aaa_TSW_2023
CTR_2023

Redukcja emisji CO2 o 47 proc. – Green Holding wdraża ESG

15 listopada 2023
Redukcja emisji CO2 o 47 proc. – Green Holding wdraża ESG

– Green Holding – jeden z liderów produkcji świeżych warzyw zielonych w Polsce – już pierwszy rok po wprowadzeniu strategii ESG „Jesteśmy Green” w Grupie kapitałowej o 47 proc. zredukował emisję CO2 w Zakresach 1 i 2 oraz o 20 proc. zmniejszył zużycie energii elektrycznej. Zaprezentowane właśnie efekty wdrożenia strategii ESG wskazują na realizację kilku przyjętych zobowiązań znacznie wcześniej niż zakładano (2025 r.), a nawet na przekroczenie zakładanych celów – uzyskany spadek wykorzystywanej masy opakowań z tworzyw sztucznych jest ponad czterokrotnie większy od docelowego (21 proc. vs 5 proc.). Prowadzone działania wyraźnie wsparły rozwój biznesowy Grupy – w ubiegłym roku jej przychody wzrosły do 1 197 mln zł, czyli o 24 proc. r/r. Te liczby jasno pokazują korelację pomiędzy mierzeniem wpływu środowiskowego a wzrostem biznesu.

 

 

Efekty działań podjętych w 2022 r. w zakresie zrównoważonego rozwoju firma podsumowała w drugim już Raporcie ESG. Wskazują one na znaczący postęp w realizacji celów w kluczowych dla Green Holding obszarach wpływu środowiskowego – zaledwie rok po wdrożeniu strategii „Jesteśmy Green”. Mowa tutaj o obniżeniu śladu węglowego o 6,5 tys. ton czy ograniczeniu zużycia energii elektrycznej o 272 MWh. Firma zredukowała również o 9 proc. ilość wody wykorzystywanej w produkcji, co oznacza oszczędność równą pojemności niemal 27 basenów olimpijskich. Tym samym Grupa zrealizowała podjęte zobowiązania 3 lata przed wyznaczonym terminem (2025 r.), co było możliwe m.in. dzięki stosowaniu rozwiązań rolnictwa zrównoważonego i nowoczesnych metod monitorowania upraw, pozwalających m.in. na odpowiedzialne wykorzystanie zasobów wodnych czy środków ochrony roślin.

– Choć zrównoważony rozwój wymaga nakładów finansowych, znacznego zaangażowania zespołu czy tworzenia w firmach nowych struktur w postaci specjalistycznych komórek zajmujących się ESG – nie można go postrzegać wyłącznie w kategorii inwestycji. Jest to działanie perspektywiczne podejmowane na rzecz lepszej przyszłości – tak ze względu na wyzwania klimatyczne, z którymi musimy się mierzyć, jak i na możliwości biznesowe, których wachlarz, bez budowania zrównoważonych łańcuchów dostaw, będzie się kurczył. Na obszar ESG należy patrzeć więc przez pryzmat ryzyk – w ujęciu środowiskowym oraz szans – w ujęciu biznesowymmówi Artur Rytel, CEO i Prezes Zarządu Green Holding. I dodaje Zrównoważony rozwój od zawsze był obecny w działaniach spółek, które ostatecznie utworzyły Green Holding. Nie zawsze byliśmy holdingiem, jednak rozwój naszej firmy następował stopniowo i był wynikiem odważnych, ale zawsze zrównoważonych decyzji. Był powiązany z szacunkiem do ziemi i wynikał z troski o optymalizację działań prowadzonych na co dzień. A dynamiczny postęp umożliwił nam m.in. wejście na ścieżkę innowacji w obszarze nowoczesnych technologii w rolnictwie, które teraz są dla nas stałym elementem budowania biznesu.

Działania podejmowane przez Green Holding w 2022 r. obejmowały także budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 300 kW na terenie zakładu w Zdunowie, co ma przybliżyć firmę do osiągnięcia kolejnego celu zapisanego w strategii – wykorzystywania 20 proc. energii z własnych źródeł odnawialnych do 2025 r. Grupa koncentruje się również na lokalności upraw oraz jakości produktów, chcąc zapewnić konsumentom dostęp do świeżych i bezpiecznych produktów. W tym obszarze, dzięki pakowaniu produktów w modyfikowanej atmosferze czy testowaniu stosowanych opakowań w zakresie chłodzenia i transportu, w zeszłym roku Grupa wydłużyła okres przydatności produktów do spożycia o średnio 25 proc., ograniczając w ten sposób marnowanie żywności. 

– Działamy blisko natury i jesteśmy za nią odpowiedzialni. Wykorzystujemy do tego nowoczesne technologie, jak np. pielnik optyczny, nawożenie precyzyjne, ale także wracamy do zapomnianych już rozwiązań. Mocno stawiamy na praktyki regeneracyjne, które spowalniają powstające zmiany klimatyczne, a jednocześnie zwiększają odporność gleby na to, co już z klimatem się dzieje. Stosujemy zasady integrowanej ochrony roślin, przeciwdziałamy erozji gleby oraz rozwijamy bioróżnorodność. To ostatnie jest dla nas szczególnie ważne – poddaliśmy się certyfikacji przeprowadzonej przez niezależną jednostkę, która potwierdziła skuteczność wdrożonych przez nas praktyk wskazuje Małgorzata Rosikiewicz, Dyrektorka ds. Jakości Agro i Ochrony Środowiska w Green Holding.

Grupa Kapitałowa Green Holding działa w oparciu o zintegrowany model biznesowy „Od pola do stołu”, gdzie wysoko wyspecjalizowane podmioty funkcjonujące w ramach Grupy tworzą uzupełniający się łańcuch wartości. Obejmuje on zarówno spółki zajmujące się uprawami tradycyjnymi – Smart Vegetables Innovations, prowadzące uprawy hydroponiczne, jaki i spółki produkcyjne – Primavega i Green Factory oraz logistykę chłodniczą zapewnianą przez firmę GFL i centrum usług wspólnych Green Business Centre. Dzięki tak zorganizowanemu biznesowi, Grupa może efektywnie się rozwijać i kontrolować cały proces produkcyjny, a także bardzo dokładnie oszacować swój wpływ na środowisko naturalne i skutecznie pracować nad jego ograniczeniem.

– Sami uprawiamy warzywa i dostarczamy je do naszych siedmiu zakładów z wykorzystaniem własnej logistyki, aby następnie transportować je do klientów. Dzięki tak zorganizowanemu łańcuchowi wartości w Green Holding kontrolujemy cały proces produkcyjny i jesteśmy w stanie bardzo dokładnie oszacować nasz wpływ na środowisko naturalne. Wspieramy w ten sposób to, co jest i zawsze było istotne dla nas: lokalność naszych upraw i jakość naszych produktów. Przyjęcie strategii ESG pozwoliło nam na usystematyzowanie dotychczasowych działań oraz wyznaczenie celów i kierunków rozwoju Grupy, dzięki którym odnotowaliśmy znaczący wzrost efektywności środowiskowej – zrealizowaliśmy podjęte zobowiązania o 3 lata przed wyznaczonym terminem (2025 r.), a nawet przekroczyliśmy założone cele. Poza aspektami środowiskowymi, w ramach strategii ESG podejmujemy również aktywności na rzecz przeciwdziałania marnowaniu żywności, a także dbamy o potrzeby swoich interesariuszy. Środowisko jest jednym z nich, ale nie zapominamy o pracownikach, partnerach biznesowych i konsumentach. Zgodnie z filarami naszej strategii ESG równocześnie dbamy o planetę, o produkt, o partnerstwa i oczywiście ludzi – podsumowała Małgorzata Pietrzyk-Żarska, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju w Green Holding.

Przedstawiciele Green Holding podkreślają też, że wzrost zainteresowania kwestiami zrównoważonego rozwoju jest zauważalny zarówno wśród klientów i konsumentów, jak i wśród pracowników. Dlatego firma edukuje kadry w zakresie ESG i wspólnie z pracownikami wypracowuje rozwiązania na rzecz środowiska i lokalnych społeczności, a także dba o zwiększanie świadomości konsumentów poprzez odpowiednie oznakowanie produktów. Ponadto stawia coraz wyższe wymagania dostawcom, z którymi współpracuje,  przygotowując ich stopniowo do wprowadzenia systemu stałej oceny aspektów środowiskowych i społecznych ich działalności.

Z pełną listą działań Green Holding można zapoznać się w drugim raporcie ESG całej Grupy kapitałowej, dostępnym na stronie https://greenholding.pl/zrownowazony-rozwoj/.

 ***

O Green Holding:  

Grupa Green Holding jest liderem w produkcji świeżych, mytych, ciętych, paczkowanych warzyw i gotowych sałatek w Europie Środkowo-Wschodniej oraz operatorem logistyki chłodniczej. Do grupy kapitałowej należą spółki: Green Factory (z zakładami produkcyjnymi w Polsce, Ukrainie, Litwie i na Węgrzech), Primavega, Smart Vegetables Innovations (SVI), GFL oraz Green Business Center. Dzięki rozbudowanej sieci dystrybucyjnej, Green Holding dostarcza produkty klientom z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Niemiec, Austrii i Rumunii.   

Działalność Green Holding opiera się na zintegrowanym modelu biznesowym, który obejmuje łańcuch "od pola do stołu", czyli własne uprawy polowe i hydroponiczne, produkcję, sprzedaż i logistykę chłodniczą. Kontrola nad całym procesem produkcyjnym pozwala Grupie efektywniej zarządzać swoim wpływem na środowisko naturalne. W 2022 r. Grupa zatrudniała ponad tysiąc pracowników, osiągnęła 1,197 mld zł przychodów, a całkowita powierzchnia upraw wyniosła 1188 ha.

oprc, e-red


POWIĄZANE

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...

Naukowcy z Wydziału Biologii UW planują udostępniać rolnikom, hodowcom roślin i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę