedłuża zawieszenie wszystkich ceł na towary z Ukrainy

Rada Unii Europejskiej przyjmuje odnowienie tymczasowej liberalizacji handlu i innych koncesji handlowych

Rada przyjęła 25 maja 2023 roku rozporządzenie, które przedłuża zawieszenie wszystkich ceł, kontyngentów i środków ochrony handlu na ukraiński eksport do UE na kolejny rok, do czerwca 2024 r.

Odnawiając te środki, UE nadal demonstruje swoje niezachwiane poparcie polityczne i gospodarcze dla Ukrainy, która nadal stoi w obliczu niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji wojskowej Rosji- czytamy w komunikacie Rady Europejskiej. 

Środki te pomogą Ukrainie utrzymać stabilność stosunków handlowych z UE i utrzymać gospodarkę w bardzo trudnych okolicznościach. W połączeniu z szerokim wsparciem wojskowym, finansowym i humanitarnym ma to kluczowe znaczenie dla pomocy Ukrainie w jej długoterminowej odbudowie.

Przyjęte wczoraj rozporządzenie będzie obowiązywać przez okres jednego roku i dotyczy:

  • wszystkie zaległe należności celne na mocy tytułu IV układu o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą ustanawiającego pogłębioną i kompleksową strefę wolnego handlu (DCFTA). Dotyczy to dwóch kategorii produktów: owoców i warzyw objętych systemem cen wejścia oraz produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych objętych kontyngentami taryfowymi
  • pobierania ceł antydumpingowych na przywóz pochodzący z Ukrainy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia
  • stosowania wspólnych reguł przywozu (zabezpieczeń) w odniesieniu do przywozu pochodzącego z Ukrainy

Środki liberalizujące handel są podejmowane zgodnie ze zobowiązaniem zawartym w art. 2 układu o stowarzyszeniu (DCFTA), który jako zasadniczy element układu zapisuje się propagowanie poszanowania zasad suwerenności i integralności terytorialnej, nienaruszalności granic i niepodległości.

Tło i dalsze kroki

W dniu 23 lutego 2023 r. Komisja przedłożyła wniosek w sprawie odnowienia tymczasowej liberalizacji handlu uzupełniającej koncesje handlowe mające zastosowanie do ukraińskich produktów w ramach układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony.

W dniu 28 kwietnia Komitet Stałych Przedstawicieli potwierdził, że jeżeli Parlament Europejski zatwierdzi wniosek Komisji bez poprawek, Rada zatwierdzi stanowisko Parlamentu Europejskiego. W dniu 9 maja Parlament Europejski przyjął stanowisko w pierwszym czytaniu, przyjmując wniosek Komisji bez poprawek.

Po przyjęciu rozporządzenia zostanie ono podpisane przez przedstawicieli Rady i Parlamentu Europejskiego i opublikowane w Dzienniku Urzędowym przed wejściem w życie 6 czerwca.

 

redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

W przyszłym roku nadal będą funkcjonować państwowe programy wsparcia dla produce...

1 grudnia Bułgaria zniosła zakaz importu z Ukrainy czterech płodów rolnych (psze...

Zgodnie z przewidywaniami, paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w os...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę